Гіпсова печера Вертеба - підземний музей трипільської культури. Вона поблизу села Більче-Золоте Борщівського району і має довжину 9 кілометрів. Завдяки великій кількості знайдених тут слідів перебування давньої людини часів палеоліту,неоліту і більш пізнього періоду, печеру Вертеба називають"Наддністрянською Помпеєю". Зараз вона освітлена, а також доступна для туристів у будь-яку пору року.
Трипільська культура займала територію від румунських до українських Карпат. Саме за таким маршрутом, кажуть науковці, і пересувались трипільці. Дійшли вони і до печери Вертеба, що на Борщівщині. Вона не була місцем проживання трипільців, у ній люди ховались у скрутний час. Із знахідок можна зробити висновок, що трипільці були здоровими людьми, хоча жили в середньому 40 років.
Селились переважно біля річок, де відкривались чудові краєвиди. І хоча вели кочовий спосіб життя, про красу житла дбали завжди, прикрашаючи його різноманітними орнаментами, а 80% глиняного посуду, який виготовляли люди у той час, був обмальований. Науковці називають це унікальним явищем періоду неоліту.- В даному випадку ми бачимо символ голови змії, а тут їх 4, отут 1 голова виходила і така змія. Як в ранньому періоді, середньому періоді трипільської культури, цей символ завжди був властивий для трипільців, - розповідає Михайло Сухецький, директор Борщівського обласного краєзнавчого музею, керівник археологічної експедиції інституту археології Національної академії наук України.Печера Вертеба, розповідає Михайло Суховецький - найбільш досліджувана печера у світі, тому що борщівські науковці мають можливість співпрацювати з світовими лабораторіями, які знаходяться у США, Росії та інших країнах. Наприклад, в Оксфордському університеті роблять дослідження кісток давніх людей.- І ми маємо добру нагоду вже констатувати факт. Наприклад, що їли трипільці, спеціальні дослідження робляться яка їжа в них домінувала тваринного походження, чи рослинного походження. Але самі цікаві дослідження ведуться над кісткою, яка належала людині. Тобто, це дає можливясть вивчити генну історію носіїв трипільської культури за способом дослідження ДНК тих людей ми маємо робити висновки хто ці були люди, як вони виглядали, який був їхній антропологічний вигляд. В той же час ми маємо можливість зробити висновок, звідки люди прийшли на територію сучасної України і сучасного Тернопілля, - розповідає директор музею.У Вертебу приїжджають молоді археологи з Америки. Ось і зараз вони проводять там розкопки. За день, кажуть, можна знайти чимало.
- Сьогодні ми знайшли досить багато цікавих знахідок, серед яких і кам'яні знаряддя праці, і великий глиняний горщик, який майже цілим зберігся, а також людські рештки. На мою думку, це одне з найцікавіших місць, в яких мені доводилось проводити розкопки, - розповідає Джордан Карстен, аспірант університету штату Нью-Йорк.Джордан Карстен у Вертебі вже вдруге. Хлопець розповідає, як і у будь-якого археолога, у нього теж є мрія - самому знайти поховання трипільців. Колекції знахідок Трипільської культури нараховують десятки тисяч експонатів і зберігаються у двох музеях - археологічному, що у Кракові та краєзнавчому у Борщеві. Кожна знайдена річ - це частинка культури та історії України, кажуть науковці.Попри свою унікальність, як туристичний об'єкт - печера Вертеба на Тернопіллі маловідома. Усе - через недосконалу інфраструктуру. Проте, хто побуває тут хоча б один раз, обов'язково захоче повернутись знову і знову, та й інших заохочуватиме. Як, наприклад, студенти зі штатів, які про незвичайну печеру, кажуть, розповідають і вдома.
- Вони сюди їдуть, вони досліджують і от за 1 день такі знахідки знайшли, а от ми, які тут живем, не цінуєм цього і майже тут ніколи не буваємо. Доторкнутися до того хто жив, як жив 5 тисяч років назад, скажем, наші предки - це дуже хвилююче і дуже цікаво. Я запрошую всіх сюди приїхати, - радить генеральний директор телекомпанії ТV4 Юлія Винокур.