Близько двох тисяч іноземних студентів навчаються нині у тернопільських вузах. Найбільше - в медичному університеті. Їдуть вони сюди здебільшого тому, що тут навчання дешевше, ніж у них на батьківщині, а вимоги до вступу у вуз - нижчі.
Студентів із Нігерії, Конго, Камеруну, Ізраїлю та інших країн Африки й Азії - найбільше в Тернополі.
Найважче цим молодим людям пристосовуватися до нашої холодної зими. Проте вона їх не лякає.
Викладачі кафедри, де навчаються ці іноземні студенти, переконують, що вони ставляться до навчаннянабагато відповідальніше, аніж місцеві. До того ж, із ними дуже легко працювати, бо вони дисциплінованіші.
Власне, їдуть на навчання до нас не лише африканці та азіати. Адже у вузах кажуть, що мають студентів із 60 країн світу, пише "20 хвилин".
Приїхав у Тернопіль, щоб не йти в армію
— Я люблю Тернопіль. Мені тут дуже подобається, і я не маю жодних проблем, — каже 20-річний Ахмад Абурумі. — Задоволений я і навчанням. А ще - тут набагато дешевше житло, ніж в Ізраїлі. Проте вартість навчання - приблизно в одну ціну.
Юнак навчається на третьому курсі медичного факультету Тернопільського державного медуніверситету.
— У Тернополі навчався мій друг. Він порадив і мені приїхати сюди навчатися, — продовжує студент. — Адже в Ізраїлі після закінчення школи примусово відправляють в армію на три роки. І тільки у 21-річному віці я міг би вступити в університет. А в Тернополі я навчаюся з 18-ти.
Ізраїльтянин каже, що призвичаївся до Тернополя швидко.
— Трохи холодно у вас взимку буває, — каже Ахмуд. — Але я тепло вдягаюся і все - чудово. У мене є Skype, Facebook. Я постійно підтримую зв’язок із рідними та друзями в Ізраїлі.
У Камеруні не могла здійснити мрію
Інша студентка медуніверситету - 25-річна Марі Обама приїхала з Камеруну.
— У Камеруні, щоб поступити в медичний вуз треба було складати іспит і мати велику кількість балів, — розповідає вона. — Мені бракнуло балів, тому я вступила в інший університет на факультет історії. Провчилася там три роки.
Потім дівчина дізналася, що є можливість вивчати медицину в Україні. Тож покинула історичний, не отримавши навіть рівня бакалавра.
- Я з дитинства мріяли стати лікарем, тому без вагань поїхала в Україну, - продовжує вона. - Тут я вступила до вузу без проблем. До того ж, навчання коштує набагато дешевше, ніж в Камеруні. Тому багато камерунців навчаються в Україні, зокрема в Тернополі. Після закінчення університету буду кардіологом.
Єдине до чого дівчині було важко пристосуватися в Тернополі, як і багатьом іншим студентам з її теплих країв, — морозна зима. Проте наша співрозмовниця каже, що очікувала такого, бо завчасно добре ознайомилася із особливостями нашої держави.
Кожного дня маю проблему, що вдягти
Для Алерубо Труста (26 р.), який навчається в Тернопільському техуніверситету, перепад наших температур став несподіванкою. Адже приїхав юнак із Нігерії.
— Я кожного дня маю проблему, що вдягнути на вулицю, — розповідає він. — У нас в країні зовсім немає зими. Я там носив тільки літній одяг. Тут мусив купити багато одягу на зиму.
Вивчає Алерубо у Тернополі комп’ютерні науки. Перейшов уже на п’ятий курс.
— Я завжди хотів навчатися за кордоном, — каже юнак. — Спочатку пробував вступити в канадський вуз, але мені не відкрили туди візу. Тоді подів документи в український. Навчання мені тут подобається, але спершу були проблеми через мовний бар’єр. Я не міг висловлювати свої думки і не розумів, що мені говорять оточуючі. Тепер уже вивчив українську. До того ж, уже звик до Тернополя.
Щодо вартості навчання, то Алерубо каже, що вона - не нижча, аніж в його країні. Але для нього це не важливо, бо йому цікаво навчатися в іншій країні, а не на батьківщині.
Звідки їдуть до Тернополя іноземні студенти:
Нігерія, Ізраїль, Камерун, Конго, США, Узбекистан, Китай, Кенія, Гана, Гвінея, В’єтнам, Молдова, Таджикистан, Індія та ще із більш як 40-ка інших країн.