Із 1 вересня значно подешевшали (у середньому — на 20 відсотків) ліки для людей, які мають гіпертонічну хворобу, перенесли інфаркт чи інсульт тощо. Але необхідно мати рецепт, аби отримати знижки в аптеках.
Детальніше про нововведення розпитуємо завідувача відділенням загальної практики сімейної медицини № 2 поліклінічного відділення № 2 міської лікарні № 2 Надію Боднар, пише Місто.
—Цьогоріч Кабінет Міністрів видав постанову «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Дія цього проекту охоплює і нашу область.
Узагалі-то планувалося, що ліки для вказаних категорій пацієнтів подешевшають ще у серпні. Однак опрацювання механізму повернення коштів аптечним установам, що надаватимуть знижки, виявилось непростим. Потрібно було також створити електронний і друкований реєстр хворих. До слова, виявилось, що зі ста тисяч пацієнтів, яких обслуговує наше поліклінічне відділення, 27 тисяч мають ті чи інші проблеми з артеріальним тиском. Що ще раз підтверджує статистичні дані — близько 25 відсотків українців мають захворювання, що супроводжуються підвищенням артеріального тиску.
—Ліки подешевшають лише для малозабезпечених громадян?
—Ні, абсолютно для всім пацієнтів, яким діагностували другу стадію гіпертонічної хвороби, тобто тих, у кого стабільно підвищений артеріальний тиск. Це стосується і хворих, які перенесли інфаркт або інсульт. Користуватиметься знижками й окрема група хворих першої стадії, до прикладу, підлітки, вагітні, у яких підвищення артеріального тиску є тимчасовим.
—Йдеться про певні препарати чи усі без винятку?
—Компенсація поширюється не на всі ліки від гіпертонії, яких в аптеках сила-силенна. За спектром лікувальної дії розробники проекту вибрали сім груп монокомпонетних препаратів. Ліки з однієї групи, наприклад, краще застосовувати для лікування людей похилого віку, інші — гіпертоніків, які на додачу мають ще й цукровий діабет, тощо. Перелік цих ліків затверджений МОЗ, він включає 249 найменувань із семи груп монокомпонентних препаратів — і вітчизняного, і закордонного виробництва.
Розмір здешевлення призначається по кожному препарату окремо, адже у запропонованому переліку зазначено не назву ліків, а діючу речовину. Пацієнт зможе прийти в аптеку з виписаним рецептом, а там йому запропонують кілька препаратів із вмістом вказаної речовини, кожен з яких матиме різну вартість. Далі вибір за пацієнтом.
—А як отримати сам рецепт?
—Рецепт форми № 1 може виписати дільничний, сімейний лікар, кардіолог чи педіатр, опираючись на історію хвороби пацієнта. Можливо, потрібні будуть додаткові консультації чи обстеження. Якоюсь мірою це стимулюватиме хворих свідоміше ставитися до власного здоров’я, частіше навідуватися у поліклініку, адже у боротьбі з гіпертонією вони з лікарем мають бути союзниками.
—Досвідчені гіпертоніки знають, як дати собі раду. Що порадите тим, хто із підвищеним тиском має справу уперше? Адже часто «збивають» його тим, що порадить обізнаний родич чи сусід…
—У жодному випадку не можна цього робити! Підвищений тиск може бути симптомом іншої недуги й самолікування лише погіршить її перебіг. Раджу одразу викликати «швидку» й передусім зробити кардіограму. Це дуже тривожний сигнал, тому краще обстежуватися й лікуватися у таких випадках стаціонарно. Адже основна мета — не «збити» тиск, а попередити його підняття, і легковажити з цим не варто. У зоні ризику — люди із зайвою вагою, цукровим діабетом, курці і ті, хто провадить малорухливий спосіб життя.
Для довідки: За останніми рекомендаціями Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (1999 р.), нормальним вважається рівень артеріального тиску, нижчий за 130/85 мм рт.ст., рівень тиску між 130/85 і 140/90 мм рт.ст. — це високий нормальний, а тиск 140/90 мм рт.ст. і вище уже вважається артеріальною гіпертонією.