Розділяти чи ні новонароджених сіамських близнюків, як довго штучно підтримувати життя людини, трансплантація органів, сурогатне материнство, штучне запліднення - всі ці складні, проте життєво важливі питання потребують від лікарів не лише професійних знань.
Допомогти їм у цьому беруться священики. У світі, кажуть, така співпраця існує давно. Біоетичні комітети, до складу яких входять лікарі, священики, юристи, генетики та інші фахівці, створюють і в Україні.
Коли пацієнт потребує штучного дихання, кожен лікар робитиме його до останнього. Та як діяти, коли життя людини можна підтримувати лише штучно? Доки продовжувати евтаназію та хто має приймати це життєво важливе рішення? Таке питання постає перед лікарями у всьому світі. І воно не єдине.- Питання трансплантації органів, питання евтаназії: до якої міри підтримувати людське життя, питання лікування чоловічого чи жіночого безпліддя, репродуктивні технології, наприклад, штучне запліднення, питання перинатальної діагностики, питання донесення інформації до пацієнта про онкологічне захворювання, супровід родини і так далі. Це є непрості питання, з якими дуже часто стикаються лікарі, але які потребуть не лише медичної підготовки, але я сказав би етичної, моральної, біоетичної, - розповів tv 4 керівник Школи біоетики Українського католицького університету Ігор Бойко.Шукати правильне рішення фахівці повинні разом. І не лише лікарі, а й юристи, священики, біоетики. В Європі та Америці такі питання почали піднімати ще років 30 тому, каже Ігор Бойко. Біоетичні комітети починають створювати і в Україні.- Наприклад, народжуються сіамські близнюки. Треба приймати рішення: розділяти їх чи не розділяти? Як вчинити? Скликається біоетичний комітет - різні фахівці, які обговорюють проблему і приймається рішення, - каже Ігор Бойко.Завдання церкви - не засуджувати, а допомогти прийняти правильне рішення, кажуть священики. Тільки так можна допомогти людині, не відступаючи від Біблії і зберегти чисте сумління лікарів. Тому в Українському католицькому університеті у Львові уже третій рік діє сертифікатна програма з біоетики.- Людина не просто є набором органів. Це є творіння Боже. І якщо в нас є ця частинка Божа, ми маємо вміти її пронести і побачити в комусь. Тому ця школа допомагає нам трохи змінити своє ставлення і навіть свідомість, щоб в майбутньому підходити до особи, як до гідного своріння Божого, - розповіла асистент кафедри медичної біоетики та деонтології ТДМУ ім. І. Я. Горбачевського Олена Бідованець.