З якими недугами Тернопільщина боротиметься наступного року?

У плані інфекційних захворювань рік, що минає, для Тернопільщини був напруженим: то показники кору били рекорди, то грип збирався надолужити втрачене за попередні роки. Цього разу область «прес» інфекцій витримала.

А що готує для нас наступний рік? З якими недугами Тернопільщина боротиметься наступного року і чи є в області для цього резерви, розповідає начальник епідеміологічного відділу управління організації державного санітарно-епідемічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби в Тернопільській області Марія Павельєва. Тернопільщина пережила першу хвилю грипу без втрат.

Захворюваність на грип та ГРВІ  в області залишається стабільною. З 17 по 23 грудня у лікувальні заклади з симптомами цих захворювань звернулося майже 2,6 тис. осіб. Показник захворюваності на 10 тис. населення складає 24,1 при епідемічному порозі 54,7. Тобто показник нижчий епідемічного порога на 44%. У порівнянні з попередніми тижнями в області спостерігається зниження захворюваності на 8,4%. У структурі захворілих кількість дітей до 18 років складає майже 55%. Зниження захворюваності є характерним для передноворічного періоду, пояснює Марія Павельєва.

Загалом на Тернопільщині медики прогнозували два піки захворюваності. Один з них протягом кінця листопада – початку грудня. Інший – наприкінці січня – на початку лютого. Виходить, перший сплеск область уже пережила. До того ж, доволі благополучно. Зменшенню активності вірусів посприяли погодні умови, зазначає епідеміолог. Проте у холодну погоду люди можуть переохолоджуватись, і це знижує опірність організму. Відтак ймовірність захворіти, особливо після контакту з хворим, зростає. Збільшення кількості хворих медики очікують у середині січня, коли діти повернуться в організовані колективи. Для Тернопільщини і для м.Тернополя, зокрема, характерним є суттєвий ріст захворюваності  на початку березня. Тоді не виключено і початок епідемії.

Протягом останніх місяців важких форм грипу у жителів області не зустрічалося. Окремі випадки діагностувалися завдяки лабораторним дослідженням. Наразі в області циркулюють такі віруси, як парагрип, риносинтиціальні віруси, аденовіруси. Одиничними є випадки грипу А та  В.

– Масової реєстрації та циркуляції збудників грипу на території області немає. Станом на 25 грудня протягом епідсезону щепленнями охоплено вже 10 тис. жителів області, що становить 91% до плану профілактичних щеплень. Кожна територія зпрогнозувала кількість осіб, які підлягають щепленню. Сюди входять групи ризику, а саме: вагітні жінки, медпрацівники, вчителі, працівники сфери обслуговування, особи з хронічними захворюваннями, працівники та підопічні інтернат них закладів  та закладів закритого типу. План щеплень по області становить 11 тис. осіб. Проблем з наявністю вакцини немає. Її можна замовити та придбати в аптечних закладах міста. Щоправда, вакцинація розпочалась дещо пізніше, ніж очікувалось. Зокрема, масові щеплення мали розпочатися у вересні-жовтні, однак в Україні не було достатньої кількості вакцини. Відповідно вакцинація розпочалась наприкінці жовтня. Це дещо вплинуло на виконання плану, – зазначає Марія Павельєва.

Кір відступає

Загалом протягом 11 місяців 2012 року в області відзначається зниження інфекційної захворюваності на 1,2%. Та інфекційна захворюваність без грипу та ГРВІ зросла майже на 10%. Такий показник з’явився внаслідок  високої та прогнозованої захворюваності на кір – майже у 65 разів більше у порівнянні з 2011 роком. Також зросла кількість хронічних вірусних гепатитів – на 14%, епідемічного паротиту – на 5,4%, хвороби Лайма – на 5,8%.

– Починаючи з кінця 2011 року в області відмічається прогнозований ріст захворюваності на кір. Протягом 11 місяців цього року в області захворіло 1221 особа. Протягом року на Тернопільщині зафіксовано 11 спалахів кору ( спалах - три і більше взаємопов’язаних між собою випадки – авт.)  в організованих колективах. Серед них –загальноосвітні школи, ПТУ, коледжі, вищі навчальні заклади. В основному хворіли діти віком 15-19 років та 20-29. Пік захворюваності припадав на квітень-травень 2012 року – майже 250 випадків щомісяця. Натомість протягом  літніх місяців відзначалось зниження захворюваності. Основна причина цьому – діти покинули організовані колективи. З вересня в області знову розпочався незначний ріст захворюваності.  Серед областей найбільша кількість зареєстрованих випадків кору в Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській та Тернопільській областях, – пояснює Марія Павельєва.

Епідеміологи Тернопільщини ведуть щоденний моніторинг захворюваності на кір. Протягом грудня медики зафіксували 19 нових випадків захворюваності, тому є підстави припускати, що Тернопільщину від кору уже відлихоманило.

Правець забрав одне життя

Реєстрація хронічних гепатитів розпочалась у 2010 році. Відповідно у цьому році було зареєстровано найбільшу кількість хворих. У 2011 році відбулося зниження кількості зареєстрованих. В окремих випадках  гепатити можуть проходити без симптомів, тому, як правило, медики виявляють уже хронічні випадки.

Крім того, в області протягом року зареєстровано 4 випадки правцю, один з них – летальний. Два випадки зареєстровано серед дорослого населення, інших два – серед дитячого (сім та п’ять років). Одна дитини була щеплена згідно з віком, інша – ні.

Як правило, правець реєструється саме серед дорослого населення, тому що діти отримують щеплення згідно з календарем. До 2011 року категорія «особи, старші 60 років» також повинна була щепитися проти правця. Санепідслужба отримувала імунобіологічні препарати, зокрема, правцевий анатоксин, яким проводились планові щеплення таких осіб. Двоє захворілих з числа дорослого населення мали вік 70 та 72 роки. В обох випадках відсутні дані про щеплення, тому можна стверджувати, що обидві особи захворіли через відсутність імунітету до цього захворювання, – каже Марія Павельєва.

Нагадаємо, правцем можна захворіти при сільськогосподарських роботах при наявності мікротріщин, при травмах. Наприклад, одна особа з числа захворілих стала на цвях і пошкодила ногу, інша – впала з драбини, в однієї з дітей була важка травма шиї.

Збільшення випадків хвороби Лайма медики пояснюють покращенням реєстрації укусів кліщами та зверненням населення за медичною допомогою. Найбільше випадків захворювання зафіксовано у Тернополі – 24.

Вакцини – на карантині

Протягом наступних років медики не виключають збільшення випадків вірусних гепатитів, зокрема гепатиту А, який також має відповідну циклічність. За підрахунками епідеміологів, недуга мала б проявити себе ще кілька років тому, однак все відбувається з точністю до навпаки. В області відзначається зниження кількості випадків цієї недуги. Також цього року відбулось зменшення кількості випадків менінгококової інфекції, кашлюка.

Втім сам процес імунізації в області проходить доволі складно. Перш за все, це пов’язано з нерегулярністю поставок вакцини. Більша частина з них надійшла у вересні-жовтні. Відповідно виконати планові показники медикам буде дуже важко. У цьому році забезпеченість імунобіологічними препарати значно покращилась. Загальна забезпеченість становить від 44 до 85%. Найвища забезпеченість вакциною проти туберкульозу – 133%, – зазначає Марія Павельєва.

Також варто сказати, що через зростання кількості ускладнень частина імунобіологічних препаратів знаходиться на карантині. За словами Марії Павельєвої, на Тернопільщині серйозних випадків ускладнень протягом року не було.  Можливі місцеві реакції, які проходили протягом кількох днів, що передбачено інструкцією. Наразі в області на карантині знаходяться вакцини проти дифтерії, правцю, гепатиту В тощо.