На Тернопільщині можуть закрити три школи - дітям доведеться їздити за 3-4 кілометри

Без початкових шкіл можуть залишитись села Урожайне, Худіївці та Мушкарівці.

У навчальних закладів цих населених пунктів навчаються по три-п’ять учнів, тому утримання великих приміщень стали для районних бюджетів тягарем. Утримання учня у таких школах обходиться державі майже у п’ять разів більше, ніж у звичайній, відтак освітянське керівництво старається об’єднати дітей у великі колективи. Така ситуація місцевим жителям не до душі. Причин для цього більш ніж достатньо. Однією з них є те, що школа тут є чи не єдиним об’єктом інфраструктури. Крім того, батьки турбуються про те, як їхні маленькі школярі щоранку доїжджатимуть на навчання.

Жителі села Урожайне, що на Борщівщині, звичайно, проти закриття школи, адже це чи не єдиний соціальний заклад, навколо якого обертається життя тамтешніх мешканців. До того ж, школу люди облаштували самостійно, переобладнавши приміщення житлового будинку.

– Нам би дуже хотілося зберегти школу. Закрити її значно легше, ніж потім відновити, – каже секретар Урожайнівської сільської ради Любов Бойко. – Тепер дітям доведеться їздити за три-чотири кілометри у село Дзвинячки. Уроки там починаються о 9 ранку, тому їм потрібно буде просинатися ще швидше, щоб доїхати до школи. Назад автобус забирає їх 15:30, а уроки закінчуються значно швидше. Зрозуміло, що діти не хочуть так довго чекати, тому йдуть додому самі. Батьки, ясна річ, хвилюються, тому що потрібно йти трасою. До того ж надворі зима, а діти ще маленькі – усі навчаються в початковій школі.

Зараз в Урожайнівській школі навчається два класи по двоє діток. Вчитель також із числа місцевих жителів. «Витрати на опалення школи не великі. На зиму потрібно близько трьох кубічних метрів дров. Це десь 1-1,5 тис. грн.», – каже Любов Володимирівна. В Урожайному живе понад три сотні людей, однак перспектива найближчим часом збільшити кількість учнів у школі є, стверджують з ентузіазмом місцеві жителі.

У селі Мушкарівці люди налаштовані ще оптимістичніше. Як повідомили у Більче-Золотецькій сільській раді, в підпорядкування якої входять і Мушкарівці, остаточних висновків РДА ще не надала. Наразі районний відділ освіти підготував документи на продовження оренди приміщення, тому є надія, що навчальний заклад буде збережено. Втім тут зізнаються, що село тримається з останніх сил. У Мушкарівці проживає менше двох сотень людей. Відповідно і дітей у селі теж дуже мало. Але тут сподіваються на те, що школа у селі збережеться і маленьким школярам не доведеться їздити на навчання за кілька кілометрів.

Село Худіївці підпорядковане Шупаській сільській раді. Тут «Номер один» пояснили, що учнів у сільській початковій школі справді дуже мало. Та й село в цілому невеличке – всього 280 жителів. Єдине шкода – приміщення школи недавно відремонтувало одне з потужних місцевих підприємств. Школа гарна, простора, відремонтовано стіни, підлогу. Однак якщо школу закриють, усі старання меценатів можуть піти прахом. Адже приміщення опалювати ніхто не буде, тому тут буде сиро, може з’явитися грибок на стінах.

Вище освітянське керівництво області не виключає варіанту закриття шкіл у деяких населених пунктах області, однак зазначає, що це є вимушеним кроком.

– Кожен район виходить з того, що може профінансувати зі свого бюджету, – каже начальник управління освіти та науки облдержадміністрації Іван Запорожан. – Однак ліквідація та оптимізація навчальних закладів не можлива без згоди територіальної громади. Крім того, районні відділи повинні забезпечити довіз учнів в інші школи. Зрозумійте, оптимізація закладів не завжди має негативний характер. Можуть об’єднуватись початкова школа та дитячі садки, і в цьому немає нічого поганого. У районах області є школи, в яких навчаються по три-п’ять учнів. У таких випадках витрати протягом року на одну дитину зростають до 35 тис. грн. при визначеній нормі 8 тис. грн. Уявіть собі, що у школі навчається лише одна дитина. Тоді для неї організовується індивідуальне навчання, яке складає п’ять годин у тиждень. А навчання у класах передбачає 20 годин у тиждень. Як бачимо, різниця суттєва, а це впливає на рівень знань дитини. Варто зазначити, що Борщівський район не є одним з найбідніших, тому не виключено, що такі ситуації можуть виникати і в інших населених пунктах області.

За словами Івана Запорожана, бюджет галузі освіти на 2013 рік становить приблизьмо 282 млн. грн. І це лише та сума, яка проходить через управління освіти. Також освітні заклади можуть фінансуватися по інших лініях, наприклад, через управління культури, міські ради тощо. Цією сумою обласне керівництво цілком задоволене. Жоден гурток через недофінансування в області у 2013 році не буде закритий, у повній мірі фінансуватимуться позашкільні навчальні заклади. Більше того, вперше за останні роки буде закладено кошти на розвиток закладів освіти, наголошує Іван Григорович.

Цифра: 282 млн. грн. становитиме бюджет галузі освіти на 2013 рік.