Українські водойми стали жертвами масштабного вторгнення інвазивних видів: лиш у такій великій річці як Дніпро було виявлено 18 немісцевих видів риби, а також 2 чужинські види крабів. Екологи б'ють на сполох, адже іноземні рибини поводяться вкрай агресивно до місцевих прісноводних істот.
Як інформує "ТСН", голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков та Асоціація рибалок України б'ють на сполох через те, що у Дніпро-Бузькому лимані були спіймані мохнаторукі китайські краби. Цей вид надзвичайно небезпечний, він може завдати серйозної шкоди вітчизняній флорі і фауні.
"Китайські мохнорукі краби (Eriocheir sinensis) головним чином мешкали в озері Янченху і Жовтому морі. Але разом з баластними водами на судах потрапили в Європу. А звідти вже і до нас в Чорне море. У наших акваторіях у цих крабів немає природних ворогів і тому велика ймовірність того, що вони можуть заселити величезні водні території. Тим більше цей вид крабів може жити як у прісній, так і солоній воді", - розповідає керівник Департаменту Держекоінспекції Вадим Литвиненко.
Він додає, що загроза посилюється тим, що мохнорукі краби агресивні стосовно аборигенних водних жителів і дуже плодовиті. Практика показала, що поява цих загарбників призводить до повної окупації навколишніх акваторій. Прогнози невтішні і говорять про те, що в найближче десятиліття членистоногі можуть обжити всі водний простір України. Більше того, вони є переносниками легеневого сисуна (Paragonimus westermani). Цей людський паразит вражає легені, а іноді і головний мозок, і викликає важке захворювання парагонімоз.
Міжнародний союз охорони природи і природних ресурсів (IUCN) вважає мохнорукого краба одним зі ста найбільш небезпечних інвазійних видів у світі. У тих країнах, де вони мешкають, краби вже завдали колосальної шкоди екосистемі і економіці.
"Потрапляючи у водойму, вони її незабаром роблять практично стерильною від інших мешканців. Вони їдять риби, риб'ячу ікру, не гребують і іншими водними мешканцями", - кажуть в Асоціації рибалок України.
Також в українських водоймах почав зустрічатися виходець із Далекого Сходу - сріблястий карась. Він настільки живучий, що зарившись в мул, здатний перечекати спуск водойми. Срібний карась наразі вважається найпоширенішою рибою в Україні. Він витіснив українського аборигенного золотого карася в Червону Книгу України, фактично знищивши його. Практично у всіх затоках Конча-Заспи ось уже кілька років плаває і риба-голка.
Акваріумісти теж внесли свою лепту в заселення вітчизняних водойм чужої для них рибою. Щороку в різних регіонах країни виловлюють різновид ненажерливої піраньї Пако. Благо, що цей вид риби теплолюбний і з настанням холодів гине, розповідають в Асоціації рибалок України.
У Дніпровських водосховищах у великих кількостях зустрічається сьогодні ще один прибулець - це чебачок амурський. Величезні зграї чебачка підривають кормову базу цінних риб і знищують їхню ікру. Також ця маленька рибка, яка плаває зграйками, може кусати купальників за ноги. Цей агресивний мігрант заселив вже весь каскад дніпровських водосховищ і активно виловлюється рибалками любителями.
"Риби-чужинці адаптувалися і витісняють аборигенні види риб, відбирають корм, їдять ікру коропів, лящів, карасів. Це біотероризм. За останні кілька років в Дніпрі з'явилося 18 видів нових риб і два види крабів. Частина з них самостійно прийшла і освоїла нову територію, частина була завезена. Основна проблема "прибульців" полягає в тому, що вчені не можуть спрогнозувати, як вони себе поведуть в майбутньому і чим обернеться для наших водойм чисельне зменшення аборигенних видів риби", - говорить голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков.
У Асоціації рибалок наголошують, що риби-прибульці принесли із собою у наші акваторії нові захворювання. А деякі кишкові збудники можуть навіть викликати летальний результат у людини. Вчені не можуть передбачити, чим навала чужорідних видів обернеться згодом для довкілля та здоров'я українців.