У теперішні важкі часи безліч українців покинуло рідні місця та шукають кращої долі в західніших областях України та за кордоном. Багатьом із них вдається знайти вакансії, які дозволяють гідно забезпечувати себе та свої сім'ї, аби ті не почувалися покинутими і в стані безнадії. Достатньо лише наполегливості, щоб освоїти якусь нову, раніше незнану для себе професію.
Як інформує "ТСН", з початку війни понад 11 000 українців виїхали до Швейцарії та звернулися до швейцарської влади у пошуках захисту.
З 4 березня 2022 року Європейський союз прийняв директиву про тимчасовий захист біженців. В межах цієї директиви влада Швейцарії надає українцям, які шукають прихистку в цій країні спеіального статусу «S». Статус "S" не буде надаватися тим, хто вже отримав статус захисту в інших країнах ЄС.
Фактично статус "S"- це вид на проживання, що дає право на проживання, роботу та навчання дітей на території Швейцарії. Він дозволяє біженцям проживати на території Швейцарії або країн Шенгенської зони впродовж 90 днів з можливістю подальшого подовження цього терміну.
Щоб отримати статус S для тимчасового перебування у Швейцарі необхідно зареєструватися у Федеральному центрі з наданням притулку протягом 90 днів (максимум).
Щоб зареєструватись на статус "S", потрібно заповнити просту анкету, яка розміщена за посиланням і надіслати її електронною поштою на anmeldung_ukraine@sem.admin.ch або звичайною поштою на адресу, вказану в анкеті. В анкеті повинні бути зазначені координати сторони, що приймає Вас у Швейцарії. Після цього ви отримаєте на свій email підтвердження вашого запиту та згодом дату i час запису на реєстрацію для отримання перміту S. Відео роз’яснення та коментарі до закону про надання статусу захисту категорії S тут : youtube
За інформацією Федерального бюро статистики середня заробітна плата у Швейцарії у 2022 році складала 6 502 франків в місяць до сплати податків або 6 990 доларів. При цьому жінки отримують на 12% менше за чоловіків - 6 011 франків або 6 830 доларів відповідно. В таких містах як Женева чи Цюрих можна заробити та більше.
Рівень оплати праці, норми робочого часу, гарантована відпустка та інші умови професійної діяльності погоджуються між робітником та представником компанії під час наймання на роботу. В країні працюють колективні трудові договори між профспілками та федерацією роботодавців, які затверджують мінімальний розмір оплати праці та інші аспекти працевлаштування.
Більшість колективних договорів містять положення про те, що мінімальна заробітна плата у Швейцарії у 2022 році до виплати податків повинна бути в межах 2800-5300 швейцарських франків (або 3010-5070 доларів) (від 88 924 гривень) на місяць для кваліфікованих спеціалістів та 2200-4200 франків, відповідно 2365–4515 доларів (від 69 868 гривень) для працівників без кваліфікації.
Мінімальна заробітна плата у Швейцарії (франків за годину) наступна:
Некваліфіковані робітники – 18,9
Некваліфіковані робітники з досвідом трудової діяльності понад 4 роки – 20,75
Кваліфіковані спеціалісти з дипломом швейцарського вузу або з не менше ніж чи 3
літньою професійною освітою – 22,85.