Сезон кліщів: як вберегтися від паразитів

Весна – відродження всього живого. Разом з теплом з'являються метелики, бджоли, а також, на жаль, активізуються кліщі, які розносять безліч хвороб людини і тварин. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка, пише ТСН.

Який вигляд має укус кліща

Укус кліща. В перші години після видалення паразита спостерігаються алергічні реакції на укус. Місце укусу може червоніти, свербіти та пекти. Часто спостерігається потовщення у вигляді червоної папули. Потрібно лише спостерігати, чи правильно гоїться рана від кліща. Вона може зменшитися протягом кількох годин або днів. Однак якщо збільшується, а самопочуття погіршується або виникають симптоми, схожі на грип, – потрібно негайно звернутися до лікаря.

Мігрувальна еритема зазвичай з’являється через 3-30 днів після укусу. Спочатку це має вигляд червоної плями або папули. Потім вона починає швидко рости і розширюватися до периферії, досягаючи в діаметрі понад 5 см. Характерною картиною є кільцеподібне почервоніння з чітким центром, але ураження також може бути рівномірним. Еритема після кліща болить і свербить, має чітко обмежені краї.

Профілактика після укусу кліща

Якщо відчуваєте, що заразилися, МОЗ радить зробити профілактику антибіотиком – однократне приймання 200 мг доксицикліну (для дітей, старших 8 років – 4 мг/кг, не більше 200 мг).

Приймати антибіотик варто:

Коли наповнений кров’ю кліщ видалений щонайменше через 36 годин після прикріплення.

Коли минуло не більше 72 год після видалення кліща.

Коли немає протипоказань, а це вік менше 8 років, вагітність, період лактації, алергія до застосування доксицикліну.

Не рекомендується антибіотикопрофілактика хвороби Лайма, тобто приймання антибіотика без зазначених причин та “про всяк випадок” перед відвідуванням місць, де можуть жити кліщі.