"Люди до такого не готувалися, назвали тариф на електроенергію в Україні з 1 лютого": скільки слід платити за 1 кВт*год

Чимало українців з великою тривогою чекає початку наступного місяця, підозрюючи, що ціна на електрику з 1 лютого може раптово подорожчати. До таких думок схиляють непрості умови діяльності електромереж, спричинені атаками рф. Громадяни також остерігаються якихось раптових змін, до яких може вдатися влада.

На даний час тариф на світло в Україні складає 4,32 грн за 1 кВт*год. Таким він буде щонайменше до 30 квітня 2026 року – тобто, у лютому, березні та, власне, квітні. Після чого буде або переглянутий, або залишений на поточному рівні.

Як інформує "OBOZ.UA", сама ж ціна закріплена відповідним рішенням уряду. Згідно з ним, механізм покладання спеціальних обов'язків (ПСО) на учасників ринку діє до зазначеної дати.

"У пункті 2 постанови цифри і слова "31 жовтня 2025 р." замінити цифрами і словами "30 квітня 2026 р.", – йдеться в документі.

Разом з тим, час від часу в інформаційному просторі з'являються "зливи" щодо планів змінити ціни на електроенергію. Однак жоден із цих сценаріїв серйозно не обговорюється.

Міністерство економіки у своїх прогнозах очікує зростання вартості струму вже цього року. Так,за очікуваннями, вартість електроенергії, може зрости:

  • У 2026-му орієнтовно до 4,75-5,18 грн за кВт*год.
  • У 2027-му – до 5,22-6,2 грн за кВт*год.
  • У 2028-му – до 5,7-7,44 грн за кВт*год.

Втім, варто пам'ятати, що це лише прогнози. Якою ціна буде насправді, поки що не відомо. Ба більше, прогнози, які розробляють в уряді, часто не реалізовуються.

Зі свого боку, директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко раніше розповів, що в поточних умовах в Україні немає сенсу підвищувати тарифи. Замість цього, за його словами, країна потребує докорінної реформи ринку електроенергії.

"Регуляторно і політично ситуація жахлива. Стомільярдні борги на ринку, невиплати, проблеми з фінансами додаються до збитків, яких завдають росіяни. Але вирішення цієї ситуації вимагає великої системної реформи ринку електроенергії, а не підвищення тарифів для населення", – резюмував Харченко.

Водночас він підкреслив: для населення дійсно мають бути встановлені ринкові тарифи. Проте "це не означає зростання цін".

"Це означає зміну формату, в принципі, доступу до електрики. ... Але чи станеться це під час війни? Моє відчуття, що ні", – резюмував експерт.