Військовий досвід є безцінним для кожної нації. У необхідності таких знань люди переконуються у разі вторгнення одної країни в іншу.
Як демонструють останні події, що відбуваються в Україні, від військової агресії Росії не захищені і європейські країни. А цивілізований світ досі не відпрацював механізм, як треба реагувати на таку агресію Росії, щоб, з одного боку, не розгорнути третю світову війну, а з іншого боку показати, що Росія не має право захоплювати іншу суверенну державу. Але відповіді на ці запитання можна знайти в історії України, де чітко прослідковується динаміка вдосконалення інструментів ідеологічного захоплення Росією України і боротьби України за свою незалежність.
Пройшло вже рівно 100 років після створення одної з регулярних формацій Армії УНР – Січових стрільців. Сьогодні на фоні бойових дій, що тривають на сході України, українські історики та політологи аналізують ідеологічні і технічні засоби війни з агресором.
“Приводом до Першої світової війни стало вбивство в Сараєві. Дуже часто це порівнюють зі збиттям цивільного літака Малайзійських авіаліній, як з приводом початку Третьої світової війни”, – зазначив під час круглого столу "Війна і Галичина"доктор політичних наук Іван Монолатій. – “Як вплинула Перша світова війна на Галичину? Галичина мала під час цієї війни три російські окупації і в багатьох випадках механізми, які використовувала окупаційна влада, цивільна та військова, нагадує сучасні події як в АР Крим, так і в зоні АТО. Складається враження, що ще на початку тодішньої війни, коли російська адміністрація прийшла у вересні, вона вже мала чіткі директиви – що робити, кого арештовувати тощо. Циркуляри з грифом цілком таємно перелічували усіх активних діячів українського національного руху. Нібито цивільні люди зносили і руйнували українські національні пам’ятники. Відбувалися арешти священників або підписання з ними документів, що практично передбачало лояльність до Російської імперії”.
Як зазначає політолог Тарас Возняк, Перша світова війна за своїми наслідками досі не завершилася. Більше того вона продовжується не лише на ментальному рівні, але й на поведінковому. Тобто історія, що відбувалася у 1914 році повторюється у 2014 році.
“За своїми політичними наслідками те, що зараз відбувається значною мірою закладено під час Першої світової війни. Ця велика війна породила інструменти досягнення своїх цілей, що називається тоталітаризмом. Починаючи з більшовизмом, з часів Першої світової війни активували націоналізм як інструмент досягнення своєї цілі. Зараз те, що відбувається це російський шовінізм, який прикривається “руським миром”, російським націоналізмом, який набирає такої форми”, – зазначає Тарас Возняк.
Як зауважує тернопільський експерт Даян-Ярослав Монастирський, в сучасному світі триває війна цивілізацій. “Саме наявність РФ у теперішньому вигляді гальмує соціальний розвиток людства назагал. В той самий час світ не може протиставити величезні матеріальні і людські ресурси, щоб протистояти”. Він також зауважує, у час війни для прийняття важливих рішень треба визначити дві важливі речі – перше, те, що варто зберегти і друге, власне заради чого зберегти. Аналіз і переоцінка історії показує, що найціннішою є, була і буде життя людини. “На сьогодні після двох світових воїн абсолютно зрозуміло те, що найбільшою цінністю є людське життя”, – каже Даян-Ярослав Монастирський. Відповідно усі сторони мають докласти усі зусилля для припинення вогню.