Президент Віктор Янукович підписав закон про амністію в 2011 р. Закон набуває чинності на наступний день після його опублікування і має бути реалізований у тримісячний термін.У зв’язку з оголошенням амністії будуть повністю або частково звільнені від покарання насамперед соціально вразливі особи: неповнолітні, вагітні жінки, інваліди, учасники ліквідації аварії на ЧАЕС, пенсіонери та ветерани війни.Востаннє амністія в Україні оголошувалася у 2008 році, тобто більше двох з половиною років тому. Оголошення амністії дозволить знизити кількість осіб, які перебувають у місцях позбавлення волі та не становлять значної суспільної небезпеки. Застосування амністії є повноваженням парламенту, парламент прийняв відповідний закон, глава держави скріпив його своїм підписом.
Водночас існує чітко визначена категорія осіб, до яких амністія не може бути застосована у зв’язку з їх суспільною небезпекою:- особи, яких притягнуто до кримінальної відповідальності чи засуджено за вчинення окремих тяжких та особливо тяжких злочинів; - особи, які мають дві і більше судимостей за вчинення тяжких або особливо тяжких умисних злочинів;- особи, які вчинили злочини, що спричинили загибель двох і більше осіб;- засуджені, які відбувають покарання у вигляді довічного позбавлення волі.
Застосування амністії в минулі роки (а востаннє амністія в Україні це в 2008 р.) показало її ефективність.Досвід свідчить про відсутність ускладнень криміногенної ситуації в державі внаслідок оголошення амністії.