На Тернопільщині розпочинається масова вакцинація проти поліомієліту

За півроку медики області планують щепити від небезпечної недуги усіх дітей віком від народження до 10 років. Причиною масової вакцинації став зареєстрований на Закарпатті спалах захворювання. Аби не допустити його поширення, на території України розпочалися профілактичні заходи.

Нагадаємо, у червні та липні цього року на Закарпатті зареєстровано два випадки гострого в’ялого паралічу. А вже 1 вересня МОЗ оголосило про спалах поліомієліту. Аби запобігти поширенню захворювання в Україні та й загалом Європі, розпочалася масова вакцинація дітей.

- У цьому році зареєстровано два випадки поліомієліту в Закарпатській області. Вони не пов’язані між собою. Діти не контактували і проживали в різних регіонах області. Пацієнти 2011 та 2014 року народження, які не були щеплені від недуги, - розповідає головний спеціаліст-педіатр департаменту охорони здоров’я ТОДА Майя Голяк. - Всесвітня організація  охорони здоров’я вивчила дані випадки і визнала їх спалахом захворювання в Україні.

Спершу планувалося проведення в державі планового щеплення. Та згодом було прийнято рішення про імунізацію  стосовно всіх дітей, не зважаючи на те, були вони щеплені до цього чи ні, пише "Номер один".

- Імунізація проходитиме у три тури. Перші два стосуються дітей від 0 до 6 років, третій – від 6 до 10 років. Нещодавно область отримала 50,5 тис. доз оральної та 15 тис. доз інактивованої вакцини проти поліомієліту. Наразі ми чекаємо розпорядчих документів Міністерства охорони здоров’я з розподілом вакцини в райони відповідно до поданих заявок, - розповідає Майя Голяк.

Отриманої вакцини не достатньо, аби провести імунізацію всіх дітей. Однак у МОЗ обіцяють, що на цьому поставки не завершуються і скоро запаси регіонів будуть поповнені.

Завершити турову вакцинацію проти поліомієліту планують до квітня 2016 року.

- З квітня 2016 року дана трьохвалентна вакцина буде замінюватись на двовалентну. Загалом участь у програмі бере не тільки Україна, а й в цілому Європа, - каже Майя Голяк.

А тим часом медики області звертаються до батьків з проханням не ігнорувати масову імунізацію, адже це наразі єдиний спосіб вберегти своїх дітей від небезпечного захворювання. Якщо у когось є сумніви стосовно вакцинації, то потрібно проконсультуватися з сімейними лікарями. Останні нададуть повну інформацію про ефективність щеплення та можливі ризики.

Довідка

Поліомієліт - це інфекційне захворювання, при якому вражається центральна нервова система, шлунково-кишковий тракт і лімфатична система. Збудник поліомієліту - вірус, який поширюється повітряно-крапельним шляхом або разом з немитими продуктами і виділеннями хворої людини. Збудник захворювання досить стійкий, він здатний кілька місяців жити в молоці, овочах, у стічних водах і фекаліях.

Інкубаційний період поліомієліту триває приблизно два тижні. Спочатку вірус потрапляє в кишечник і фіксується на слизових оболонках. Потім проникає в кровоносну систему, разом з кров'ю поширюється по всьому організму, впливаючи на внутрішні системи й органи. Особливо страждають головний і спинний мозок, оскільки вірус вражає не тільки клітини, а й нервові закінчення.

Кращою профілактикою поліомієліту є суворе дотримання гігієни (старанне миття продуктів харчування і рук). Не можна купатися в брудних водоймах, оскільки вірус може потрапити в організм разом з проковтнутою водою. В нашій країні проводиться обов'язкова вакцинація від поліомієліту, гарантує довічний імунітет.