Особливо небезпечними є ті роботи, де ризик аварій через їх специфіку, використовувані небезпечні матеріали та місцеві умови виконання більший, ніж для інших видів робіт. На виконання таких видів робіт завжди потрібні дозволи держпраці. Під особливо небезпечними роботами розуміють:

  • роботи, визначені загальними правилами охорони праці як особливо небезпечні,
  • роботи, визначені як особливо небезпечні в галузевих нормативних актах з охорони праці,
  • визначені як особливо небезпечні в інструкції з експлуатації приладів та установок,
  • інші роботи підвищеного ризику або виконуються у важких умовах, які роботодавець вважає особливо небезпечними.

Характер безпосереднього нагляду зводиться до того, що участь працівника нагляду повинна відбуватися протягом усього періоду виконання небезпечних робіт. Це означає, що небезпечні роботи не можна виконувати під час тимчасової відсутності керівника.

Чи класифікуються роботи, що виконуються в потенційно вибухонебезпечній атмосфері, як особливо небезпечні?

Робота в потенційно вибухонебезпечній атмосфері повинна виконуватися на підставі письмових інструкцій та після надання відповідного дозволу. Питання, пов'язані з організацією та виконанням робіт у потенційно вибухонебезпечній атмосфері , регулюються Положенням Міністра економіки про мінімальні вимоги до охорони праці, пов'язаних з можливістю виникнення вибухонебезпечної атмосфери на робочих місцях - це наказує поділ потенційно вибухонебезпечних просторів на зони, класифікуючи їх на основі ймовірності та тривалості вибухонебезпечної атмосфери.

Загальні правила охорони праці при особливо небезпечних роботах включають:

  • будівельні роботи, роботи по знесенню, реконструкції та монтажу, що виконуються без зупинки роботи робочого місця або його частини,
  • робота в резервуарах, каналах, всередині технічних пристроїв та інших небезпечних закритих приміщеннях
  • робота з використанням небезпечних матеріалів,
  • робота на висоті.

Роботодавець зобов'язаний встановити та оновити перелік особливо небезпечних робіт, що відбуваються на робочому місці. Форма ведення цих документів визначається роботодавцем.

При виконанні особливо небезпечних робіт слід забезпечити наступне:

  • безпосередній нагляд за цими роботами осіб, призначених для цього,
  • відповідні заходи безпеки, як організаційні, так і технічні, у формі охорони праці, використання заходів колективного захисту (автоматична вентиляція або видалення пилу), можливо, засобів індивідуального захисту (кисневі пристрої, пристрої для запобігання падінню), маркування зон небезпеки тощо,
  • навчання працівників, зокрема, що охоплює: особистий розподіл роботи, порядок виконання завдань, вимоги охорони праці та безпеки для окремих видів діяльності, робота за письмовим наказом, надзвичайні процедури.