Моделі авто із турбодвигунами є досить поширеними. Такі двигуни є більш потужними та економічними, ніж класичні аналоги. Проте за збільшення потужності власникові автомобіля доводиться розплачуватися зниженням ресурсу. Саме тому така послуга, як ремонт турбін має попит. Аби своєчасно виявити ознаки несправності турбокомпресора слід уважно стежити за станом авто та звертати увагу на його підозрілу поведінку.

Ознаки несправності турбіни

Про проблеми із турбіною свідчать наступні особливості у роботі авто:

  • Суттєво знизилась потужність двигуна, зникла тяга, погіршилася динаміка розгону;

  • Під час роботи двигуна можна ви чуєте сторонні шуми (гул, свист, скрегіт);

  • Значно збільшилася витрата мастила чи з'явився його витік із турбіни чи з'єднувальних патрубків;

  • Зросла витрата палива;

  • З'явився дим сизого (іноді чорного або білого) кольору із вихлопної труби під час розгону машини;

  • Часто спостерігається зниження тиску повітря та мастила.

У випадку, коли спостерігаються подібні симптоми, слід провести діагностику турбіни. Заявку на діагностику можна залишити на сайті https://www.profturbo.com.ua/ua/, де також можна отримати консультацію спеціалістів та дізнатися актуальні ціни на різні види робіт з ремонту турбін.

Причини несправності турбіни

Сизий дим із вихлопної труби – ознака згоряння мастила у циліндрах мотору, яке потрапило туди із турбокомпресора чи двигуна. Чорний дим говорить про наявність витоку повітря, а білий – про забруднення зливного масловідводу турбонагнітача.

Свист під час роботи двигуна свідчить про витік повітря на стику виходу компресора та мотора, а скрегіт – про те, що елементи системи турбонаддуву труться один об одний.

Усі елементи турбіни слід перевірити, якщо вона взагалі перестала вмикатися.

До основних причин виходу турбіни із ладу відносять наступне:

  • Нестача та слабкий тиск мастила. Ця проблема виникає через витік та перетискання масляних шлангів, а також через їхнє неправильне приєднання до турбіни. Це викликає підвищене спрацювання кілець, шийки валу, недостатнє змащування та перегрів радіальних підшипників турбіни, які доведеться замінити.

  • Забруднення мастила. Якщо не проводилася своєчасна заміна мастила чи фільтру, у мастило потрапили вода чи паливо, або якщо використовувалося неякісне мастило, підшипник спрацьовується, маслопідводні канали закупорюються, а вісь пошкоджується.

  • Потрапляння стороннього предмета до турбокомпресора.