За інформацією ВООЗ, щороку від хвороб, пов'язаних із курінням, помирає понад 7 млн людей. «Тютюн становить тотальну небезпеку, він не просто вбиває, він посилює злидні, збіднює раціон, забруднює повітря у приміщеннях та негативно впливає на навколишнє середовище» — йдеться у повідомленні пресслужби, опублікованому напередодні Всесвітнього дня без тютюну, що відзначають 31 травня. Разом із тим багато хто усвідомлює загрозу та намагається кинути палити. Процес боротьби із залежністю складний сам по собі, до того ж у суспільстві існує безліч упереджень щодо нього. У цій статті ми розглянемо поширені міфи та розкажемо, як усе відбувається насправді.
Сила волі — єдине, що потрібно, аби позбутися залежності
Це правило працює не більш як у 10 % випадків. Інші курці страждають від сильного синдрому скасування, що провокує повернення до шкідливої звички. На жаль, не можна сказати «Все, більше жодної затяжки» і назавжди забути про паління. Виходити із залежності треба плавно, звичайні цигарки потребують менш шкідливих замінників та/або спеціальних препаратів.
Нікотин шкодить здоров'ю
Учені запевняють, що ця речовина впливає передусім на формування залежності. Не так страшний нікотин, як інші сполуки, що входять до складу сигаретного диму: токсини, канцерогени, продукти горіння — усього близько 4 тисяч речовин. Саме вони провокують серйозні проблеми з серцем, легенями тощо.
Щоб мінімізувати шкідливий вплив, варто купити одноразові сигарети. До їх складу входять лише гліцерин, пропіленгліколь, харчові ароматизатори й нікотин. Усі компоненти мають найвищий ступінь очистки, тому вдихання пару суттєвих негативних наслідків не має. А вміст нікотину можна поступово знижувати і згодом перейти на безнікотинові девайси. Кинути буде простіше.
Не можна позбутися нікотинової залежності за допомогою нікотину
Це упередження тісно пов'язане з попереднім. Низка досліджень свідчить, що кинути курити заважає перш за все синдром скасування, що виникає, коли в організм не потрапляє звична доза речовини. Курці не витримують сильного потягу до сигарет, головного болю, інших симптомів, тому повертаються до тютюнопаління.
Якщо концентрацію нікотину зменшувати поступово (а електронні сигарети на це й розраховані), то інтенсивність синдрому падає. Це свого роду тренування, яке допоможе згодом зовсім обійтись без цигарок.
Зайва вага — типовий наслідок відмови від тютюнопаління
Це правда лише почасти. Нікотин має таку властивість, як прискорення обміну речовин та зниження апетиту. Але якщо ви обираєте електронні сигарети, все ж отримаєте його мінімальну дозу. Одноразки дозволяють виконувати звичні рухи «рука — рот», а значить, бажання потягнутися за черговим перекусом не виникне.
Тютюнопаління знижує стрес
Курці дійсно люблять про це говорити, однак результати наукових досліджень свідчать: усе навпаки. Під час куріння звичайних сигарет зростає кількість серцевих скорочень, а це — причина підвищеної напруги. Якщо стрес і зменшується, то тільки в проміжку між двома цигарками.
А от вейпінг — зовсім інша справа. Людина з електронкою вдихає ароматні пари та відчуває розслаблення. Смак рідини можна обрати будь-який, і в моменти напруги обдати себе не їдкою хмарою диму, а дійсно приємним паром. Ні вейпер, ні ті хто поряд не відчуватимуть роздратування.
Кидати палити немає сенсу, здоров'я не повернеш
Насправді організм має здатність до самоочищення. Цей процес може тривати менше або довше, але головне — відмовитися від тютюну взагалі.