Телекомунікаційна компанія Київстар — найбільший в Україні оператор мобільного зв’язку, який налічує більше 25 мільйонів користувачів. З початку свого існування компанія впроваджує новітні технології, роблячи їх доступними для абонентів по всій території України. Для цього Київстар невпинно розвиває апаратну інфраструктуру. На 2022 рік по всій країні налічується близько 50 тисяч базових станцій сотового зв’язку.

 

Віртуальна АТС Київстар — це технологічний і економічний варіант телефонної системи для бізнесу з гнучкою системою тарифікації. Технологія дозволяє користуватися всіма необхідними інструментами і функціями без необхідності в установці і обслуговуванні апаратного забезпечення. Особливо приваблива віртуальна АТС для малого бізнесу і невеликих підприємств. За допомогою технології можна просто і зручно інтегрувати АТС з CRM, розмовляти будь де, керувати телефонною мережею онлайн, аналізувати розмови та контролювати витрати. Детально ознайомитися з умовами використання і тарифними пакетами можна на офіційному веб-сайті Київстар, перейшовши за посиланням вище.

Як працює віртуальна автоматична телефонна станція

Система приватного телефонного зв’язку PBX — це телефонна мережа бізнес-рівня, яка використовуються для забезпечення зв’язку як всередині організації, так і за її межами. Основна відмінність PBX від сотових та побутових систем полягає в наявності додаткових послуг, серед яких:

 

  • додатковий набір номеру;

  • конференц.зв’язок;

  • черги очікування клієнтів;

  • гнучке налаштування робочого часу маршрутизації.  

 

Віртуальна мобільна АТС — це рішення, на основі IP-маршрутизації, для використання якого потрібен тільки доступ в інтернет. Для роботи звичайних систем цифрової телефонії необхідний власний локальний сервер, де буде розміщено все необхідне програмне забезпечення. Віртуальна АТС дозволяє позбутися апаратного обладнання і використовувати для розгортання ПО хмарні сервіси.

 

Хмарні сервіси не обмежують функціональність телефонії. Вони підтримують всі функції, що і локальні автоматичні телефонні станції. Різниця полягає тільки в місці розташування обладнання.  

 

Принцип роботи віртуальної станції полягає в підключенні корпоративних настільних телефонів до маршрутизатора, за допомогою якого сигнали направляются на сервери провайдера, де вони обробляються і повертаються назад. 

Чи варто бізнесу переходити на віртуальну АТС

 

Хмарні автоматичні телефонні станції дозволяють суттєво економити корпоративний бюджет на обслуговуванні фізичного обладнання і при цьому мати доступ до всього, необхідного бізнесу, функціоналу. Розглянемо конкретні переваги cloud-телефонії.

  1. Додаткові можливості і гнучкість у використанні. Можливість здійснювати дзвінки з будь-якої точки планети, контролювати систему онлайн, влаштовувати конференції, обмінюватись миттєвими повідомленнями – це далеко не всі плюси системи.  

  2. Економія бюджету. Однією з найбільших переваг віддаленої системи є її невисока вартість. 

  3. Надійність. Провайдери віртуальних систем гарантують якість і надійність зв’язку в будь-який час.  

Щоб зробити перехід на віртуальну АТС швидким і зручним, можна скористатися вигідними пропозиціями від компанії Київстар, яка пропонує чотири основні тарифні пакети для вирішення конкретних бізнес-задач.