Напої, про які сьогодні піде розмова, по суті не є справжнім чаєм, адже в їх складі немає чайного листя. Натомість є дуже цікаві та оригінальні рослинні компоненти. Такі напої традиційно називають чаями, як і інші фруктові та трав’яні настої, які заварюються. Кипрійний та гречаний чай родом з різних куточків світу, але їх поєднує надзвичайна користь для здоров’я та дивовижний смак.

Чай часів Київської русі

Традиційний листовий чай родом з Китаю, його історія налічує кілька тисяч років. Але в той час, коли в Піднебесній започатковували традиції чайної церемонії, слов’яни вже пили настій кипрію від хвороб і насолоджувались його дивовижним ароматом.

Кипрій вузьколистий ще за часів Київської Русі називали верба-травою, плакуном, диким льоном. Але найвідоміша назва – іван-чай, що зберігалася і донині. В наших краях цей напій був популярний задовго до того, як до Європи завезли китайський листовий чай. Наші прабабусі збирали листя кипрію, сушили та заварювали, додаючи в настій липовий квіт, листя малини, суниці, порічки.

Як смакує іван-чай

Іван-чай – ферментований напій, тому за кольором подібний до червоних та чорних китайських сортів: настій темно-золотавий, насичений і водночас прозорий. Смак чаю дуже цікавий, в ньому відчуваються медові, карамельні та фруктові ноти. Аромат – солодко-трав’яний.

Чай з кипрію: сила в користі

Напій дуже смачний, але головна цінність іван-чаю в його користі для організму. В листях міститься унікальний набір корисних елементів. Чим корисний іван-чай:

  • має підвищений вміст вітаміну С та марганцю;
  • нормалізує обмін речовин та покращує травлення;
  • природний антисептик;
  • покращує функцію передміхурової залози, підвищує потенцію, через що напій називають «чоловічим чаєм»;
  • допомагає при лікуванні захворювань крові, онкології, авітамінозі;
  • уповільнює старіння шкіри, розгладжує зморшки;
  • покращує лактацію.

На відміну від листового чаю, в кипрії немає кофеїну, пурину, щавлевої кислоти, тому напій можна вживати дітям. В Києві можна іван-чай купити в магазині New Tea, або замовити на сайті https://newtea.ua/uk/chay/travyanoy-i-cvetochnyy-chay/componenty-kiprey-ivan-chay.

Чай з гречки – розрив шаблонів

Поля квітучої гречки – типовий український пейзаж. Втім, робити чай з насіння гречки вперше додумалися китайці ще 9 століть тому. Ку Цяо – гречаний чай, який сьогодні виготовляють в Китаї та на Тайвані та продають по всьому світу. На https://newtea.ua/uk/chay/travyanoy-i-cvetochnyy-chay/componenty-grechishnyy-chay-ku-cyao можна замовити оригінальний чай з провінції Гуандун.

Це ще один представник чаїв без чайного листя: напій готують виключно з зерняток гречки. Вирізняють три види гречаного чаю:

  1. Світлий чай: з необсмажених зерен, який можна самостійно довести до готовності за власним смаком.
  2. Темний чай: ферментований напій з обсмаженої гречки.
  3. Гранульований чай: з подрібненого зерна. Напій швидше та простіше готується, але під час обробки втрачається частина корисних речовин.

Питна гречка: цілюща сила та цікавий смак

Чай гречаний за смаком зовсім не схожий на традиційний чорний чай. Цей напій приємно вражає м’яким смаком, що більше нагадує какао з духмяною свіжою випічкою. Гречаний чай смакує і дорослим, і дітям, до того ж не містить кофеїну.

 Гречка – дуже корисний продукт, але ж не всі полюбляють цю кашу. Напій – компромісний варіант: дуже смачний і за властивостями тотожній гречці. Зернятка містять вітаміни групи В, С, Р, А та Е, десятки мікроелементів та мінералів. Вживання чаю з гречки покращує обмін речовин, допомагає схуднути, підвищує імунітет тощо. Відносно кількості корисних речовин, яку містить гречаний чай, ціна на нього нижче, ніж на вітамінні комплекси, що продаються в аптеках.

Якщо хочеться чогось смачненького, незвичайного та дуже корисного, саме час скоштувати іван-чай або гречаний чай.