Чи можливо побороти корупцію в сфері освіти?

У перекладі з латинської «корупція» (corruptio) - означає розбещування. Зважаючи, наскільки легко українці дають та отримують хабарі, можна вважати, що скрізь - суцільне збочення, яке поставило нашу державу в один ряд з такими країнами, як Уганда та Коморські острови. Найбільш корумпованою, на думку українців, є галузь медицини та освіти. Хабарництво у цих сферах настільки системне, що виробився такий собі  неофіційний прейскурант.

За вступ у магістратуру – до 1,5 тис. $

Згідно з індексом сприйняття корупції, у світі Україна займає 143 позицію із 175. Найближчими нашими сусідами у цьому рейтингу є Уганда та Коморські острови. Нашумілі заходи з протидії корупції, ініційовані державними органами, не приносять жодного результату. Відтак до подолання цього ганебного явища долучилася громадськість. За підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні стартував проект «Громадський контроль за використанням бюджетних коштів». Серед усіх звернень, які надійшли на телефон довіри проекту, 30% стосувалися корупції у сфері освіти.

-  43% опитаних українців вважають освітню систему надзвичайно корумпованою, - заявляє юрист-консультант проекту Ольга Мазаєва. - 33%, задіяних в освітньому процесі, самі давали хабарі. 2% вважають, що у нас сфера освіти кришталево чиста. Припускаємо, що так думають ті, кому ці хабарі дають. За даними опитування, благодійні внести в дитячі садочки складають від 50 до 1000 грн. Вступні іспити у вузи – від 6 тис. грн. Продаж дипломних робіт у вузах – від 1000 грн. Вартість одного модуля у регіональному вузі становить 150-300 грн. Здача сесії у коледжі – близько 2 тис. грн. Вступ до магістратури відомого вузу за спеціальністю юриспруденція – від 1 до 1,5 тис. доларів.

Найбільше проявів корумпованих діянь фахівці відзначають у частині розподілу фінансів. Зокрема, порушення правил і процедур в обхід критеріїв, роздування затрат і діяльності, розкрадання. На другому місці - зловживання в частині виділення конкретних дотацій – стипендій, доплат. Там домінують фаворитизм, родинність, хабарі, дії в обхід критеріїв, дискримінація. Не менше порушень спеціалісти вбачають і в здійсненні будівництва та ремонтних робіт в освітянських закладах. У цій сфері мають місце шахрайство під час проведення тендерів (хабарі, подарунки, фаворитизм), розкрадання, неправдиві поставки, зговір між постачальниками. Наприклад, у Києві таким чином вартість харчування було завищено на 60%. Крім того, прояви корупції, за висновками авторів проекту, притаманні в частині розподілу обладнання, меблів, матеріалів, написання підручників, оплати праці та навчання, екзаменів і дипломних робіт, акредитація навчальних закладів, призначення вчителів. Щодо останнього зафіксовано наявність вчителів-«фантомів», які нібито документально працевлаштовані, але насправді в закладі не з’являються, а заробітну плату за них отримують треті особи.Також мають місце незаконні плати (за вступ, екзамени, оцінки, приватне репетиторство тощо), фаворитизм та приватне репетиторство (в тому числі використання навчального закладу в особистих цілях). Серед скарг були зафіксовані випадки, коли вчителі змушували дітей відвідувати платні заняття. В іншому разі педагог давав учням під час контрольних перевірок ускладнені завдання, які діти не могли виконати. У результаті падала успішність і діти змушені були займатися з репетитором, як правило, своїм вчителем.

На основі офіційних даних, оприлюднених прокуратурою області, учасники проекту сформували ТОП корумпованих дій у сфері освіти. Так 29 квітня 2015 року Чортківський районний суд притягнув до відповідальності за корупційні діяння начальника районного відділу освіти. Суть порушення полягала в тому, що, будучи керівником-держслужбовцем, жінка призначила себе одночасно на роботу ще й вчителем в Улашківську ЗОШ та отримувала за це ще одну зарплату. Під час суду чиновниця поспіхом звільнила знов сама себе із вчительської роботи.

На другому місці - махінація директора однієї зі шкіл Теребовлянського району. Жінка підробляла про освіту учнів документи, з якими ті згодом вступали до вищих навчальних закладів. Як з’ясувалося, у записах журналів та інших документах про успішність середній бал учнів становив «6,5», проте педагог «дотягнула» його до «9».

І на третьому місці – аналогічне правопорушення. Директор однієї зі шкіл Чортківського району самовільно виписувала  додатки до свідоцтв окремим учням із завідомо неправдивими та завищеними оцінками, аби полегшити їм вступ до навчальних закладів.

Батогом і пряником

Представники керівних органів сфери освіти не заперечують, що вказані вище явища мають місце у сфері освіти. Втім, на їхню думку, одними законами для вирішення цих питань не обійтися. У першу чергу потрібно змінювати суспільну свідомість, адже у випадку корупції завжди є два учасники: той, хто бере, і той, хто дає.

- Незважаючи на революційні події в країні, суспільство не готове до внутрішніх змін, - пояснює Номер один директор департаменту освіти та науки ТОДА Любомир Крупа. - Департамент проводив власні дослідження ситуації щодо хабарництва у сфері вищої освіти. З’ясувалося, що 70% із числа опитаних студентів готові давати та дають хабарі викладачам. Констатуємо, що наше суспільство хоче докладати мінімум зусиль, аби здобути освіту. Студенти йдуть легшим шляхом. Вони дають хабар і досягають бажаного результату. Закон протидії корупції не вирішує зазначених вище питань. З боку державних органів на місцях та МОН проводиться ряд заходів для мінімізації корупційних дій. Наприклад, міністерство запропонувало дуже хороший проект щодо вибору підручників. З допомогою репрезентації кожен вчитель мав можливість самостійно вибрати навчальний посібник. У цілому проект хороший, але не до кінця була продумана схема фінансування. Вчитель, котрий працює з дитиною, знає, який матеріал учень краще сприймає і, відштовхуючись від цього, може обрати підручники для роботи. На жаль, ця ідея не прижилася, і боюся, що під впливом негативу вона може бути знівельована.

Кроком уперед освітяни вважають запровадження ЗНО, яке, на їхню думку, в значній мірі унеможливлює прояви корупції під час вступу у вищі навчальні заклади. Другий позитивний момент - проведення підсумкової державної атестації у формі незалежного оцінювання. Міністерство передбачає запровадження ЗНО не тільки після 11 класу, а й після 9-го та 4-го. Таким чином можна буде оцінити проміжний рівень знань учнів. Несподіванкою стало те, що 200 балів на незалежному оцінюванні з української мови та літератури отримало лише двоє учнів і вони не з нашої області. При тому, що Тернопільщина на 99% є україномовною, це парадоксальний показник.

Подібної думки щодо подолання корупції в системі освіти є куратор закладів позашкільної освіти, директор департаменту сімї, молоді та спорту ТОДА Віктор Мацикур. Він вважає, що розпочинати боротьбу з цим явищем слід не тільки в чиновницьких кабінетах, а в родинах українців.

- Корупція – це питання виховання та особистого вибору, - каже Віктор Мацикур. - На мою думку, аби розірвати це коло, система повинна працювати таким чином, щоб у людини можливість вибору. З одного боку, має бути невідворотна кара. Система правоохоронних органів повинна працювати так, щоб вона наступала принаймні у 95% випадків. З іншого боку, людину слід заохотити не давати хабарі. Для цього потрібні, як мінімум, стабільність, спокій та соціальні гарантії. Вважаю, один із планів наших ворогів полягає в тому, щоб кидати в наше суспільство яблуко розбрату і показати, що українці недолугі і нездатні об’єднуватись, рухатися в одному напрямку. Сценарій лебедя, рака та щуки триває не одну сотню років.

За словами Віктора Мацикура, прояви корупції у сфері спорту – мінімальні, тому що на нього виділяються мізерні кошти. А нема грошей – нема що ділити.

- Корупцію у сфері спорту можна розділити на два рівні - державна та побутова. У першому випадку корупція може проявлятися на рівні державних закупівель, преміювання спортсменів, закупівлі спортивного спорядження. Корупція у сфері витрат теж відсутня, бо кошти на такі статті не передбачені. Аналогічна ситуація з проведенням будівельних робіт та тендерів. В області наразі не будують ніяких об’єктів спортивної інфраструктури, інвентар не закуповується. Більше того, жодного спортивного об’єкта не включено у перелік тих, які ремонтуються за кошти Фонду регіонального розвитку. У нас є проблеми із паспортизацією обкатів, часто вони належать громадським організаціям. Відсутні прояви хабарництва і в частині оплати екзаменів, дипломних, закупівлі  підручників. Такі формати роботи у спортивних закладах відсутні. Найбільш очевидна проблема у спортивних школах - це побори. Коли кошти, виділені за змагання, витрачаються на інші цілі . Відтак участь дітей у змаганнях, харчування, транспортування оплачують батьки.

Рецепта подолання хабарництва із врахуванням особливостей нашої держави поки не створено. Однак багато фахівців переконані в тому, що без жорстких каральних методів не обійтися. А в ситуації, коли посадовців затримують з надвеликими сумами хабарів, а через тиждень відпускають і мало не вибачаються за це, викорінити корупцію нашій нації, очевидно, вдасться не скоро…

Тернопільщина корупція освіта
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме: - 23.05.2019р. з 09.30 год. до 12:30 год. за адресами: вул. Малишка, вул. Шагайди, вул. Довбуша, вул. Новосонячна.
Суспільство
Тернопільський лабораторний центр повідомив, що за одну добу (21 травня) до медиків звернулось 98 мешканців з ознаками небезпечних інфекційних захворювань. Найбільше у цей день звертались з випадками нападів (присмоктування) кліщів – 34 випадки. Двоє жителів через кліщів заразилися хворобою Лайма. Також серед лідерів того дня у списку був кір – 26 випадків та вітряна віспа – 17 випадків. Медики також реєстрували потерпілих, яких покусали тварини – 8 осіб....
Пригоди
Нещасний випадок стався на вул. Вебрицького у Тернополі. Чоловік у новобудові впав у шахту ліфта. Травми виявились несумісними із життям. Відомо, що будівельник родом із Зборівщини. За попередніми даними працював на будові офіційно. На вулиці Вербицького у Тернополі чоловік впав з висоти восьмого поверху. Нещастя трапилося 21 травня близько 15:00. Відомо, що загиблий Петро Локоть - мешканець села Білоголови Зборівського району. Чоловікові було 45 років. С...
Пригоди
У поліцію Тернополя звернувся автовласник, який розповів, що у нього викрали автомобіль. Протягом тижня машина стояла на автозаправці, що на вул. 15 Квітня, однак 20 травня її потерпілий вже не виявив. Як розповів 28-річний заявник, невідомі заволоділи його автівкою марки «ЗАЗ 1102» білого кольору. Та вже вранці 22 травня, близько 8-ої години на лінію 102 надійшло повідомлення від небайдужого чоловіка, про те, що на трасі М-12 (Стрий - Знам'янка) поблизу с...
Пригоди
Теpнополянка стала жертвою неналежної поведінки водія однієї із тернопільських маршруток. Вона зняла відео інциденту і поділилася ним у мережі. Як інформують "Тернополяни" з посиланням повідомлення тернополянки Ola La, сьогодні (22 тpавня), близько 14:30 год., у маpшpутці № 13 м. Теpнополя стався неприємний випадок. "...Заплативши за пpоїзд готівкою, попpосила водія видати мені квиток, якого так і не отpимала. На наступній зупинці жінка теж платила готівко...
Суспільство
Титул Чемпіонки Європи з паверліфтингу здобула п'ятнадцятирічна спортсменка Марія Полянська. Незважаючи на маленький зріст та вагу дівчина встановила рекорд у тязі, а також показала вражаючі результати, в сумі вправ здолавши більше 300 кг. Повідомляє Т1 Новини. Рекордсменкою Європи з паверліфтингу стала п'ятнадцятирічна Марія Полянська. Тернопільська спортсменка вразила суддів неймовірною силою  здолавши 350 кг в сумі вправ. І це при зрості в 146 см та ваз...
Культура
Двомовну книгу із оповіданням Василя Єрошенка презентували у Тернополі. Твір із мови есперанто на українську переклав есперантист Віктор Паюк. Тепер нарис про життя корінного народу півострова Чукотка можуть прочитати тернополяни. "Це про те, як хотіли чукчів навчити комунізму. А чукчі кажуть: а в нас комунізм вже і так є. В них є свій ще комунізм, який з феодальних часів залишився, коли комуна разом заробляє, і разом те все розподіляє як Лєнін чи Карл Мар...
Суспільство
Центральні вулиці міста прикрасили великими синьо-жовтими та червоно-чорними прапорами. Передає Т1 Новини. Стяги  майорять на вулицях Руській,  Шептицького та  Сагайдачного. Будівлі оздобили через проведення  в Тернополі з 20 по 26 травня  святкових та патріотичних заходів, приурочених Дню Героїв.  Зокрема, це піша  хода у вишиванках, яка відбудеться 23 травня.  До участі в святкових  заходах, запрошують усіх небайдужих тернополяни та гостів міста.
Суспільство
Дівчинку, яку залишили у "Вікні життя" в Тернополі, офіційно зареєстрували та видали свідоцтво про народження. Також їй присвоїли прізвище, ім’я, по батькові. Як інформує "Медіатор", тепер маленьку тернополянку звати Марія Іванівна Бандера. Відповідне рішення прийняли на виконкомі Тернопільської міської ради 22 травня. Тиждень тому близько десятої години вечора у приймальному відділенні одного з тернопільських пологових будинків загорілося червоне світле....
Новини по темі
Деякі тернопільські вулиці завтра залишаться без електропостачання
У Тернополі містян атакують комахи, які переносять небезпечну хворобу
П'ятнадцятирічна тернопільська спортсменка стала чемпіонкою Європи з паверліфтингу (ВІДЕО)
У центрі Тернополя майорять великі синьо-жовті та червоно-чорні прапори (ВІДЕОФАКТ)
Маленька дівчинка, яку в Тернополі залишили у "Вікні життя", одержала ім'я (ФОТО)
Степан Барна привітав бійців 44-ої бригади із виходом із зони ООС (відео)
"Обурлива поведінка": на Тернопільщині трьох випускників вигнали під час написання тестів ЗНО (ВІДЕО)
На Тернопільщині відома директорка школи худне заради учня (ВІДЕО)
"Боротьба за життя почалася з народження": допомоги небайдужих тернополян потребує маленька Аделінка Пигина (ФОТО)
У Тернополі відкрили «MediaКриївку» (відео)
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!