• Головна
  • В Тернопільському архіві – унікальні документи злуки ЗУНР і УНР
15:00, 21 січня 2012 р.

В Тернопільському архіві – унікальні документи злуки ЗУНР і УНР

Історично важливі документи 17-18-х років, які передували проголошенню акту Злуки, експонують у Тернопільському держархіві. Виставку з назвою “Україна: один народ - одна держава” відкрили там 20 січня.

- У той час питання соборності в Україні було дуже значимим, жоден український патріот чи політик не бачив існування своєї держави у такому роз’єднаному стані, в якому вона перебувала до 1919 року, - розповідає головний спеціаліст архіву Андрій Цаль. - Знаємо, що після розпаду Російської імперії у 1917 році на її уламках виникла Українська Народна Республіка (УНР). Західна Україна належала до Австро-Угорської імперії. У 1918 році після Листопадового зриву вони також змогли утворити свою окрему державу - Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

Як розповідає пан Цаль, вже тоді керівники ЗУНР проголосили, що вбачають її об’єднання із УНР. У січні 1919 року керівництво обох республік почали підготовку вступного договору, який підписали у Фастові. Таким чином вони показали солідарність українського народу і його прагнення до єдності.

- Остаточне проголошення Акту Злуки між ЗУНР і УНР відбулося 22 січня в Києві на Софіївській площі, - продовжує він. - Цей день був проголошеним вихідним днем у школах. Всі люди, священики, політики зібралися на Софіївській площі. Піднесення було настільки великим, що всі охочі послухати проголошення Акту Злуки не змогли поміститися там.
За словами Андрія Цаля, документи, які представлені на виставці, відтворюють події тих часів. Деякі із них є унікальними через свою велику історичну значимість. Складається експозиція із трьох розділів. Перший розділ - це матеріали 17-18-х років, що передували Акту Злуки. |У другому містяться статті у різних виданнях та інші документи, у яких розповідається про наслідки Акту Злуки, його вагомість. У третьому розділі організатори розмістили матеріали про відзначення цієї важливої дати в сучасній Україні.
Перед відкриттям виставку поблагословив настоятель Собору непорочного зачаття Діви Марії отець Сергій, повідомляє "20 хвилин".

- Робімо висновки із тих подій, які пережили наші предки, і берімо із них приклад, - сказав він. - Адже вони любили свій народ і свою державу. Так же само й ми повинні любити одне одного.


Виставка діятиме до кінця лютого.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...