Обласна рада позбудеться директорів комунальних аптек, які довели заклади до банкрутства

Кілька років бюджет Тернопільщини отримує від роботи комунальних аптек дірку від бублика. У 90-х роках майже половина закладів були доведені до банкрутства та приватизовані. Решта продовжують показувати нульову рентабельність.

Очільники обласної ради переконані, що керівники аптек на базі комунальних установ будують власний бізнес. У результаті страждає  бюджет області. Сьогодні обласна рада висловила чітку позицію – зберегти комунальні аптеки, знизити ціни на медикаменти та зберегти робочі місця. Також облрада планує позбутися усіх керівників комунальних аптек, які довели заклади до банкрутства.

Директори комунальних аптек пішли війною на облраду

Ситуацію з фармацевтичною галуззю області в обласній раді називають не інакше, як розкраданням державного майна. За кілька років монополісти на ринку фармації не тільки втратили лідерство, а й перетворились на банкрутів.

З початку 90-х і до 2000 року фактично половина комунальних аптечних закладів області стали приватними. Вони були приватизовані шляхом різноманітних махінацій, – розповідає керівник апарату обласної ради, голова комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства Тернопільської міської ради Ігор Дулеба. –  Аптечна галузь є однією з найдавніших, тому змінити в ній правила гри дуже важко. У 2009 році за ініціативи голови обласної ради Олексія Кайди була сформована концепція реформування аптечної галузі області, яка передбачала створення єдиної мережі аптек. Сьогодні усі аптеки є окремими юридичними особами. Через таку роздробленість вони не можуть конкурувати з приватними сітковими закладами. Останні закупляють продукцію великими партіями. При цьому враховується система бонусів та знижок. Навіть з націнкою вартість медикаментів у таких закладах буде меншою. Уже не вперше виникає запитання, чому в комунальних аптеках ціни вищі, ніж у приватних? Відповідь проста: неправильно розроблено маркетинг.

Позицію обласної ради керівники комунальних аптек прийняли з обуренням. Один за одним вони подавали в суд на рішення депутатів. 80% керівників аптек вв’язались у судову тяганину з облрадою. Частину справ Феміда розглядає до сьогодні. Наразі обласна рада виграла всі суди по аптечних закладах. Рішення Тернопільської обласної ради про реорганізацію аптечних закладів комунальної власності визнано законним усіма судами, в тому числі Вищим господарським судом України. Обурення керівників аптек цілком зрозуміле, адже отримані прибутки вони клали собі в кишеню, натомість подавали інформацію, що заклад не може себе сам фінансувати. За даними завідуючих аптеками, усе, що аптека заробляє, вона витрачає на зарплату, енергоносії, оренду тощо.

– Комунальні аптеки уже давно не можуть конкурувати з приватними. Останні не тільки самофінансують себе, а й отримують кошти для модернізації та нарощують свої потужності. Натомість у комунальних аптеках застаріле обладнання, яке залишилось тут ще з радянських часів, зношені меблі тощо.  До того ж, приватники були у значно гірших умовах, адже вони починали з нуля – викупляли приміщення, закупляли обладнання, а комунальним закладам усе дісталось у спадок. Виникає запитання, куди поділись прибутки комунальних аптек? Інша складність полягає в тому, що господарську діяльність аптек має право перевіряти тільки контрольно-ревізійне управління, при умові отримання рішення суду. Відтак ретельного контролю у сфері аптечної діяльності немає.

Кожній районній лікарні – по комунальній аптеці

Обласна рада планує створити єдине аптечне комунальне підприємство та мережу аптек комунальної власності. У перспективі новостворене підприємство укладатиме договори з постачальниками. Таким чином медикаменти та інша продукція, яка реалізується в аптечній мережі, буде здешевлена. Націнки на лікарські засоби будуть зведені до мінімуму, тому комунальні аптечні заклади матимуть найнижчі ціни. При створенні мережі керівники аптек стратять статус директорів чи завідуючого. Вони стануть керівниками структурного підрозділу. Власне саме за статус сьогодні триває війна. Ще б пак, адже виконувати вказівки вищого керівництва та самому господарювати у прибутковій структурі –  різні речі. До того ж, керівники втратять можливість самостійно закупляти ліки. Їх постачатимуть централізовано для всієї області.

– Комунальні аптеки, які мають пільгову ціну за оренду у порівнянні з приватниками, повинні реалізувати медикаменти за нижчими цінами, аніж інші комерційні структури. Обласна рада зробила запити в усі комунальні аптеки області і з’ясувала, що у більшості випадків ціна ліків тут вища, ніж у приватних аптеках, каже Ігор Дулеба.

Після заснування мережі аптек обласна рада моніторитиме та контролюватиме вартість ліків у комунальних закладах, щоправда, як саме це відбуватиметься, тут наразі не знають. Справа в тому, що юридичних підстав визначати межі націнки обласна рада не має. Такі повноваження має тільки Закон України, який дозволяє підвищувати відпускну вартість ліків максимум на 25% від їх закупівельної вартості. Ігор Дулеба вважає такий механізм впливу на цінову політику лікарських засобі недієвим.

– Аптечні «божки» добре знають підводні течії фармацевтичної галузі. Тут працює серйозна система «відкатів». Скажімо, аптечна мережа закупляє у виробника велику партію медикаментів і просить за певну суму у накладній зазначити вартість ліків вищу, ніж є насправді. Звичайно, виробник йде назустріч клієнту, до того ж, кладе в кишеню додаткову суму. Відтак аптека отримує значно вищу планку, від якої визначається націнка. Жодних законних відстав притягнути аптеку до відповідальності за високу вартість ліків немає. На мою думку, потрібно визначити середню відпускну ціну по Україні і від неї визначати націнку. Таким чином усі аптеки будуть у рівних конкурентних умовах. Сьогодні в обласної ради чітка позиція – зберегти комунальні аптеки, знизити ціни на медикаменти та зберегти робочі місця. Крім того, ми хочемо відкрити комунальні аптечні пункти у кожній районній лікарні. Вони працюватимуть в умовах здорової конкуренції паралельно з приватними аптеками.

Сьогодні роботу доведених до банкрутства комунальних аптек відновлює тернопільське обласне виробниче торгово-аптечне об’єднання. Мова йде про комунальні аптеки в Теребовлі, Кременці, Гусятині, Підволочиську. Тепер до кадрового питання обласна рада підходитиме дуже прискіпливо. Як засновник, вона планує звільнити усіх керівників комунальних аптек, які не зуміли ефективно організувати роботу. Виходить, ці люди не мають достатньо навиків для роботи у даній сфері. Натомість усі інші працівники комунальних закладів надалі залишаться працювати на своїх посадах. У комунальних аптеках зібрано найбільш професійний кадровий склад, тому ці люди повинні й надалі тут працювати.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Відомий тернополянин, фронтмен гурту СКАЙ Олег Собчук спільно з популярними музикантами й акторами створив особливий дарунок усім захисникам України. Разом вони написали–відзняли «Лист московському шайтану» Володимиру Путіну, чи то пак «Владіміру Настутнєт». Писали  під музику  гурту «Дахабраха».  За основу взяли текст, написаний українськими козаками у 1676 році турецькому султану.  Переконані, в ньому, «слово в слово, підходить під сьогодення» і , зазнач...
Суспільство
З піснею "Индиго", яку виконують Дана Соколова та Скруджи, приїхала 26-річна тернополянка на сьомий кастинг дев'ятого сезону шоу "Х-фактор" у Чернівці. В ефір каналу "СТБ" епізод вийшов у суботу, 13 жовтня. MC Iren - саме так Ірен Гриців знають у нічних клубах. У інтерв'ю для телешоу дівчина розповіла, що все життя шукає місце під сонцем. У дитинстві їй не вистачало уваги і тому вона почала її привертати, пише 20 хвилин.  - Почались татуювання і, мабуть,...
Суспільство
Українці в Англії почуваються щасливими, бо отримують нові можливості. Людина стає впевненішою, звикає, що добре заробляє, – розповідає 26-річний Антон Угляр. Він 9 років живе у Лондоні. Займається фінансовим консалтингом. Консультує людей, які приїжджають до Великої Британії. Недавно відвідав батьків у селі Оришківці Гусятинського району на Тернопільщині, пише Gazeta.ua. Зустрічаємося у кафе готельно-туристичного комплексу “Орися” в Оришківцях. Батько Ант...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 16.10.18р. з 09:00 год. до 13:00 год. за адресами: вул. Братів Бойчуків, 1, 1а, 3, 17, просп. Злуки, 35, 53а, 55, 57, 59, вул. 15 квітня, 1, 3, 3б.
Суспільство
Західний регіон перебуває під впливом антициклону, – кажуть метеорологи. Відтак погода ще декілька днів тішитиме високими температурними показниками вдень. Проте похолодання уже не за горами. За прогнозами Укргідрометеоцентру, зниження середньодобової температури повітря відбуватиметься поступово у другій половині жовтня. За словами метеорологів, наступного тижня погода ще тішитиме жителів Тернопільщини теплом. Однак з третьої декади жовтня спостерігатимут...
Суспільство
16 жовтня в 11.00 год., в приміщенні актового залу комунального підприємства “Тернопільелектротранс” (вул. Тролейбусна, 7), відбудеться зустріч з громадськістю міста для обговорення проекту рішення виконавчого комітету “Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів автомобільним та електричним транспортом”. Повідомляє управління транспорту комунікацій та зв’язку Тернопільської міської ради
Суспільство
14 жовтня відзначається велике церковне свято Покрова Пресвятої Богородиці. Наші предки вірили, що прикмети на Покрову дають точний прогноз погоди на місяці вперед. Православні дотримуються прикмети на Покрову Пресвятої Богородиці в день, коли вона з’явилася віруючим і захистила Константинополь від ворожої навали. Під час великого молебню на спасіння від ворогів Діва Марія пройшла по повітрю над головами людей, молилася з ними і простягла над їх головами...
Пригоди
Пожежа виникла 13 жовтня близько шостої ранку в Тернополі вул. Вишнівецького,5. Полум`я спалахнуло в  одній з квартир, що на восьмому поверсі багатоквартирного будинку.  Під час гасіння пожежі рятувальники провели евакуацію 19-ти мешканців будинку, серед яких 4-го дітей.  Постраждала одна особа. Опіки очей отримав чоловік 1992 року народження. За допомогою звернувся до працівників екстреної медичної допомоги, повідомляє topnews.in.ua               Вогонь з...
Пригоди
Тіло невідомого чоловіка з тілесними ушкодженнями виявили у Тернополі 14 жовтня близько 3:30. Його знайшли неподалік стрілочного переводу на залізничному мосту, що проходить над вулицею Крушельницької. Ушкодження загиблого, кажуть правоохоронці, характерні для переїзду потягом. На вигляд чоловікові 50 років, худорлявої тілобудови. Волосся сиве. Був одягнутий в балонову куртку, джинси синього кольору, сіру сорочку, коричневу кофту та черевики. Відомості про...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!