Чи повинні тернополяни використовувати весь газ, призначений в рамках субсидії?

«Моя мама в селі випалює газ — відчиняє надвір двері, бо душно в хаті, — розповідав знайомий. — Каже, що має спалити весь газ, який дали на субсидію, бо наступного разу стільки не дадуть».

Сусідка цієї жінки також переживає, що в газовій конторі побачать, що мало випалила, й наступної зими, яка може бути значно холоднішою, ніж тепер, призначать меншу субсидію. Ось який лист нещодавно отримала редакція від жінки із села Вікно Гусятинського району, котра просила не вказувати її прізвища, пише Вільне життя.

«Звертаюся з проханням допомогти із роз’ясненням щодо теперішніх субсидій на комунальні послуги. Заяву на оформлення субсидії я подала у вересні 2015 р., а в січні 2016-го мені було її нараховано. Про це прийшла картка з кількістю кубів і обов’язковим платежем на зимовий та літній періоди. За тиждень після цього прийшла квитанція на газ із повідомленням про те, що маю 9700 грн переплати.

Я з квитанцією і карткою про субсидію поїхала в Гусятинський райсобез, аби отримати інформацію щодо платежів. Там мені сказали, що якщо є переплата, то ніяких обов’язкових платежів не потрібно доти, доки не прийде квитанція про оплату обов’язкового платежу за випалені кубометри газу, які вказані в субсидії. Тоді я ще з тими картками пішла в газову контору. А там мені сказали зовсім протилежне, мовляв, ми всім людям рекомендуємо платити, навіть у тому разі, коли є переплата. Якщо зміняться закони, то тоді, кажуть, вам треба буде повертати державі великі кошти. На пошті в нас розповіли, що одні люди, маючи переплату, платять за комунальні послуги, а інші не платять. А як краще, вони самі не знають. А ще на пошту щомісяця приходить відомість, де можна звірити останній показник лічильника газу й плату за нього. Так-от мене в цій відомості немає. Роз’ясніть, будь ласка, що мені робити, як правильно в цій ситуації вчинити: платити чи не платити? Як кажуть у райсобезі, то ніби добре кажуть: як є переплата, то навіщо платити? Ну а як розібратися із газовою конторою?»

Зі схожим запитанням звернулася і Ярослава Андріївна Пошва із села Бліх Зборівського району. За словами жінки, їй призначили субсидію на 400 кубометрів газу й обов’язковий платіж — 167 грн. За листопад вона зекономила 200 грн, за наступні місяці заплатила. Тепер не знає, скільки їй платити.

— Насамперед наголошу: це — міф, що потрібно використовувати весь газ, призначений на субсидію, — каже директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Вадим Боярський. — Людина має використовувати стільки газу, води, електроенергії, скільки їй потрібно, щоб комфортно жити. Тим, кому призначена субсидія, потрібно зрозуміти: держава перераховує призначені на субсидію кошти на їхній рахунок в обслуговуючі організації. Зекономлена людьми сума за газ, світло, воду — залишається на їхньому рахунку й використовується для розрахунку за житлово-комунальні послуги на наступні періоди, в тому числі для оплати обов’язкової платні. Якщо сума зекономленої субсидії перевищує обов’язкову плату чи дорівнює їй, то обов’язкова плата не платиться. Тож, якщо людина економить, то може не платити за комунальну послугу. Наприклад, людина має субсидію 600 гривень і 200 гривень обов’язкової плати. За листопад заплатила 200 гривень обов’язкової плати, не знаючи, чи зекономить. Отже, на її рахунку вже є 800 гривень — 600, які дала держава, й 200 її обов’язкової плати. Якщо за листопад випалила газу на 100 гривень, то в грудні на рахунку в неї залишилося 700 гривень. Наступного місяця випалила на 500 гривень. Скільки має заплатити? Нічого, бо в неї на рахунку ще залишилося 200 гривень, які «підуть» як обов’язковий платіж на наступний місяць.

Отже, тим, кому призначена субсидія, потрібно знати, яку суму призначено й скільки на рахунку залишилося після оплати, або скільки призначено кубометрів газу на субсидію і скільки випалили. За одним із цих показників і потрібно орієнтуватися. Як каже Вадим Боярський, не зайве зателефонувати в обслуговуючу організацію і запитати, скільки на рахунку коштів. До прикладу, відповіли, що є 300 гривень. А обов’язкова плата — 200 гривень. То людині нічого не потрібно платити. А якщо залишок на рахунку менший, ніж обов’язкова плата, до прикладу, 150 гривень, то потрібно доплатити 50 гривень; якщо ж нуль або мінус, то доплатити всю суму. Висновок — треба прагнути економити, щоб на рахунку були кошти!

— Субсидія призначається на дванадцять місяців, — каже Вадим Андрійович. — Людям, яким призначена субсидія, не потрібно звертатися в управління соцзахисту. Всі запити у відповідні організації щодо доходів громадян робитимуть спеціалісти управлінь і перепризначатимуть субсидії.

Звертатися в управління соцзахисту потрібно лише тим, у кого змінилася ситуація, пов’язана з призначенням субсидії, — повідомити про це. Наприклад, змінилася площа опалення, можливо, родина здійснила одноразову покупку на більш ніж 50 тисяч гривень, змінився склад родини тощо. Якщо відбулися зміни в родині, які не дають права на субсидію, а її виплачують, бо особа не звернулася в управління соцзахисту, то кошти треба буде повернути. Такий випадок був у Збаражі — жінка забула показати разову покупку на 50 тисяч гривень. Субсидію повернула. Але на наступні місяці їй уже знову субсидію призначили, на ті місяці, на які вона мала право.

За словами Вадима Андрійовича, в області понад 200 тисяч заявників на призначення субсидій. Найбільше в Тернополі — 30 тисяч, у Борщівському районі — в межах 12 тисяч, Кременецькому — 11,5 тисячі, по 10 тисяч — у Гусятинському, Тернопільському, Збаразькому районах. Найменше таких у Підгаєцькому, Монастириському, Шумському районах. Середній розмір субсидії — 1700 грн, а за січень він становив 1900 грн.

Як сказав Вадим Боярський, при нарахуванні субсидій можуть бути й помилки, неточності, адже непросто обробити 200 тис. справ. Тож потрібно звертати увагу на повідомлення, звіряти їх, уточнювати. Якщо сума субсидії не відповідає повідомленню в квитанції за оплату житлово-комунальних послуг — звертайтеся в управління соцзахисту для з’ясування.

Тернополяни газ субсидії
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі