Як повинні діяти тернополяни у разі ліквідації ЖЕКів

До першого липня цього року мешканці багатоповерхівок повинні визначитися, хто буде керувати їхніми будинками. Якщо до цього часу жителі будинків не скористаються своїм правом вибору, то місцева влада сама зробить такий вибір і на свій розсуд обере управителя будинку чи виконавця.

З 1 липня 2015 року набрав чинність Закон України «Про особливості здійснення прав власності мешканцями багатоквартирних будинків». Відтак стартувала реформа ринку житлово-комунальних послуг. Відповідно до прийнятого закону до 1 липня 2016 року мешканці багатоповерхівок повинні вирішити, хто буде керувати їхнім будинком.

Перед людьми постає складне питання – який же шлях обрати? Чи довірити своє майно та кошти сусідові, який, можливо, не зовсім компетентний у такій справі? Чи довіритися приватному підприємству, яке візьме на себе всі функції старого жеку? Чи, можливо, взяти все у свої руки та створити ОСББ?  Зазначені суб’єкти мають право від імені мешканців укладати прямі угоди з підрядниками, що надають відповідні послуги. Досвід тернополян - Роками в нашому під’їзді темно, лампочки не світять, вікна побиті, сходовий майданчик з п’ятого до першого поверху миє дощ через дірявий дах. На нашому поверсі підлогу миє моя дружина чи хтось із сусідів, - розповів мешканець будинку, що на вулиці Чернівецькій, 56, пан Сергій (прізвище відоме редакції – прим. авт). - Майже всі будинки на нашій вулиці обслуговує ТОВ «Мрія», інакше кажучи, ЖЕК-5, пише 20 хвилин.

Досвід тернополян

- Роками в нашому під’їзді темно, лампочки не світять, вікна побиті, сходовий майданчик з п’ятого до першого поверху миє дощ через дірявий дах. На нашому поверсі підлогу миє моя дружина чи хтось із сусідів, - розповів мешканець будинку, що на вулиці Чернівецькій, 56, пан Сергій (прізвище відоме редакції – прим. авт). - Майже всі будинки на нашій вулиці обслуговує ТОВ «Мрія», інакше кажучи, ЖЕК-5.

Біля під’їзду є необгороджена яма глибиною понад два метри, повз яку щодня ходять наші діти. Наскільки мені відомо, вона необгороджена близько 15 років. Чоловік розповідає, що у дворі немає турнікетів, щоб витріпувати килимки. Також немає натягнутих дротів для білизни. У підвалах мешканці під’їзду давно вже нічого не тримають, оскільки туди неможливо зайти - там просто немає чим дихати. Підвал по декілька разів на рік затоплює не просто водою, а фекаліями з каналізації. Через це у під’їзді уже роками стоїть дуже неприємний запах.

Чоловік розповідає, що у дворі немає турнікетів, щоб витріпувати килимки. Також немає натягнутих дротів для білизни. У підвалах мешканці під’їзду давно вже нічого не тримають, оскільки туди неможливо зайти - там просто немає чим дихати. Підвал по декілька разів на рік затоплює не просто водою, а фекаліями з каналізації. Через це у під’їзді уже роками стоїть дуже неприємний запах. 

Мешканці нашого під’їзду, йдучи повз підвал і перший поверх, навчились затримувати дихання майже на півтори хвилини, - жартома каже пан Сергій.

– Але проблема затоплення і неприємного запаху у нашому підвалі - не єдина. Там весь рік стільки комарів, особливо у теплу пору року, що неможливо зайти у квартиру чи провітрити кімнату. Скільки звернень ми не писали у наш жек, скільки заяв туди не подавали, однак наші проблеми, як були, так і залишилися нашими. Ніхто нам не допоміг, але кошти за свої послуги з нас вправно збирають.

Жекам бракує грошей

- Ми проінформовані про проблеми, які є у будинках, житловий фонд яких ми обслуговуємо. Зокрема і у цьому будинку, – каже керівник ТОВ «Мрія» Михайло Лучко.

Так, зазначений будинок справді є одним із найпроблемніших на цій вулиці. Його нам на обслуговування передали з жеку «Вікторія» ще три роки тому.

- Ми неодноразово проводили у ньому мінімальні ремонтні роботи каналізаційної системи, оскільки бракувало коштів на проведення комплексних робіт. У цьому будинку також повністю замінили лежак холодної води та провели ремонт сходового майданчика, зазначив пан Михайло.

Для того, щоб зробити все і одразу, потрібні чималі кошти, тому ремонтні роботи дещо затягнулися. Однак на березень цього року ми запланували розкопати та повністю замінити каналізацію, що усуне вказану мешканцями проблему остаточно.

За словами Михайла Лучка, до кінця лютого проведуть збори з мешканцями будинків, житловий фонд яких обслуговує ТОВ «Мрія», зокрема і з людьми з проблемного будинку №56.

На зборах він має намір відзвітувати перед громадою та вислухати усі скарги.

Зазначені вище проблеми є характерними для більшості житлових будинків міста, які обслуговують колишні жеки, а тепер приватні підприємства. Приватизація жеків у Тернополі відбулася ще у 2002 році. З того часу в нашому місті почали створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ). Відповідно до законодавства України, ОСББ має лише управлінські повноваження і не стає власником будинку загалом. Співвласниками будинку залишаються власники квартир та нежитлових приміщень. Сьогодні в Тернополі є приблизно 400 ОСББ, але тих, що дійсно самостійно функціонують, - 240.

- Якщо порівнювати старі жеки та ОСББ, друге - краще, оскільки ми вносимо кошти на один рахунок, а не оплачуємо всі послуги окремо, як це було при жеку. За такі послуги, як вивезення сміття, ремонти у під’їздах, прибирання та інше, домовляється голова об’єднання, нас нічого не хвилює. Нещодавно на наше прохання на будинку встановили відеокамери, - розповідає жителька будинку 14а Ірина, що на вулиці Рєпіна.

Ще два роки тому мешканці цього будинку на зборах вирішили створити ОСББ.  Вони про що не жалкують, додає пані Ірина. Адже оплачують за послуги значно менше, ніж колись жеку. - Ставка, яку ми сплачуємо, вираховується від загальної площі квартири, - розповідає жінка. - До прикладу, ми платимо 96 грн за 65 кв. м. Кожна наша копійка є підзвітною - голова за надходження та видатки звітує нам. На відміну від того, як це було із жеками, ми знаємо, на що наші кошти витрачають, оскільки ми самі приймаємо такі рішення.

Тернополяни ліквідація ЖЕКів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі