Публікація тернопільської газети – гол у ворота України

Стаття «Нової тернопільської газети» не тільки демонструє порушення журналістських стандартів, але й погіршує імідж України напередодні Євро-2012.

Газета опублікувала статтю-вибачення у номері від 1 лютого, проте вже зрозуміло, що публікація «Біля “Орнави” лилась “чорна” кров… Араби з неграми бились за наших к…в»викликала резонанс серед іноземних ЗМІ та африканської діаспори в Україні.

Представники громадських організацій, які захищають права іноземців в Україні, налаштовані вимагати, аби редакція газети несла кримінальну відповідальність. Про це вони заявили на прес-конференції, яку організувала ГО «Африканська рада в Україні».

На зустрічі виступили Мохамед Сісей, президент Африканської ради, Мрідула Гош, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку; Анікі Джонсон – представник Нігерійської діаспори в Україні; Людмила Гуменюк – директор Центру медіареформ; Яна Салахова – експерт представництва Міжнародної організації з міграції; Ілля Левітас – президент Ради національних товариств України.

На думку всіх учасників конференції, стаття не тільки ображає та принижує іноземців, але й становить ризик для міжнародного іміджу України, що особливо актуально напередодні Євро-2012. Присутній на конференції Валід Арфуш, заступник гендиректора НТКУ й активіст руху проти расизму, сказав, що останніми днями йому постійно телефонують колеги-журналісти з Франції, Бельгії, Голландії, Англії: «Вони переживають і запитують – як нам бути під час Євро, якщо я чорний, індус чи азіат, то чи варто взагалі приїжджати в Україну?».

Валід Арфуш також сказав, що в найближчі 2-3 тижні планується декілька поїздок в Україну іноземних журналістів, які збираються робити репортажі саме з цього приводу. «Раніше ми вмовляли іноземних колег приїхати і зробити репортаж про красиві церкви чи туризм в Україні, а зараз у них з’явився серйозний привід зовсім іншого характеру», – сказав Арфуш.

Президент Африканської ради в Україні Мохамед Сісей заявив, що вони підтримують прагнення України приєднатися до європейських цінностей. Але в основі цих цінностей – повага до гідності людини. «Нова Тернопільська газета», на думку Сісея, не тільки провокаційно перешкоджає процесу інтеграції, але й грубо порушує Конституцію України, зокрема статтю 3, в якій честь і гідність людини визнано найвищою соціальною цінністю.

Матеріал порушує європейські норми, яких Україна зобов’язана дотримуватися як член Ради Європи. Зокрема, за словами Людмили Гуменюк, цей журналістський матеріал можна кваліфікувати як ксенофобський. У Додатковому протоколі до Конвенції Ради Європи про кіберзлочинність дається визначення, що таке «расистські та ксенофобські матеріали» – це будь-який письмовий матеріал, будь-яке зображення чи будь-яке інше представлення ідей або теорій, які пропагують, сприяють або заохочують до ненависті, дискримінації або насильства проти будь-якої особистості або групи осіб, якщо в якості приводу для цього використано фактори, що базуються на расі, кольорі шкіри, національному або етнічному походженні, а також релігії.

Анікі Джонсон, представник Нігерійської діаспори в Україні, висловлював обурення та здивування пасивністю з боку владних інститутів: «Никто не проявил до сих пор никакой реакции – ни центральная власть, ни прокуратура, ни администрация президента, ни парламент. Никакой реакции, кроме обсуждений в интернете. Авторы материала уже попали под разные статьи законов, почему же до сих пор никого не арестовали, почему никого не допрашивали?».

У відповідь на цей інцидент тернопільська міська рада опублікувала на офіційному сайті звернення до ЗМІ, формального характеру. В ньому йдеться про те, що в усьому світі, незалежно від етнічної приналежності й раси, трапляються випадки міжособистісних та міжгрупових конфліктів. «Прикро, що публікація в місцевій пресі викликала резонанс, який несправедливо кидає тінь ксенофобії на наших співвітчизників», – сказано у зверненні.

Тернопільська обласна прокуратура розпочала перевірку газети. Перевірка проводиться в порядку статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України щодо наявності або відсутності в діях представників даного ЗМІ ознак злочину, передбаченого статтею 161 Кримінального Кодексу України (порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності або ставлення до релігії).

У матеріалі газети – порушення за всіма ознаками, перерахованими у назві статті 161. Згадується і раса, і національність, і релігія («студенти-мусульмани», «жінки-немусульманки»).

Як сказала Мрідула Гош, матеріал є образливим і для українських жінок: він принижує їхню гідність, фактично називаючи їх жінками легкої поведінки. Тому українські організації, які захищають права жінок, теж мають відреагувати на цю публікацію, оскільки йдеться не лише про расову дискримінацію, а й про принизливий контекст, у якому згадуються українські жінки.

Крім того, у статті не вистачає підтвердження фактів щодо описаних випадків порушень: немає жодного коментаря чи посилання на дослідження. Натомість подача «фактів» заміняється фразами «кажуть», «за словами випускниці медичного університету», «моя знайома, яка викладає». «Треба робити поправку на те, що світ як ніколи змінюється, – сказала Людмила Гуменюк. – Інформаційна революція надає можливість будь-якому журналісту, в тому числі у Тернополі, зайти в інтернет і перевірити будь-яку інформацію».

Іншим порушенням з боку редакції є публікація фото студентів, які взагалі не мають стосунку до теми статті. Однак їхніми фотографіями проілюстровано статтю образливого змісту. На думку учасників конференції, цим студентам також потрібно відшкодувати моральну шкоду за приниження честі та гідності.

Варто сказати, що тема висвітлення міграційних процесів в Україні є насправді дуже складною. Для журналістів важливо завжди замислюватися, як уникати мови ворожнечі та ненависті, образливих формулювань стосовно людей з іншим кольором шкіри. За словами Людмили Гуменюк, весь текст матеріалу сповнений міфами та стереотипами, термін вжитку яких збіг уже двадцять років тому. «Зокрема, просто вражає фраза: “чорна навала означає загострення криміногенної ситуації, спалах проституції, поламані долі наших дівчат, невідомі хвороби’’, – каже Людмила Гуменюк. – Щільність расистської параної на дециметр квадратний газетної площі безпрецедентна. Ця публікація не демонструє світу, що ми європейська країна. Замість цього вона забиває фантастичний гол не тільки у ворота редакції тернопільської газети, а у ворота всієї України».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
У середу (14 листопада), близько 15 години, на трасі "Київ – Чоп" у Рівненській області сталася автомобільна аварія. У ній загинув кількаразовий чемпіон світу та Європи з армреслінгу Андрій Пушкар. Армреслінгом він почав займатися з дитинства, оскільки вони з батьком (найсильнішим рукоборцем в місті) постійно боролися, і хлопцеві ніколи не вдавалося його перемогти. Народився Андрій 6 серпня 1985 року в місті Кременець Тернопільської області, де згодом навч...
Пригоди
Трагедією ледь не завершилася для Тетяни Пренткович, блогерки і власниці мережі ресторанів "Tiger", та її сім'ї поїздка із Києва до Тернополя. На небезпечному відрізку автодороги водій не зумів впоратися із керуванням, і легкове авто потрапило в ДТП. На своїй сторінці в мережі Instagram блогерка опублікувала пост, в якому розповіла про цю страшну ситуацію. "...Нікому не побажаю відчути того, що відчувала сьогодні я! Орест водій з 10тилітнім стажем, авто на...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 15.11.18р. з 09:00 год. до 12:00 год. за адресами: вул. Бережанська, 55, 57, 59, вул. Степана Будного, 50, вул. Тролейбусна, 2, 2а, 4. - 15.11.18р. з 09.00 год. до 13.00 год. за адресами: вул. Чернівецька, 26-46.
Суспільство
Сьогодні (14 листопада) у Тернополі на засіданні комісії  Тернопільської обласної ради підняли питання про сьогоднішній концерт російськомовного виконавця Київстонера. Раніше ми вже повідомляли, що запланований у нічному клубі "PULS" концерт Івана Колихалова (Київстонера), який співпрацює з російськими виконавцями та виступає у Росії, закликали бойкотувати представники Правого сектору. Згідно з рішенням комісії, з рекомендацією про скасування концерту звер...
Суспільство
Кабельне телебачення дає змогу переглядати телепередачі різних напрямків із хорошою якістю зображення. Станом на 1 жовтня 2018 року підприємства-юридичні особи надавали послуги кабельного телебачення для 17,7 тис. абонентів області, з яких майже всі – фізичні особи. Доходи від надання послуг кабельного телебачення у січні-вересні 2018 року склали 13,7 млн. грн (1,9% від загальної суми доходів від надання послуг зв’язку). Підприємствами-провайдерами за січе...
Пригоди
У Тернополі, на вулиці Тарнавського, близько 18:00 години за кілька метрів одна від одної трапилося відразу дві ДТП. Як повідомляє "20 хвилин", учасниками обох є автомобілі Audi Q7. Затори утворилися від перехрестя вулиць Київська-Тарнавського  і до "Універсаму".  Одна аварія сталася біля ресторану "Бахус", а інша (теж з Audi Q7)  біля церкви. Як запевнили в управлінні патрульної поліції, травмованих у ДТП немає. Деталі інцидентів з'ясовуються. Нагадуємо,...
Суспільство
Спочатку пішохідні та велосипедні доріжки збудують на вулиці Чумацькій. Далі ж, у міській раді обіцяють збудувати пішохідні доріжки аж до Дальнього пляжу. Про це чиновники заявили на засіданні міськвиконкому, яке відбулось 14 листопада.  - У нас відбувся тендер щодо будівництва пішохідної зони та велосипедної доріжки на вул. Чумацькій (до закладу "Хутір"). Ми вже маємо усю необхідну проектно-кошторисну документацію, - каже 20хвилин начальник управління ЖК...
Суспільство
У Тернополі триває соціальний проект "Красуня за один день". Команда спеціалістів перевтілює жінок пенсійного віку у справжніх зірок. Для них підбирають стильне вбрання, роблять макіяж та зачіску. Організував соціальний проект Тернопільський міський територіальний центр. Його першою учасницею була підопічна Шалденко Ніна Іванівна.  Нещодавно красунею за один день стала тернополянка Гов'ядовська Світлана Володимирівна. Пенсіонерці підібрали новий образ та з...
Пригоди
Сьогодні близько обіду у Великій Березовиці трапилася дорожньо-транспортна пригода за участю двох легкових автомобілів, один з яких на іноземній реєстрації. Подія трапилася на перехресті поблизу ПАТ «Тернопільвтормет». Постраждалих в аварії, на щастя, немає. Найбільшої шкоди зазнав власник Volkswagen з українськими номерами. Навіть з фото видно, що перед автомобіля зім’яло добряче. Повідомляє ТернопільON.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!