11:00, 6 лютого 2012 р.
Які умови праці пропонують роботодавці в 2012 році
Період застою - саме цими словами можна найбільш чітко охарактеризувати ситуацію на ринку праці в 2012 році. Робочі будні, як обіцяють фахівці, не обіцяють українським найманим працівникам великих потрясінь.
Однак бум вакансій і стрімке зростання зарплат наших людей теж не чекає. У зоні уваги У році, роботодавці не відмовляться від звичних пріоритетів. Експерти чекають, що стабільний попит на ринку праці чекає працівників таких сфер, як IT, фармацевтика і прямі продажі. - У минулому році найменше постраждав ринок FMCG (ринок товарів швидкого обороту: продукти харчування, напої, сигарети, косметика, побутова хімія. - Ред.) І фармація.
Хоча на ці товари попит також не демонстрував зростання, але й падіння там практично не було, - пояснює провідний експерт ринку праці, керуючий партнер Executive Search агентства SM Consulting Сергій Марченко. - Крім того, це дуже висококонкурентні ринки, і компаніям доводиться інвестувати в персонал для того, щоб отримати перевагу над конкурентами. На даний момент найвищим попитом користуються менеджери з продажу в В2В, які володіють технологіями прямих продажів. Це люди, які в прямому сенсі цього слова приносять у компанію гроші з нізвідки, не вимагають дорогих рекламних компаній, а іноді - навіть офісів.
Цілий ряд компаній, що продають товари або послуги для бізнесів, скорочують майже весь офісний персонал, зате із задоволенням наймають таких продавців, що в цілому виправдано - чим більше продавців, тим більше продажів. Також традиційно високий попит на ITшніков, особливо розробників додатків для мобільних платформ (телефонів і комунікаторів).
Непогані перспективи в новому році і у хороших бухгалтерів, благо новий Податковий кодекс істотно підвищив попит на їхні послуги. Внесе свої корективи на ринок праці та футбольний чемпіонат Євро-2012. Як пояснює гендиректор рекрутингової компанії «Форсаж» Олена Грищук, в травні з'являться вакансії в сфері послуг, а також будуть затребувані перекладачі. Але в основному пропозиції будуть носити тимчасовий характер, тому вони більше підійдуть студентам. Та й відчують такий сплеск пропозиції тільки жителі приймаючих чемпіонат міст.
У 2011 рік з райдужними планами входили представники фінансового ринку. Проте криза в країнах Єврозони та економічні проблеми в Україну погасили оптимізм. Банківські установи не відновили кредитування, а значить, зараз вони відмовляються від послуг деяких своїх фахівців. - Цілий ряд європейських банків, що працюють в Україні, відмовився від роботи з фізичними особами, малим і середнім бізнесом, сконцентрувавшись виключно на операційному обслуговуванні та кредитуванні великих корпоративних клієнтів, - пояснює С. Марченко. Налякані економічними проблемами бізнесмени охоче відмовляються від зайвих витрат, у тому числі і на оплату праці офісних співробітників.
У підсумку в 2012 році під загрозою можуть опинитися секретарі. Також керівники підприємств будуть економити на веденні бізнесу. - Погано йдуть справи у іноземних постачальників дорогого технологічного обладнання, програмного забезпечення, офісної техніки. Вони, як і банкіри, переважно скорочують штати, а їх співробітникам потрібно задуматися про своє майбутнє, - каже С. Марченко.
В цілому ж фахівці вважають, що роботодавці і наймані працівники поступово починають приходити до тями після кризи. За три роки ринок праці переформатувався, і зараз обидві сторони навчилися пристосовуватися до нових правил гри. Після хвилі скорочень в 2008-2009 роках деякі працівники вважали, що на хвилі відновлення економіки вони зможуть з легкістю отримувати зарплату в десятки тисяч гривень. У той же час керівники чекали, що люди погодяться працювати на кабальних умовах, практично за їжу. - Минулі роки показали, як помилялися і ті й інші, - каже С. Марченко. - Фахівці були змушені повернутися до роботи на умовах роботодавців, які, враховуючи девальвацію гривні, були приблизно рази в два гірше докризових. А роботодавці побачили, що кількість - ще не означає якість: на ринку було багато людей, але розумні фахівці в більшості своїй залишилися на роботі, вичистили в основному ледарів, новачків і пенсіонерів. Зараз сторони більше готові до компромісів, і колапсу ринку праці, подібного тому, який був у 2008-2009 рр.., Не буде.
Проте останнє слово зараз все ж за роботодавцями, і вони диктують умови праці, засновані на глобалізації. - Люди, які поставили собі за мету не просто вижити, а набрати обертів, проводять відбір співробітників дуже серйозно. Такі роботодавці хочуть бачити співробітника-дженералісти, який може поєднувати паралельно два напрями. Наприклад, зараз дуже популярно поєднання маркетингу і продажів, - розповідає О. Грищук.
Експерти підрахували, що зарплати найманих співробітників у минулому році збільшилися максимум на 15%. Однак інфляція «з'їла» практично все надбавки. На жаль, не варто розраховувати на високу платню і цього року. Економісти обіцяють нам зростання цін на рівні 8-9%, а кадровики говорять, що багато роботодавців і зовсім не планують підвищувати оклади. Максимальне збільшення обіцяють на рівні тих же 10%. - Тенденція до зниження зарплат є, хоча офіційна статистика говорить про зворотнє, - вважає С. Марченко. - Практично весь вітчизняний бізнес виплачує зарплату в конверті, в кращому разі легально сплачується мінімальна зарплата. Істотно знизилися доходи низькокваліфікованої робочої сили. Це стосується як робочих спеціальностей, так і офісних співробітників початкового рівня, т. зв. лінійного персоналу.
Саме зазначені категорії працівників найбільше постраждали від скорочень, серед них висока конкуренція на ринку праці і, відповідно, таке широке пропозицію знижує вартість трудових ресурсів. В ряді регіонів хорошою вважається зарплата в 2000 гривень, а роботи стає все менше. З іншого боку, в цьому році зросли доходи ключових фахівців, особливо бонусна частина їх доходів. Роботодавці цінують тих, хто робить бізнес, і готові ділитися згенерованої працівниками прибутком набагато охочіше, ніж просто платити ставку
Фахівці вважають, що найближчим часом роботодавці якщо і будуть підвищувати оплату, то тільки за рахунок бонусів і премій: більше продав або зробив - значить, більше і отримав. Так що, в цьому році рівень доходів в українських працівників все частіше буде залежати не від ставки, а від продуктивності праці.
Головною загрозою для рядового співробітника у нас прийнято вважати безробіття. Однак в останні роки стало ясно, що це - аж ніяк не головна біда Україна. Як не дивно, але після кризи наша країна швидко повернулася на втрачені позиції за рівнем зайнятості. - В Україні показник безробіття знаходиться приблизно на рівні 8,5%, в середньому ж по Єврозоні цей показник становить 10,5%. Здавалося б, ми у виграшній ситуації, - говорить провідний експерт Центру Разумкова Павло Розенко. - Проте зайнятість у нашій країні не захищає людину від бідності. На цей фактор уряд не звертає уваги. У нас близько 24% сімей, де працюють дві людини, знаходяться за межею бідності.
Зайнятість в країні не виконує головну функцію - не захищає людину від бідності. Головна наша загроза полягає в тому, що в країні триває практика експлуатації дешевої робочої сили. І, на жаль, позитивних тенденцій немає. Також в 2012 році нам пророкують ще більшу тінізацію зарплат. З проблемою не змогли впоратися ні Податковий кодекс, ні нові закони. За підрахунками експертів, за останні два роки більше півмільйона приватних підприємців згорнули свою діяльність, але кількість штатних співробітників суттєво не зросла, і на облік в центри зайнятості вони не стали. У результаті неадекватна оплата праці та зростаюча армія нелегалів залишаться бідою ринку праці і в новому році.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...