• Головна
  • У Тернополі покійники будуть чекати тепла, поки їм викопають яму?
08:20, 7 лютого 2012 р.

У Тернополі покійники будуть чекати тепла, поки їм викопають яму?

Дві години на лютому морозі чекали родичі та друзі на Микулинецькому кладовищі, поки поховають покійника. Працівники ритуальної служби вчасно не викопали яму. Кажуть: не винні, бо заглух трактор

- Це знущання над покійником, - каже тернополянка Світлана Цвях. - Два тижні його везли з Польщі. Та й тут якось не по-людськи провели в останню дорогу.

Дві години родина покійного тернополянина змушена була чекати на цвинтарі, поки викопали могилу. Труну привезли у домовлений час 30 січня о 13.15. Проте викопаної могили ще не було, розповідає теща покійного Володимира Мнюха Світлана Цвях. Володимир разом із родиною проживав у Польщі. Там його на смерть збила машина. Аварія трапилася ще 16 січня, а тіло чоловіка перевезли на Україну аж через два тижні. 

Аби поховати покійного, родина скористалася послугами КП „Ритуальна служба”. Заплатили їй 1500 грн. Із них 336 - за те, щоб викопали яму, 360 грн - за автобус, який мав привезти людей на цвинтар і назад. 
- Нас просили приїхати вчасно, бо того дня було вісім похоронів, - розповідає пані Цвях. - А коли ми вже були на місці, нам сказали, що трактор поламався і викопати яму не встигли, доведеться зачекати. Уявіть, сильний мороз. Людей аж трусило від холоду. Труну скинули на землю, кинули абияк вінки, квіти. А ритуальна машина поїхала далі – на інший похорон. 
Людей на похороні було чимало, продовжує жінка. Деякі поховались у машинах від холоду, інші сіли у замовлений автобус. 
- Проте водій звелів усім виходити, адже він чекати не може, бо має їхати на інший похорон, - каже жінка. – Мовляв, у нього графік. А ми ж йому заплатити за те, що привезе нас і на цвинтар, і назад.

Втім, невдовзі на місце приїхав керівник ритуальної служби і звелів водієві, аби він зачекав на людей. Проте до родичів покійного навіть не підходив і не вибачався. 
- Я звинувачую не ритуальну службу, а міську владу, яка не подбала, щоб покійника належно поховали, - продовжує Світлана Цвях. - Мені навіть шкода тих гробарів. У них нелегка робота, добре намерзнуться в тому холоді. Кажуть мені: “А що ми зробимо? Нам нову німецьку техніку обіцяли ще два роки тому”.

Пані Цвях - розбита та засмучена останніми подіями. Втім, вирішила взяти себе в руки, адже мусить допомагати доньці, в якої напівсиротами залишилися 18-річна донька та дворічний син. Родичі звернулись в редакцію газети "20 хвилин", аби привернути увагу влади до проблеми. 
- Зараз буває до 30 градусів морозу, то що - покійники будуть чекати тепла, поки їм викопають яму? - обурюється жінка. - До того ж, за ритуальні послуги платимо немалі гроші. 

Техніка вийшла з ладу через мороз, тому і не вдалося вчасно викопати яму. У такі сильні морози навіть іноземні трактори можуть не завестися, каже директор КП “Ритуальна служба” Зеновій Шумський.
- Трактор саме збирався копати і заглух, - розповідає він. - Ми викликали інший, але він теж мав поломку. - Поки його відремонтували, поки він приїхав, поки викопав яму… От і затягнулося.

Виведений з ладу трактор стоїть на подвір’ї КП “Ритуальна служба”, розповів пан Шумський 3 лютого. Машину мають відремонтувати. Вже закупили всі запчастини.
- Ми той трактор три години тягнули з цвинтаря , - додає пан Шумський. 
Він запевняє: двох тракторів, які нині є у службі, достатньо для копання могил. Купити нові, а тим паче іноземного виробництва, їм не світить. Одна така вітчизняна машина коштує 160-180 тис. грн.

- Навіть якби золотого трактора купили, то й він у таку погоду міг би не завестися, - каже Зеновій Шумський. - То техніка, що зробиш. А викопати яму за пару годин наперед - земля замерзає. Тоді люди нарікають, що доводиться каменюки на труну кидати. Зараз наперед мусимо копати. Що поробиш. Та й загалом за кордоном немає моди залишатися на цвинтарі, аж поки не закопають труну. Там всі розходяться. Лише у нас чекають до кінця.
До слова, землю на цвинтарі працівники ритуальної служби спеціально засипали листям, щоб вона не замерзала. Для цього, як розповідає пан Шумський, звезли туди листя зі всього міста. 
- Але і цим тернополянам не вгодиш, - каже чоловік. - На прямий ефір з міським головою зателефонувала якось одна жінка і поскаржилася, що на кладовищі не прибрано. Мовляв, купи листя під ногами. 
Загалом праця гробарів не з найлегших, а тим більше в такі морози, додає Зеновій Шумський. Він просить у тернополян розуміння. Щодня у Тернополі 5-6 похоронів. Часом копати ями гробарям доводиться і вручну. Адже часто вже є заготовлений фундамент біля пам’ятника родичів. 
- Там жодна техніка не допоможе. Тільки лом і людські руки, - каже керівник ритуальної служби.

Коментар

Сергій НАДАЛ (37 р.), міський голова:
- Звісно, нова техніка ще нікому не завадила, але КП “Ритуальна служба” справляється і з тою, яка є. В нас же нема масових проблем з тим, що людей не можуть поховати. Це сталося з однією людиною. Ну затягнулося все на деякий час, але ж проблему вирішили. До речі, люди часом скаржаться, що покійників ховають в смітті. Насправді це листя, яке заздалегідь спеціально засипали на кладовищі для того, щоб грунт так сильно не промерзав.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

ТОП новини
"ТЦК йдуть на вулиці терміново по українців з 3-ма ознаками, з 1 червня їх призвуть першочергово": мобілізація, повістки
"ТЦК масово мобілізує людей цього віку, призвуть навіть чоловіків із хворобами": мобілізація з 1 червня, повістки, ВЛК
"Град вперіщить з лютою силою прямо завтра, гроза і дощ насувається на тлі заморозків": навіть фахівці налякані прогнозом
"Тарифи на світло та газ з 1 червня, такого від цін українці не чекали": людям розповіли, скільки доведеться платити влітку
Оголошення
live comments feed...