АТО і діти: як тернопільським батькам розповідати малечі про війну

Нині багато діток із нетерпінням чекають на повернення свого батька із зони АТО. Малеча пише листи підтримки найріднішим, пишається татковим героїзмом та мужністю. Але, на жаль, не всі діти чітко усвідомлюють, де саме перебуває їхній батько і як швидко він зможе повернутись у рідну домівку.

Не знають, чому тата так довго немає вдома. Дружини бійців воліють просто мовчати, не пояснюючи дочці або сину ці важкі, та важливі для усвідомлення речі. Бо так, на їхню думку, вони не травмують малечу неприємним фактом, яка може викликати душевний біль.

Психотерапевт, координатор центру психологічної допомоги «Крок на зустріч» Любов Медведь пояснює — попри військовий обов’язок чоловіки ідуть в зону АТО через особисті життєві обставини. «У когось в сім’ї спокійно: любов, кохання, взаєморозуміння, — каже психотерапевт. — Батька чекають, діти пишуть листи. Дружина справляється з тим, із чим може, а з чим не може — просить допомоги. І чоловік повертається у таку хорошу, затишну атмосферу. Навіть якщо щось з ним не так (чи поранення, чи, можливо, щось він не може робити так, як раніше), то його розуміють і підтримують. Таких ідеальних сімей у нас — одиниці", - пише Вільне життя.  

Ніяких замовчувань, ніяких відмовок

Любов Медведь наголошує — дитині варто пояснити про можливі або діючі зміни у характері батька, котрий повернувся додому із зони АТО. «Пояснення відбувається відповідно до віку. З кожною дитиною треба провести бесіду, залежно від того, що вона може зрозуміти, — каже співрозмовниця. — Мати повинна розповісти дитині про те, що тато був на війні і упродовж якогось періоду він буде ці картинки бачити. Варто сказати про правила безпеки, які стосуються їхніх подальших стосунків. Наприклад, до батька нишком не підходити, підкрадаючись з-за спини. Перш ніж його запитати про щось, подивитись, у якому він стані. Під час сну різко не будити, не кричати. Якщо дитині це доступно роз’яснити, то ви уникнете прикрих випадків».

«Дорослим треба домовитись між собою — почати знайомитись заново, — продовжує Любов Медведь. — Адже як у чоловіка під час перебування в зоні бойових дій відбувались зміни переконань, цінностей, поглядів, так і в жінки. Певні справи вона навчилась робити самотужки. З чимось, можливо, їй було важко, і вона ображена на чоловіка. А тут ще й можуть додатися соціальні конфлікти. До прикладу, розмаїття думок: одні сприймають бажання і волю чоловіка іти в зону АТО позитивно, інші цього не сприймають і засуджують. Бійцю варто (наскільки це можливо) максимально відверто розповісти дружині про свій стан після повернення і про та потреби, які в нього з’явилися. Досить часто він сам ще може не усвідомлювати зміни власного характеру, бо при зміні обставин у людини можуть проявлятись не притаманні їй раніше риси».

Флеш-беки та особистий простір

«Найчастіше згадані вище зміни можуть проявлятись вночі, під час сну, — зауважує психотерапевт. — Тому, щоб уникнути неприємностей, коли чоловік спить, добре, аби певний час після повернення у мирне середовище він був окремо. Не треба підкладати маленьких діток до нього в ліжко, тому що тато ненароком може вдарити».

Любов Медведь розповідає, що в поведінці колишніх бійців АТО трапляються прояви надмірного «героїзму» («я солдат») — зокрема, агресія щодо рідних, побиття діток, нахабна поведінка, алкоголізм, знущання над дружиною, сварки. «У цих випадках потрібно встановити межі, — каже психотерапевт. — Дати зрозуміти чоловіку, що така його поведінка лякає дитину, вона починає плакати, навіть заїкатись, погано вчитись у школі. Також треба негайно звертатись до фахівців, зокрема — до психологів».

Мінімум дитячих веселощів

«Не варто після повернення бійця додому активно втягувати його у свій звичний, динамічний ритм життя, — продовжує співрозмовниця. — Це можуть бути гучні святкування днів народжень, концерти, вистави, виступи в дитсадку або школі, весілля, сімейні свята. Через деякий час ваш чоловік поступово зможе увійти у нормальний, звичний раніше для нього стан і сам почне проявляти активність. Якщо ж нехтувати порадами, то до отриманих пост-стресових травм додасться додаткова психологічна травма від рідних людей.

Надмірна емоційна сповідь

Чоловіку і дружині не треба з’ясовувати відносини у присутності дитини, наголошує Любов Медведь. Таким чином батьки необережно занурюють дитину у свої проблеми, страхи, тривоги. «Цілковите мовчання теж шкідливе, — каже психотерапевт. — Це спричиняє наростання тривоги у дитини. Вона починає погано спати, стає тривожною, можливо, конфліктною. Розуміє, що вдома відбувається щось складне, але не знає що. Тоді з нею варто говорити, роз’яснюючи, де є тато і чим ми можемо йому допомогти».

Як у дитини зняти стрес

«Дітей треба зайняти ручною роботою, — радить співрозмовниця. — Аплікації, малюнки, вишивка тощо. Донька може вишивати батькові оберіг, робити ангелика, допомагати складати передачу або ж просто написати листа до тата. Усе це неабияк сприяє зняттю тривоги. Чудово, коли дитина знає, що тато на війні і йому не можна телефонувати так часто, як раніше. Вона знає, що мамі потрібно допомагати у домашніх справах вміру і залежно від віку. Не треба перевантажувати малечу дорослими справами, забираючи в неї дитинство. До того ж, дитині треба пояснити, що таке війна, але не вдаватися до жахливих подробиць».

 «Почуття любові й гордості за успіхи дитини зігріватиме серце бійця, — додає Любов Медведь. — Дайте їй зрозуміти, що це може бути перемога на змаганнях, відмінна оцінка, краща робота, похвальна грамота».

Смерть… Що сказати?

«Оминути біль, страждання і знизити можливий дискомфорт нереально, — каже психотерапевт. — Що можливо зробити, так це допомогти дитині в горі: плакати разом із нею, створити таке середовище, де вона зможе проявляти ті емоції. Дуже важливе значення має прощання. Це може бути місце, куди батько часто ходив із дитиною, символічний куток із портретом зі стрічкою, річка, де любили ловити рибу, дерево, що посадили разом. І дорослі можуть цей процес підтримати або ж навпаки — не втручатись. Це те, до чого ми не звикли — увага до почуттів. Якщо ж притлумлювати їх, то згодом вони можуть проявлятись або у хворобах, або в стресах. Якщо сам факт смерті замовчують — дитина отримає подвійну травму, бо вона може не пробачити мамі, іншим рідним людям зраду, що не повідомили. Боляче буде завжди…»

Відпустити власний біль

Колишнім бійцям АТО також потрібно зробити «крок на зустріч», щоб уникнути ймовірних непорозумінь та конфліктів із дружиною й дітьми, — наголошує психотерапевт. «Після повернення додому чоловіку, котрий відчуває посттравматичні синдроми пережитих подій, необхідно поспілкуватись зі спеціалістом, — каже Любов Медведь. — Треба впустити психолога у власні спогади, дозволити до них «торкнутись». Для того, щоб стало легше, спочатку має бути боляче під час бесіди з професіоналом. Можна поплакати, прокричати, після чого зазвичай стає легше. Тоді люди покращують стосунки з дружиною та дітьми. Не варто у собі носити неприємні спогади».

АТО діти тернопільські батьки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Днями телебачення та інтернет облетіла новина про те, що 46-річний мешканець Тернопільщини Василь Павлюк 12 жовтня переніс унікальну операцію з імплантації механічного серця. Про це пише журналістка Анна М’ятка на сайті НОВА Тернопільська газета. Це наразі третя така операція в Україні. Вживила штучне серце нашому землякові команда лікарів Інституту серця МОЗ України під керівництвом професора Бориса Тодурова спільно з професором кардіохірургічної клініки...
Суспільство
У Тернополі відбудеться ІІ Всеукраїнський фестиваль психологічних ігор. Аби тернополяни змогли вирішити ті питання, які їх турбують, 27-28 жовтня місто відвідають автори та ведучі психологічних трансформаційних ігор зі всієї України та закордону. Під час фестивалю працюватиме 4 лінійки та кожна з них поділена на 5 локацій: – особистого розвитку; – гармонійні взаємостосунки; – бізнес-напрямку та фінансової ефективності; – психосоматики та збереження здоров’...
Суспільство
Сьогодні Бучацький районний суд виніс рішення не задовольняти позов управління праці та соціального захисту населення щодо повернення державної допомоги з малозабезпеченої сім’ї Христини Гуйван із села Костільне Бучацького району. Жінка працює вчителькою у Костільницькій школі має двох дівчаток та разом з чоловіком доглядає за сестрою інвалідом першої групи. «Сьогодні в Бучацькому Районному Суді, вчителька, виграла скандальний суд, не віддавши державі 92 0...
Пригоди
Десятирічний хлопчик потрапив до лікарні в результаті дорожньо-транспортної пригоди. Аварія трапилася в селі Старе Місто Підгаєцького району. Там, 17 жовтня, близько 13:40 водій автомобіля ВАЗ-2101 збив дитину. На місце події виїжджала слідчо-оперативна група. За попередньою інформацією, хлопчик йшов узбіччям дороги. В якийсь момент він раптово почав перебігати проїжджу частину. Водій легківки побачив дитину і різко вивернув кермо вліво. Мала швидкість, а...
Кримінал
Штраф від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправні роботи на строк до двох років, або арешт  на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років загрожує жителю обласного центру, за те що накриміналив в одному із місцевих супермаркетів. Як встановили правоохоронці, тернополянин 1982 року народження, який неодноразово притягувався д...
Пригоди
Сьогодні (18 жовтня) мешканці Бучача, що на Тернопільщині, стали свідками незвичайного звукового явища, яке можна назвати "громом серед ясного неба". Чимало людей стривожилося, не маючи жодного пояснення для виникнення цієї аномалії. На сторінці спільноти "Бучацький інформаційний портал" в мережі Фейсбук був опублікований допис, в якому наводилося пояснення причини грому. "Сьогодні близько половини дванадцятої над Бучачем та околицями пролунали два подвійн...
Кримінал
Впродовж кількох місяців на території Чортківського району орудували квартирні злодії. Невідомі проникали в приватне житло та викрадали звідти гроші й цінні речі. Жертвами "домушників" стало більше десяти жителів району. Сума збитків встановлюється. За кожним злочином, каже начальник Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області Анатолій Мельник, простежувався схожий слід. - Характерним було те, що злочинці проникали до приміщень шляхом віджи...
Кримінал
У Тернополі працівник поліції отримав неправомірну вигоду за закриття кримінального провадження. Прокуратурою Тернопільської області, спільно з Тернопільським управлінням Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України та спецпідрозділом УСБУ в Тернопільській області задокументовано факт одержання неправомірної вигоди слідчим Тернопільського районного відділення поліції. Правоохоронцями виявлено факт вимагання та одержання службовою особою, я...
Суспільство
«Здай макулатуру – нагодуй собаку», – таку акцію організовують волонтери-зоозахисники у Тернополі. Краян просять зібрати непотрібні газети, журнали, старі зіпсовані книжки та віддати їх на переробку задля допомоги безпритульним тваринам. «Відбудеться благодійна акція 28-го жовтня біля ТРЦ «Подоляни». Жителі краю можуть приносити будь-яку непотрібну макулатуру, яка залежалася у домі. Адже всі старі газети, журнали, будь-які інші папери можуть обернутися на...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!