Що відбувається із ринком "Ювілейний" у Тернополі?

Одні тернополяни хочуть, аби ринок «Ювілейний» забрали, бо він став притоном для п’яниць. Інші вимагають залишити все, як є. Підприємці, що торгують на ринку, вважають, що на його землю зазіхають будівельники. Фірма-забудовник це заперечує

Дискусії довкола долі ринку «Ювілейного» на вул. Лепкого, 2 активно пожвавилися в останній час серед тернополян.

Підприємці із ринку «Ювілейний» кажуть, що готові йти на Київ, якщо ринок знесуть – вони підозрюють, що цю територію хочуть забудувати. Місцеві жителі просять власників упорядкувати територію. Забудовники наголошують, що наразі будувати тут не збираються.

Ще наприкінці 2015 підприємці, які багато років орендують тут торгові кіоски, не знали, чи їм взагалі продовжать оренду та чи не будуть виселяти. Люди бояться, що ринок забудують, але і директор, і фірма-забудовник заперечують це.

– До кінця минулого року ми ще мали угоди оренди, а потім питання зайшло в глухий кут – ніхто не знав, чи будемо далі працювати, – розповідає пані Ольга (прізвище та ім’я редакції відоме – прим. авт.). – З січня оренду нам продовжують, хоча натякають, що ненадовго.

Ще кілька років тому, за розповіддю місцевих продавців, ринок «Ювілейний» процвітав. Тут можна було придбати майже все – продукти харчування, одяг та взуття, будматеріали, меблі.

Продавець кіоску ковбасних виробів Ольга Бабій говорить, що колись на «Ювілейний» сходились з багатьох вулиць «БАМу».

Було все, але вже розбомбили

– На вихідних тут і тварин привозили – собак, котів тощо. Недарма той ринок серед людей кличуть «Пташиним» чи «Собачим», – каже вона. – У суботу і неділю сюди з’їжджались люди з сіл. То й прибутки у продавців були. Коли на вулиці 15 Квітня відкрили ринок, цей почав поступово гаснути. І от зараз фактично доведений до зубожіння.

 За словами співрозмовниці, те, що є зараз – просто жах: огорожа ледь тримається, тротуари розбиті, металеві кіоски страшні. Суцільна антисанітарія! Довкола ринку гуртуються пияки та безхатченки. Треба наводити порядок.

Підприємці та продавці розводять руками: куди йти, якщо ринок таки заберуть? Серед них є такі, що вже більше 10 років тут торгують. Так, продавець Оксана Годованець знає «Ювілейний» ще з 2000-го.

– Нині все спеціально роблять так, аби ринок перестав існувати – розбили вщент, – зауважує вона. – Орендну плату піднімають, а порядку ніякого немає. Так, із 1 квітня, вартість оренди зросла на 22% – покращень ніяких. До початку цього року ми взагалі не знали, чи будемо ще тут стояти. Нам вже давно натякають, що ринок знесуть. Дехто з людей уже почав підшукувати роботу на центральному ринку чи ще десь. Адже що робити тим, хто завтра з товаром опиниться на вулиці? Вони хоч би попередили завчасно!

Залишились найстійкіші

Ситуація страшна, додають інші продавці та підприємці. «Ювілейний» обріс довкола новобудовами. Тож і тут, як припускають тернополяни, хтось уже зазіхає на земельку.

– За ринком активними темпами йде будівництво багатоповерхівки від «Креатор-Буд», працівники прямо в очі говорять: до вересня чекайте крани і тут, – розповідає Ольга Глух. – Ми всі – ніби на пороховій бочці сидимо. З нового року нам хоч оренду і продовжили. Але на невизначений термін. Договорів ніхто з нас в очі не бачив, підписи не ставили. Так, щомісяця скидаємо гроші на рахунок у «ПриватБанку». Певно це неспроста. Потім поросять – і бувайте здорові!

Журналіст обійшла майже всі торгові палатки на цьому ринку. І всюди чула лише одне – якщо ринок таки будуть зносити, люди просто так не здадуться, будуть відстоювати свої права. Наразі більшість налаштовані рішуче.

– Якщо треба, я і в Київ поїду, – обурено говорить пан Микола. – Базар має існувати! Уже купу землі в місті розікрали. Ще й тут хочуть забрати. Досить вже! Нас щодня лякають виселенням. Люди проти, ми проти.

Думки розділились

На сайті «20 хвилин» також дали обговорення на тему «Чи потрібен ринок на Лепкого?» Думки тернополян розділились. Більшість тих, хто взяв участь в обговоренні, – за те, аби ринок лишився. Але територію вкрай потрібно упорядкувати, наголошують дописувачі. Вони припускають, що і на цю ласу ділянку землі хтось накинув оком, тому чинять тиск на підприємців, а «Ювілейний» довели до краху. А ще люди мають претензії до місцевого пункту прийому склотари, що, за їхніми словами, став притоном для безхатченків і пияків. Його потрібно закрити, вважають коментатори.

В. о. завідувача дитсадка № 22 Василина Волошин розповідає, що особисто ні вона, ні батьки не проти існування ринку, але в такому стані, як це є сьогодні – просто жах.

– На жаль, тут постійно збираються люди в нетверезому стані, вони юрмуються довкола ринку, біля пункту прийому склотари, та й на територію садка заходять. А в нас тут діти, хто знає, що в них у головах, – говорить керівник закладу. – Раніше, коли прохід був відкритий, на території чи не щодня влаштовували бенкети. Здадуть пляшки, куплять «чикушку» – і в садочок. Ми закрили прохід. Тепер ходять менше. Але низький паркан не стає на заваді завзятим.

Пані Волошин наголошує, що ці «гості» мало того, що часто нетверезі, так ще й можуть розносити різні хвороби.

«Повісили тавро…»

Попри зауваження тернополян, голова об’єднання підприємців із заготівлі склотари «Логістик Тара-Захід» Михайло Свист та підприємець Володимир Лукашин, який керує пунктом прийому склотари на ринку «Ювілейний», вважають, що не можна всю провину за безлад перекладати на їхні плечі.

– Пункт прийому розташований далі від місця проживання людей, не на проїжджій частині, – каже він. – Та й самі пункти безхатченків і пияків не створюють. Тут комплексна державна проблема, чому люди змушені збирати пляшки, аби вижити, чи чому вони вживають спиртне. А то взяли і повісили тавро на тарний бізнес! Хоча саме заготівля склотари позитивно впливає на економіку країни в цілому.

Зменшуються обсяги виробництва скла, що допомагає зекономити, і воду, і пісок і енергоресурси.

Пан Лукашин додає, що проходив ряд перевірок у різних контролюючих інстанціях, тож у нього і з документами все гаразд.

– До нас приходять не лише пияки, а й просто пенсіонери, які збирають пляшки та хочуть мати якусь додаткову копійку, – продовжує він. – Щоб не створювати незручностей для людей, які проходять повз ринок, у літній час ми намагаємось прийняти тару якомога раніше – о шостій-сьомі ранку, щоб до моменту, коли тернополяни йдуть на роботу чи ведуть дітей до школи, ті безхатченки чи любителі випити розійшлись. Трапляється, що вони сидять за огорожею ринку, але ми, по-суті, і не маємо права їх розганяти.

Підприємець припускає: земля на «Ювілейному» таки комусь потрібна, тому так тиснуть.

– Той ринок хоче хтось хапнути, тому і з’їдають нас, – наголошує чоловік. – Уже довкола все забудували – будинок на будинку. Так що сусід сусідові може руку з вікна подати. І тут вже планують!

Скільки існуватиме ринок

Які плани на ринок «Ювілейний» у його власників, журналісти запитали у гендиректора ТОВ «Тернопільський міський ринок ЛТД» Юрія Ворка. Ринок на Лепкого є філією центрального. За словами гендиректора, про припинення функціонування ринку на Лепкого не йдеться. – Є певні плани, – каже він. – Адже ринок потребує певних змін, реконструкції. У тій формі, у якій він є, він приречений. Так само, як ринок і на Куліша. Але формат ринку там буде збережений, бо це наш бізнесовий інтерес. Жодних розмов, переконує пан Ворко, із «Креатором-Будом» щодо ринку на Лепкого не було. Свого часу із керівником будфірми були розмови про ринок на Куліша. Але поки не домовились.

Згідно із Кадастровою картою, ринок Ювілейний розташований на 0,527 га комунальної землі. Власник – міськрада, правокористувач – «Тернопільський міський ринок ЛТД». У межах ринку ще дві ділянки, площами 0,0111 га і 0,0255 з іншими кадастровими номерами. Перша – в оренді одного підприємця, друга – у приватній власності «Креатор-буду» (для обслуговування викупленого приміщення магазину – прим. ред). Як триватиме реконструкція в обхід тих ділянок, ми поцікавились у пана Ворка. Він пояснив, що якщо буде потрібно, то з ними очевидно, що спробують домовитись. Якщо ж ТОВ це не буде цікаво, то проводитимуть роботи в обхід.

– Можливо, який підприємець і мав точку та продав «Креатору», не знаю, – каже він. – Ми нічого не продавали На собак і безхатьків – не скаржились Що ж до підняття вартості оренди, то і тут є свої пояснення. За словами пана Ворка, якщо йдеться про зростання оренди на Центральному ринку, то, очевидно, те ж відбувається і на філіях. З квітня оренда справді зросла, однак на сьогодні оренда торгового місця на ринках що на Лепкого, що на Куліша – найнижча і становить 7,2 грн за торгове місце.

– Ми не використовуємо таке поняття, як ціна за квадратний метр, – додає він. – Це вже люди самі переводять. У нас – торгові місця. Торгове місце – це стіл 1х0,7 метра. За стаціонарними кіосками це виходить два квадратним метри, якщо вже переводити.

На сьогодні, за словами гендиректора, договори з підприємцями укладені на півроку. Адже, якщо можливі якісь зміни, то договір укладають не на рік, а на півроку. Про те, що пункт прийому склотари створює певні незручності для місцевих жителів, Юрій Ворко чує вперше.

– Якби ми отримували предметні звернення, а не просто, хтось там комусь щось сказав, то, звісно, що якось би вирішували питання. Що ж до собак, то, мабуть, це більше проблема міста, а не конкретного ринку. Адже, за чинним законодавством, ми не можемо нічого тваринам зробити, – зауважує він.

До слова, чи має якісь плани щодо землі під ринком, ми поцікавились у директора фірми «Креатор-Буд» Ігоря Гуди. Він запевнив, що не має і апріорі не може мати їх, оскільки ділянка має конкретного власника. Також повідомив, що будь-яких розмов ні він, ні інші представники фірми щодо згадуваної території чи щодо реконструкції не вели.

Тернопіль ринок "Ювілейний" реконструкція
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Облаштувати кільцеву розв' язку біля старого "Сільпо" пропонує Ігор Дзеса. Таку ідею він розмістив на сайті петицій. "Кожного дня тернополяни потопають у заторах. У зв'язку зі збільшенням кількості особистого транспорту, міська інфраструктура не витримує такого потоку автомобілів. Одним з таких «вузьких горловин» є перехрестя біля старого "Сільпо": вулиць Злуки, Купчинського, 15 квітня. Пропонуємо здійснити реконструкцію та організувати там рух по колу, що...
Бізнес
Усі клієнти ПриватБанку, котрі отримують виплату пенсії на карту платіжної системи Masterсard, мають можливість отримати бонус в рамках спільної акції “Плюс 100 грн до пенсії!” . З 7 вересня до 31 жовтня кожен клієнт, який здійснить не менше ніж 3 покупки від 50 грн з пенсійної картки Masterсard в торгових точках через POS-термінал, гарантовано отримають 100 грн на пенсійну картку від ПриватБанку. Прийняти участь в акції можуть усі власники пенсійних карт...
Суспільство
179 осіб, з них 56 дітей отруїлись хімікатами, якими обробляли поля. 20.09.18 р. о 15:18 до Борщівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області надійшло повідомлення від Борщівського районного відділення ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр" про випадок масового отруєння жителів села Іване-Пусте Борщівського району. За даними лабораторного центру кількість постраждалих на цю ж годину була 179 осіб,...
Кримінал
Ввечері 20 вересня до правоохоронців Кременецького відділу поліції надійшло повідомлення від медиків, що на власному подвір’ї померла 71-річна кременчанка. З’ясувалося, що жінка загинула внаслідок черепно-мозкової травми, яку отримала через падіння з вікна приватного будинку. Пенсіонерка хотіла повісити штори та, вочевидь, не втримавши рівноваги сперлася на вікно. Під вагою старі кріплення не витримали і жінка випала на вулицю, при цьому вдарилася головою...
Пригоди
Рибалки Тернопільщини продовжують дивувати своїми здобутками. Улов декотрих так і проситься на фото. На своїй сторінці у соціальній мережі Facebook мешканець Тернополя Андрій Свиридко опублікував фото, де показує у руках вражаючого розміру рибину. У коментарях до фото чоловік написав, що важить вона 9,400 кг. "Йой, оце сильно! Молодці!" - Поділився своїм захватом один із коментаторів.
Суспільство
Велика палата Верховного суду України ухвалила рішення про визнання протиправною відмови у видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки. Про це повідомляє "Європейська правда", з посиланням на сайт суду. Велика палата ВСУ 19 вересня розглянула апеляційну скаргу громадян Наталії Дегтяр, Бориса Ференса і Лідії Ференс на рішення Касаційного адміністративного суду від 26 березня 2018 року в зразковій справі за позовом Дегтяр до Коростенського районно...
Пригоди
Уважність на дорогах і дотримання правил дорожнього руху вберегли б чимало життів. Статистика смертності внаслідок ДТП вражає. На сторінці спільноти в мережі Фейсбук Natasja Zalutska звернулася до водія авто, яке ледь не збило її разом із дитиною: "Даний пост адресується тільки одному ідіотові! На жаль,я не впізнала і не можу ідетифікувати то створіння( Ідіоте, хочеш вбитися-вали на трасу, де нема машин і вбийся!Сьогодні орієнтовно 17 год на повороті біля...
Суспільство
Ця новина активно використовувалась усіма російськими ресурсами. Росія намагалась «відхреститись» від будь-якої своєї причетності до трагедії. У представлених Міноборони Росії документах, які нібито вказують на походження ракети комплексу “Бук”, якою було збито МН-17, виявлено ознаки підробки, повідомляє "Україна молода". Про це пише російська “Новая газета”. У своїх висновках російські військові використовували дані розслідування JIT і, зокрема, серійний...
Кримінал
Як повідомили у патрульній поліції, сьогодні, 21 вересня, близько 2-ї години ночі, інспектори, патрулюючи вул. Чехова помітили особу, поведінка якої їм здалася підозрілою, оскільки чоловік помітно нервував, оглядався та змінив напрямок руху. В ході перевірки патрульними було встановлено, що підозрілий чоловік – це Феськів Михайло Петрович, 1977 р. н., який перебуває в активному розшуку за вчинення кримінального правопорушення, а саме за п. 12 ч. 2 ст. 115...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!