• Головна
  • Тернополяни можуть віддати мільйон гривень штрафу за самочинне будівництво
19:00, 24 лютого 2012 р.

Тернополяни можуть віддати мільйон гривень штрафу за самочинне будівництво

Отримати дозвільні документи на початок будівництва та на прийняття будинку в експлуатацію стало простіше.

Подати документи на узаконненя самовільних споруд можна до кінця цього року. Ті, хто це не зробить, через рік платитимуть великий штраф. Якщо для селян цей штраф сягатиме 5000 грн., то для будівельних фірм - майже мільйон гривень. Про це йдеться у новому законі “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності”.

- Нині суб'єкт господарювання, який вирішив збудувати приватний будинок, може за п'ять днів отримати декларацію про початок будівельних робіт, - каже начальник інспекції державно-будівельного комплексу у Тернопільській області Юрій Олійник. - З цим дозвільним документом можна розпочати будівельні роботи без жодних проблем та зауважень. 
Однак, перш ніж приступити до виконання робіт, треба мати право власності або право користування земельною ділянкою.
- Перший крок — необхідно піти в сільраду або управління містобудування та архітектури й отримати будівельний паспорт або містобудівні умови та обмеження, - пояснює пан Олійник. - Другий крок — у інспекції Держархбудконтролю отримати право на початок будівельних робіт. Це може бути декларація, повідомлення, дозвіл — залежно від категорії складності. 
Будівельний паспорт, містобудівні умови та обмеження видають за 10 днів на безоплатній основі органи містобудування та архітектури. 
- За спрощеною системою можна подати документи про узаконення усіх споруд, збудованих до 31 грудня 2009 року, - каже чоловік. - Об'єкти, що були збудовані з 1 січня 2010 р. вважають самочинно зведеними.
В області експлуатуєть приблизно 35 тисяч самовільно збудованих будинків, дач, прибудов. Їх власниками в основному є фізичні особи. Торік в експлуатацію прийняли 293 таких об'єктів, з початку цього року — 175. 
- Якщо до 31 грудня 2012 р. будівлі не будуть узаконені, таким особам загрожує штраф від 5950 до 6800 гривень, - наголошує пан Олійник.

Однак, попри спрощення дозвільної системи, зросли штрафи за порушення при виконанні будівельних робіт. 
- Якщо фізична особа не має дозволу чи декларації на підготовчі роботи або надала недостовірні дані в повідомленні про початок будівництва, її можуть оштрафувати на 4250-5950 гривень. До нового року штраф сягав 170-850 гривень,- розповідає начальник держбудінспекції. 
За новим законодавством штрафи значно вищі для юридичних осіб. Для підприємства, яке виконує роботи чи незаконно експлуатує об'єкт, штраф маже складати від 19 тис. 314 грн до 965 тис. 700 грн.
- Можете собі уявити, яка це велика відповідальність. Якщо нині притягнути до відповідальності підприємство за п'ятою категорією (зведення багатоповерхівки — прим. ред.), яке виконує роботи без дозвільних документів або експлуатує об'єкт без прийняття в експлуатацію, то я навіть не знаю, чи бодай одне підприємство на Тернопіллі зможе втриматись на плаву, - продовжує пан Олійник.
Відтак усі, хто займається будівництвом, мають не зволікати, і перед тим, як почати будівельні чи навіть підготовчі роботи, повинні отримати відповідні дозволи. 
Окрім того, якщо інспекція накладала штраф за найбільше порушення із декількох, то тепер сумиусіх штрафів додаються.
- Якщо раніше ми притягували до відповідальності за найтяжче правопорушення, то тепер усі штрафи сумуються, - пояснює пан Олійник. - Якщо нема дозволу на здійснення будівництва - штраф один, не забезпечив технічний нагляд — другий, нема авторського супроводу — третій. 
Отож, якщо людина не повідомила, що починає будувати, її можуть оштрафувати як мінімум на 4250 грн. Сюди ж додадуть штраф, якщо не має проектної документації. У результаті, навіть не закінчивши зводити “причепу”, можна викласти понад 10 тис. грн штрафу.

Довідка
Штрафи для юридичних осіб, які здійснюють будівельні роботи без реєстрації декларації щодо першої категорії складності (дачі, господарські та допоміжні будівлі при житлових будинках) – 19 тис. 314 грн, другої (1-3 поверхові садові житлові будинки) – 38 тис. 628 грн, третьої – 96 тис. 570 грн, четвертої – 397 тис. 10 грн, п’ятої (багатоповерхівки) – 965 тис. 700 грн.
Для фізичних осіб виконання будівельних робіт без повідомлення про їх початок – від 4250 до 5950 грн
Штраф за виконання будівельних робіт без рестрації декларації про їх початок, а також подання недостовірних даних у таких деклараціях, для об’єктів першої складності сягає 5950-6800 грн, другої категорії – 6800-500 грн, третьої - 8500-10200 грн.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...