• Головна
  • “Щасливі володарі” автомобілів: усе про шахрайські пастки, жертвами яких стають тернополяни
17:00, 15 травня 2016 р.

“Щасливі володарі” автомобілів: усе про шахрайські пастки, жертвами яких стають тернополяни

Про деякі види шахрайств близько п’яти років «трублять» газети, інтернет-сайти, телебачення. Проводять інформаційну кампанію і правоохоронці. Однак наші співвітчизники і далі втрачають гроші, повівшись на обіцянки шахраїв «Ваш син потрапив у ДТП», «Ви виграли автомобіль», «Над вашою родиною нависла небезпека» – як тільки не розводять спритники жителів Тернопільщини.

І хоч правоохоронці чи не кожного тижня застерігають від подібного, у пастку шахраїв потрапляють усе нові і нові «щасливі володарі автомобіля», «батьки винуватця аварії» і т. д. Скільки загалом випадків шахрайства одного різновиду трапилось за той чи інший період, правоохоронці сказати не можуть, бо спеціального обліку немає. Адже усі кримінальні провадження відкриті за статтею 190 КК «Шахрайство», але дурять людей по-різному. Найчастіше ошукують через покупки-продаж на сайті OLX. Із початку 2016 року таких випадків було близько 80.

– Люди заходять на OLX, бачать товар за нижчою, ніж на базарі, ціною і телефонують продавцеві, – розповідає 20 хвилин старший оперуповноважений кримінальної поліції Головного управління Національної поліції в області Руслан Бутковський. – Той каже перерахувати гроші на його рахунок. Покупець перераховує, а продавець зникає, вимкнувши телефон. Коли відкривають кримінальне провадження, то встановлюють номер картки, кому належить і шукають її власника – зазвичай в іншій області.

Інший вид шахрайства, що стосується покупок-продажу через інтернет, – це знаття грошей із рахунку.

– До продавця телефонують, кажуть, що хочуть купити виставлений ним на продаж товар, – додає пан Бутковський. – А потім кажуть, що перерахувати гроші з певних причин не виходить. Іноді телефонують і представляються працівниками банку, кажуть, мовляв, ви мали отримати таку-то суму, але є проблеми, і випитують номер картки та CVV-код – цифри зі зворотного боку. Знаючи його, можна через інтернет перекинути гроші з картки на свій мобільний рахунок, а потім перевести у готівку.

Дзвінків про аварії поменшало 

Порівняно з минулими роками, трохи поменшало випадків іншого шахрайста — нічних дзвінків про нещастя з родичем. Мовляв, син чи онук скоїв аварію, є можливість відкупитись. Треба певну суму перерахувати на рахунок або віддати таксисту. У минулі роки такий обман був чи не найпоширенішим. Часто для передачі грошей залучали таксистів.

– Номери шахраї обирають навмання, – каже пан Бутковський. – І вже у процесі спілкування випитують у людей, переважно пенсіонерів, і назву міста, й ім’я сина чи онука, який нібито скоїв аварію. Телефонують уночі і не дають людині можливості проаналізувати ситуацію. Тому, якщо до вас зателефонували і повідомили про подібне, кладіть слухавку і відразу телефонуйте на 102. Або кажіть, приміром, що треба чайник з плити зняти, а у той час викликаєте правоохоронців.

Зменшення кількості таких випадків правоохоронці пов’язують із проведенням інформаційної кампанії через ЗМІ, розклеюванням оголошень у під’їздах, на зупинках.

– Однак трапляється, що люди, знаючи про шахрайство, таки потрапляють у пастку, – додає він. – Приміром, нещодавно жінці зателефонували і повідомили про аварію за участю онука. Вона перерахувала гроші. І тепер каже: «Я чула про це, бо і сусіда обдурили, і родича. Але я навіть подумати не могла, що і сама у таке потраплю!». Іноді до організації такого обману залучають цілі групи. Приміром, торік правоохоронці виявили, що жителям Тернопілля телефонували двоє в’язнів із тюрми в Ізяславі, що на Хмельниччині. Гроші забирали посередники – чоловік, раніше суджений, і дівчина одного із фігурантів. Групі вдалось видурити близько 365 тис. грн. Усі отримали реальний строк покарання, лише панянка умовний, бо була вагітною.

Вірять, що таки виграють

Ще одним непереборним способом видурювання грошей є надсилання sms про виграш автомобіля. Чуючи про такий обман по телебаченню, читаючи у газетах, «щасливі власники» і далі перераховують кошти на примарне авто.

– На початку грудня 2015-го звернувся тернополянин, – розповідає керівник сектору комунікацій Головного управління Національної поліції в області Сергій Крета. – Він перерахував «організаторам акції» 200 тисяч гривень! Спершу йому пропонували одне авто, потім інше, відповідно, зростала сума, яку він мав сплатити. Чоловік до кінця не вірив, що потрапив у шахрайську пастку.

Звернутись у поліцію ошуканому порадили друзі. Проте навіть після звернення він ще сподівався отримати виграш і телефонував «організаторам акції». Вимкнули телефон шахраї тільки після дзвінка слідчого.

– Загалом є дуже багато різновидів шахрайств. Це і купівля диво-препарату, який потім виявляється не тим, чим мав би бути, – додає пан Крета. – Це й обіцянка надати послуги, які людина не отримує, але оплачує їх. Ошуканий, розуміючи, що його надурили, пише заяву у поліцію. Але часто це цивільно-правові відносини, бо скаржник добровільно купив те чи інше. Тож йому варто звернутись в Інспекцію захисту прав споживачів і до суду.

#Шахрайські пастки #тернополяни

Коментарі

Оголошення
live comments feed...