• Головна
  • Відтепер у Тернополі можна швидко та безболісно позбутися каміння у нирках
10:00, 30 травня 2016 р.

Відтепер у Тернополі можна швидко та безболісно позбутися каміння у нирках

Позбутися каміння у нирках швидко та безболісно відтепер можна у Тернопільській міській комунальній лікарні №2. Нещодавно у закладі встановили сучасний апарат - гольмієвий лазер німецької фірми «Dornier».

Місцеві медики вже провели десятки успішних операцій. Нові технології дозволяють мінімізувати ускладнення та швидко повернути пацієнта до повноцінного життя. Лікарі відділення пройшли стажування у відділенні ендоурології та літотрипсії Інституту урології Академії медичних наук України, очолюваної чл.кор. АМН, проф.С.О.Возіановим.

Сечокам’яна хвороба займає одне з перших місць серед урологічної патології. За даними МОЗ України, від неї потерпають близько 50% усіх урологічних хворих. Поширеність сечокам’яної хвороби за останні 4 роки збільшилась в 1,2 рази. Причини формування каменів у нирках і їх склад дуже різноманітні. Камені можуть складатися із сечової кислоти, можуть бути білковими, фосфатними, оксалатними, змішаної природи тощо. У будь-якому разі передумовою для утворення є застій сечі в нирці. Захворювання вражає людей різного віку, але частіше - 20-50-річних. Розвитку хвороби можуть сприяти: особливості обміну організму, склад їжі при тривалому її вживанні, надмірний вміст солей у питній воді, що впливає на потовиділення і змінює хімічний склад сечі.

Існують консервативні та оперативні методи лікування виведення каміння з нирок. Утім останнім часом медицина все частіше вдається до малоінвазивних методів. Одним із таких є контактно-лазерна літотрипсія.

- Камінець після виходу з нирки йде в міграцію і починає рухатися по сечоводу - трубці, яка сполучає нирку з сечовим міхуром, - розповідає Номер один міський уролог, лікар вищої категорії Орест Ониськів. – Камінці маленьких розмірів можуть виходити самостійно. Та якщо їх розмір перевищує 0,5-1 см або пацієнт має певні анатомічні особливості, то такі хворі підлягають оперативному втручанню.

При виході з нирки камінець може на певний час застрягати і спричиняти ниркові коліки, що часто супроводжується пієлонефритом, запаленням нирки, зумовленим ускладненим відтоком сечі. Непрохідність камінця може викликати високу температуру, біль та інші ускладнення. Довгостоячий конкремент викликає морфологічні зміни сечоводу, що призводить до рубцевих змін цієї ділянки і, як наслідок, ймовірність самовільного відходження стає неможливою, страждає функція нирок аж до повної її втрати. У таких випадках камінець підлягає биттю – літотріпсії.

Суть методу полягає в тому, що ударна хвиля, націлена на камінчик, руйнує його за допомогою коротких імпульсів, це відбувається поступово і триває, поки від камінця не залишається один пил. Лазер руйнує камінці незалежно від їхньої хімічної структури, положення і щільності. Тому це досить ефективний метод лікування.

- Розрізняють дистанційну та контактну літотріпсію. Остання виконується за допомогою гольмієвого лазера. Дроблення відбувається в операційній під знеболенням. Це не конкуруючі методи лікування, а взаємодоповнюючі. Наприклад, є певні протипокази для застосування дистанційної літотрипсії, зокрема, висока температура. Натомість лазерну літотрипсію проводять в ускладнених пієлонефритом випадках. Завдяки лазеру, ми відмовляємося від відкритих оперативних втручань. Якщо раніше сподівалися, що камінець вийде сам і в такого хворого його могли виганяти тижнями, то тепер конкременту дають не більше 7 днів, для того щоб він сам вийшов. Побачивши, що це довгостоячий камінець і несхильний до подальшої міграції, тоді він підлягає літотрипсії, - каже Орест Ониськів.

Лазерний метод позбавлення від каменів у нирках відрізняється високою ефективністю. Відзначається малий ризик збереження осколків при дробленні каменю, які в подальшому можуть бути своєрідним поштовхом до виникнення рецидивів, зокрема, формування нового каменю.

Загалом, цей метод є не тільки ефективним, а й економічно вигідним, тому що передбачає коротку післяопераційну реабілітацію. Уже на другий-третій день, при умові відсутності ускладнень, пацієнт може йти додому. Термін перебування хворого у порівнянні з відкритим втручанням – з розрізом, доступом, операційною раною – значно менший. До цього часу для проходження лазерної літотрипсії змушені були їхати в інші міста. Це суттєво здорожчувало лікування.

Медики зазначають, що позбутися каміння – не означає вилікувати сечокам’яну хворобу. Якщо у хворого виявили таку патологію, то він підлягає спостереженню в уролога за місцем проживання. Навіть при наявності невеликого камінця. Обстеження проводяться не рідше, ніж раз у три місяці. Урати (солі сечової кислоти) підлягають розчиненню. Це можна робити в амбулаторних умовах. Головне - не допустити, щоб камінь виріс до значних розмірів.

#Тернопіль #лікарня #каміння в нирках

Коментарі

Оголошення
live comments feed...