Тернопільська лікарня провела вдалий експеримент

Українські урядовці досі не визначили механізму співпраці між новоствореними територіальними громадами та лікувальними закладами другого та третього рівня надання допомоги.

Поки медична спільнота радиться, як це краще зробити, Тернопільська міська лікарня №2 уже майже півроку надає допомогу населенню Байковецької об’єднаної громади. Експеримент сторін видався вдалим. Тепер за досвідом тернопільської лікарні можуть працювати інші медзаклади області та України.

Лікарня може законно заробляти

Тернопільщина – регіон з найбільшою кількістю новостворених громад – 26. Вони активно включилися в роботу, і «Номер один» часто розповідала, що громади на Тернопіллі розвиваються значно швидше, ніж законодавство. Як наслідок, методом спроб та помилок керівники новостворених об’єднань самі шукають шляхи вдалого функціонування. Чимало запитань виникало в частині забезпечення громад медичною допомогою. Поряд з адміністративно-територіальною реформою зміни відбуваються і в галузі охорони здоров’я. Вони мали би бути узгодженими, але поки що владнати всі моменти урядовцям не вдалося. Наразі досі не визначили, кому мають підпорядковуватись амбулаторії загальної практики сімейної медицини. В одному законі вказано, що власнику, тобто громаді. В іншому – вертикалі галузі – Центру первинної медико-санітарної допомоги. Ось така правова колізія. Поки урядовці думали, як вирішити ці питання, на Тернопіллі вже працювали.

Так на початку 2016 року Тернопільська лікарня №2 першою в регіоні розпочала співпрацю з новоствореною Байковецькою об’єднаною громадою. Досі в Україні не було такого прецеденту, щоб громада самостійно обирала собі лікувальний заклад. Переговори між сторонами розпочалися наприкінці минулого року. Байковецька громада налічує 6,5 тис. населення. До цього частина людей обслуговувалась у районній лікарні. Нині на території об’єднаної громади є амбулаторія загальної практики сімейної медицини, де працюють два сімейних лікарі. Однак вони функціонально обмежені у частині обстежень та лікувального процесу, тому до роботи слід було залучати заклад вторинного рівня. Громада звернулась у Тернопільську міську раду щодо можливості укладання договору на надання медичної допомоги. Мерія делегувала ці функції міській лікарні №2. Громада передала кошти, призначені для надання другого рівня медичної допомоги, у сумі 1,5 млн. грн. Лікуватись тут тепер можуть мешканці ще шести сіл: Байківців, Гаїв Гречинських, Дубівців, Курників, Лозової, Шляхтинців та Стегниківців.

Те, що громада обрала лікарню №2, видається логічним. Тут є нові технології, які дозволяють провести всебічне обстеження, висококваліфіковані фахівці, які можуть надати необхідну допомогу.

- В цілому хворі з цих населених пунктів і до цього обслуговувались у другій лікарні, тому що вона територіально наближена до сіл. Крім того, багато людей звертаються до конкретних фахівців або цікавляться певною медичною технологією. Відповідно до законодавства, медики не мають права відмовити у наданні допомоги. До цього часу ці пацієнти лікувалися за кошти, які виділяє міська рада на утримання лікарні. Так довго тривати не могло, тому що у міському бюджеті недостатньо коштів, - розповідає головний лікар ТМКЛ №2 Віктор Кміта. - Наша лікарня єдина в області проводить лапароскопічні операції в області гінекології. Є хірургічні технології, з якими працюють кафедральні працівники медуніверситету на чолі з відомим професором І.Дзюбановським. Маємо хороший кадровий потенціал. Кардіологія – єдина в області володіє інтервенційними методиками. Якщо говорити про економіку в медицині, то це дає можливість міській лікарні №2 законним шляхом заробити гроші, які можна використати на придбання обладнання або поповнення фонду заробітної плати.

Медицина стане конкурентною

Кожного кварталу лікарня надає Байковецькій громаді звіт, в якому вказано кількість звернень, спеціалізація тощо. Спільно партнери виявляють моменти, які потребують доопрацювання, і працюють над їх усуненням. Так нещодавно на прохання громади у лікарні було введено госпрозрахункову ставку терапевта. Тепер допомогу населенню об’єднаної громади надає спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії.

- За перших чотири місяці роботи у нас стаціонарно проліковано 107 осіб. Амбулаторно – 168. Також за направленням сімейного лікаря у закладі здійснюється обстеження пацієнтів. Жінки із вказаних сіл перебувають на обліку в пологовому відділі, - зазначає Віктор Кміта.

За цією моделлю – майбутнє, стверджує головний лікар. Усі прекрасно розуміють, що існуючий механізм функціонування галузі, який є, вичерпав себе. Він не влаштовує ні медиків, ні пацієнтів. Є кілька проектів законів у Верховній Раді. Вони передбачають забезпечення фінансування не ліжкомісць, а пацієнта. Лікувальний заклад будуть оцінювати та фінансувати в залежності від кількості звернень. Пацієнт отримає право вибору, куди йому звертатися, до якого спеціаліста. Гроші прийдуть за пацієнтом. У таких випадках виграє той лікувальний заклад, який має медичні технології, підготовлені кадри та потенціал.

- Зникне потреба примусово скорочувати ліжка. Пацієнт сам обере, до кого звертатися. Якщо заклад не користуватиметься попитом, то в кінцевому результаті адміністрація не матиме коштів на її утримання. Стаціонарне лікування має бути коротким, виваженим і надати адекватну медичну допомогу. Думаю, нові стосунки між громадами покажуть, хто як працює, - зауважив Віктор Кміта.

Загалом за лікарнею закріплено 93 тис. міського населення та ще 97 тис. – у жіночій консультації. Відтак додаткових 6,5 осіб не спричиняють великого навантаження на медиків. Більше того, лікарня має стати госпітальною базою для частини Тернопільської області. Потужність закладу велика, тому якщо укласти договір захочуть інші громади, всі можливості для цього є.

Тернопіль лікарня об'єднана громада
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
На прощу, яка триває два дні, 22-23 вересня, прибули військові зі всієї України, приїхали рідні загиблих бійців, зійшлися учасники АТО та ООС. Марійський духовний центр у Зарваниці є місцем, куди круглий рік приходять і звертаються з молитвою до Богородиці. Традиційно в середині вересня тут відбувається проща військовослужбовців. Цього року це вже десяте ювілейне паломництво. Як інформує офіційний сайт Тернопільської обласної державної адміністрації, други...
Суспільство
У Кременці, що на Тернопільщині, вандали понищили черговий вказівник із графіком руху міського транспорту. Цей випадок неприємно вразив мешканців міста, які зазвичай очікують громадський транспорт на зупинці "Пошта". На сторінці спільноти "Типовий Кременець" у мережі Фейсбук про цей факт вандалізму разом із фото був опублікований допис: "Розчарувалась, коли побачила таку ситуацію на зупинці". Одна із коментаторок написала: "Сто процентів наша влада це зроб...
Суспільство
Студентам всіх ВНЗ України будь-якого напрямку професійної підготовки надається чудова можливість прийняти участь у Всеукраїнському конкурсі студентських робіт. Як інформує "Терен", для участі потрібно написати змістовну статтю на тему: "Перспективи України в умовах економічної глобалізації та переходу країни на шостий технологічний устрій", відповідну всім вимогам наукового стилю. Призовий фонд складає 27 000 грн, що буде розподілений між трьома переможця...
Суспільство
Спеціалісти обласного управління Держпродспоживслужби здійснили планову перевірку характеристик ігор та іграшок для дітей в магазині "Капітошка", що в місті Бережани. В ході планового заходу у фізичної особи-підприємця здійснено відбір зразків продукції, а саме іграшки ляльки "ARDONA" (арт. 2121, дата виготовлення – лютий 2018 року, виробник – Китай) для подальшого проведення лабораторних випробувань. За результатами проведених випробувань встановлено, що...
Суспільство
Святкування дня народження однокласниці для 9-річного Миколки обернулося важкою травмою: у хлопчика зламані чотири кістки руки. Сталося це в одному з торгово-розважальних центрів Тернополя. Хлопчик розповідає, що у них був квест, під наглядом аніматорів діти гралися в коридорі, що поруч із піцерією. "Я показав, де ми заховали кульки, це було недалеко від балонів. Я йшов і зачепив цей балон. Я його почав ловити і він мені впав на руку", - пояснює маленький...
Суспільство
Довідник з туристичних місць, які теж обов’язково варто відвідати. Печери: “Вертеба” (с. Більче-Золоте, Борщівський район), “Млинки” (с. Залісся, Чортківський район), Кришталева печера (с. Кривче, Борщівський район), “Озерна” (с. Стрілківці, Борщівський район), “Перлина” (с. Крутилів, Гусятинський район). Замки: Скалатський замок (м. Скалат, Підволочиський район), Токівський замок (с. Токи, Підволочиський район), Кременецький замок (м. Кременець), Золотопо...
Пригоди
ДТП трапилася сьогодні в Тернополі на вулиці Злуки. Як повідомили очевидці, ДТП сталася післяобідньої пори. Внаслідок зіткнення зазнали серйозних пошкоджень обидва автомобілі. Один з них від удару викинуло на зелену зону. Також зі слів очевидців у ДТП були постраждалі. На місці працювала патрульна поліція.
Суспільство
Раритетний велосипед з Франції можна побачити у Тернополі неподалік "Ковчегу". У Тернопіль його привіз ресторатор Михайло Гросуляк. Чоловік каже, що на двоколіснику під час Першої світової війни їздили санітарки. Скільки грошей віддав за музейний експонат пан Гросуляк не розповів, пише Доба.
Суспільство
Цими днями у Тернополі на вул. Валовій тривають роботи із заміни архітектурного освітлення у покритті пішохідної зони. Базальтова бруківка має певні особливості влаштування, тому заміна освітлення у такому покритті є доволі трудомісткий і не простий процес. Зауважимо, що дане освітлення є ексклюзивним, адже виготовлене воно місцевим підприємством на замовлення Тернополя, відтак інші міста України із такими замовленнями досі не зверталися. Зі слів виробникі...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!