Новини компаній
12:10, 30 червня 2016 р.

5 міфів про вишиванку

Новини компаній

Говорячи про національний одяг, не можна не згадати, що навколо вишиванок циркулює інформація, яка не відповідає дійсності. Із завзяттям люди повторюють чутки, видаючи їх за традицію — і все більше заплутують себе та інших.

Почесне п'яте місце

Вишиванка — одяг, який можна одягати тільки на свято, у повсякденному житті їй не місце.

Колись так і було: за часів щоденної важкої фізичної праці яскравий малюнок вишиванки ризикував зблякнути за лічені дні, сорочка могла розірватися або забруднитися. Такий одяг прикрашали місяцями і вдягали у особливі дні, щоб піти до церкви, у гості або у найближче велике місто на ярмарок — себе показати і на інших людей подивитися. Але з того часу минуло багато століть, саме час припинити себе штучно обмежувати, якщо душа бажає свята тут і зараз. Подобається носити вишиванку в офіс? Носіть на здоров'я. Нікому ж не спадає на думку дорікати людині, яка носить пончо, що вона не мексиканець, що не індіанець або що не вкривається своїм пончо вночі, хоча історична роль цього одягу саме така.

Четвертий пункт

Вишиванка має бути тільки білою.

Неправда. Білий колір дійсно вважається традиційним для ряду регіонів, але так само використовуються небілений жовтувато-сіруватий льон, бавовна різних відтінків білизни, різнокольорові тканини. Колись колір надавав сорочці додатковий зміст, тепер же ви можете підбирати його на свій розсуд. Те ж саме стосується і кольору ниток для вишивки — вишиванка у Тернополі, наприклад, традиційно використовує чорний колір в густому орнаменті, а для Закарпаття розібрати колір тканини стає проблематичним через те, що малюнок повністю займає всю площу одягу.

Третій міф

Вишиванка — одяг селян.

Це такий самий міф, як те, що тільки ковбої носили свої капелюхи, пірати не розлучаються із пов'язкою через одне око, а у кожної маленької дівчинки має бути рожева сукня. Вишивка сама по собі не робить одяг належним до якоїсь групи населення. Просто для більш забезпечених верств населення вона була багатшою, яскравішою і різноманітнішою. Що аж ніяк не означає, що купці, наприклад, не носили вишиванок.

Друге місце

Вишиванку треба виготовити самому.

Безліч брендів, наприклад, інтернет-магазин Etnodim.com.ua, позбавлять вас такої необхідності. Але взагалі-то навіть історичні вишиванки продавали на ярмарках і купували до свята. Хіба мало умільців в Україні? Якщо у вас не виходить — краще купіть вишиванку ручної роботи, обговоривши з майстром всі нюанси заздалегідь. Ви можете знайти найрізноманітніші орнаменти на http://etnodim.com.ua/ і напевно зможете вибрати щось собі до смаку.

І, нарешті, перша сходинка п'єдесталу

Для кожного випадку потрібна своя вишиванка.

Символізм зображень ніяк не пов'язаний з подією, до якої цей одяг надягають. Орнаменти та візерунки за традицією відповідали особисто людині, яка цей одяг носила. Наприклад, неодруженим дівчатам не варто надягати синє, а чорний колір тканини вважався жалобним. Але не більше того.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...