• Головна
  • На тернопільський ринок овочі з нітратами не пускають
18:00, 26 березня 2012 р.

На тернопільський ринок овочі з нітратами не пускають

Споживання продуктів харчування з підвищеним вмістом нітратів негативно впливає насамперед на печінку та нирки, вважають фахівці.

– З настанням весни хочеться купити свіженьких огірків чи помідорів, – розповідає тернополянка Наталія Станьковська. – Однак на смак вони просто ніякі. Та й, зрештою, який може бути смак, якщо вони вирощені у теплицях і вміст нітратів, мабуть, зашкалює.

Тому свіжі овочі жінка поки що купує рідко. Каже, що краще місяць-два почекати, а тоді вже продаватимуть натуральні огірки та помідори з приватних господарств. Відтак кореспондент “20 хвилин” вирішив перевірити, чи справді небезпечні овочі, які продають тепер.

За тепличними огірками черг немає

На Центральному ринку і у Тернополі загалом кілограм огірків тепер коштує 15-17 грн, проте можна знайти і за 12. За кілограм помідорів просять 16-17 грн. Значного попиту на овочі немає. Наприклад, яблук на базарі значно більше, ніж огірків чи помідорів. Та й покупців біля овочів не густо.

– Огірки у вас тепличні? – запитує жінка, яка оглядає товар.

Продавець посміхається:

– А які ж іще! – каже вона. – Усюди тепличні. Інших поки що нема.

Заради експерименту купую овочі у трьох місцях – на ринку “Бесарабка”, за сіткою біля “Збруча” та на новому овочевому ринку, куди переселили стихійників із вул. Шептицького.

У першій точці придбав огірки та помідори за ціною 17 грн/кг, у другій - ці ж овочі виявилися на гривню дешевшими, а в третьому місці злакомився на дешевші огірки за ціною 12 грн за кілограм.

З усім цим набором йду в лабораторію для дослідження овочів на вміст нітратів. Установа діє на другому поверсі Центрального міського ринку.

– В огірках, які вирощують у тепличних умовах, гранично допустима норма концентрації нітратів становить 400 міліграмів на кілограм, – повідомила заступник начальника обласної державної лабораторії ветсанекспертизи Наталія Остапів. – Для томатів, вирощених у захищеному грунті, цей показник становить 300 міліграмів на кілограм. В огірках та помідорах, вирощених у відкритому грунті, ця норма — 150 міліграмів на кілограм.

За результатами аналізу виявилося, що найбільша концентрація нітратів — у найдешевших огірках, тих, які вдалося придбати по 12 гр/кг. Утім, перевищення граничних норм концентрації фахівці ветсанекспертизи не зафіксували у жодному з випадків.

В огірках, які я придбав на овочевому ринку біля старого автовокзалу, рівень концентрації нітратів становив 92 мг на кілограм, у придбаних на “Бесарабці” – 76, а у придбаних за сіткою біля “Збруча” – 54,4. Щодо помідорів, то показники виявилися ще нижчими.

– На вміст нітратів перевіряємо кожну партію товарів, яка надходить на ринок, – розповідає Наталія Остапів. – Якщо виявляємо перевищення вмісту нітратів, складаємо акт про недопущення цієї продукції до реалізації. Тепер таких випадків майже немає. Перевищення вмісту нітратів частіше виявляємо, починаючи з травня, коли на ринок привозять ранні овочі, вирощені на городах.

Наталія Остапів каже, що наразі покупці не звертаються з проханням провести аналіз овочів на вміст нітратів - пише "20 хвилин". Декілька років зверталися, а тепер перестали. Фахівець припускає, що, можливо, частіше проситимуть зробити аналізи у травні, коли на ринок привезуть овочі, вирощені на відкритому грунті.

Нітрати впливають на печінку і нирки

– Тваринницька галузь занепадає, а тому для підживлення грунтів усе частіше використовують не органічні, а мінеральні добрива, – розповідає доцент кафедри ботаніки педуніверситету, кандидат біологічних наук Олександр Конончук. – Без них у сільському господарстві не обійтися. Мінеральні добрива вносять у грунт з метою оптимізації живлення рослин та для підвищення їх родючості. Утім, надмірне захоплення ними призводить до зараження рослин, а відтак і продуктів харчування рослинного походження.

Як зазначив фахівець, міндобрива поділяють на азотні, фосфорні і калійні.

– Грунт добре утримує та зв’язує фосфорні і калійні добрива, – розповідає Олександр Конончук. – Він повільно віддає їх рослинам, а тому нема особливих застережень щодо надмірного внесення цих видів добрив. Та й, зрештою, тепер в Україні мало випускають калійних і фосфорних добрив. Серед азотних міндобрив найбільш поширеними є ті, що містять аміачну і нітратну форми азоту. Грунт добре вбирає і утримує лише аміачну форму. А ось нітратна форма грунтами утримується слабо і за умов надлишкового внесення потрапляє у рослини. Вона спричинює таку усім відому проблему, як нітратне забруднення рослин і вод.

Споживання продуктів, забруднених нітратами, є небезпечним для організму людини.

– Нітратна форма азоту зумовлює пошкодження мембран клітини й основних життєвих органів, – продовжує пан Конончук. – Нітрати “б’ють” по печінці і нирках. Регулярне споживання продуктів із їх перевищеним вмістом може призвести навіть до пошкодження генетичного апарату.

Тому фахівець радить господарям і дачникам бути особливо обачними при внесенні селітри.
– Селітра – це добриво з високим вмістом нітратного азоту, – продовжує він. – Тому при внесенні цієї речовини завжди слід дотримуватись рекомендованих норм.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...