• Головна
  • У Тернополі з’являться пункти прийому використаних батарейок
12:05, 1 квітня 2012 р.

У Тернополі з’являться пункти прийому використаних батарейок

Ми щодня використовуємо прилади, які працюють на батарейках: радіоприймачі, будильники, плеєри, дистанційні пульти. Слугують батарейки зазвичай недовго, а, потрапивши на смітник, завдають величезної шкоди довкіллю.

“Використана батарейка — як кишенькова таблиця Менделєєва або ж бомба сповільненої дії. Потрапивши в землю, вона здатна забруднити
400 літрів води або 20 квадратних метрів ґрунту. Викинувши всього дві старенькі батарейки з ліхтарика, ви зіпсуєте дві ванни, 8 відер і півтора чайника чистої води. Викинувши чотири, ви одним помахом руки забрудните дві грядки з картоплею і дві з полуницею”. З такими повідомленнями звернулись до українців активісти екологічного проекту “Екофан”. За 10 днів акції їм вдалося зібрати та передати на утилізацію 9 тисяч відпрацьованих батарейок. Таким чином вони, фактично, вберегли від забруднення 18 гектарів землі. І це лише початок.

Саме акція цих молодих людей привернула мою увагу до теми небезпечних відходів. Адже такими ж небезпечними, як і батарейки, є енергозберігаючі люмінесцентні лампи, які містять значну кількість ртуті, електричне та електронне обладнання, компакт- диски і т. д. З кожним роком в Україні все більшає відходів. Ми вже навіть лідируємо у світовому сміттєвому рейтингу. Тоді як в Європі вже давно навчилися заробляти на відходах, в Україні під звалища виділяють все нові площі.

За «неправильне» сміття тепер штрафуватимуть
Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроект, в разі прийняття якого вже з 1 січня 2013 року українці будуть зобов’язані розділяти побутові відходи. За порушення цієї вимоги і “заховання нерозділених відходів” на громадян чекатимуть доволі значні штрафи.
Це дуже добре, що наші депутати, врешті-решт, вирішили зробити щось корисне. Однак, чи подумали вони про те, як утилізовуватимуть окремі види сміття? Адже найбільша проблема все ж не в законі, а в розумній, ефективній і екологічно безпечній переробці відходів. Вже сьогодні багато людей готові відділяти зі своїх смітничків те, що легко переробити і що потенційно несе небезпеку довкіллю. Однак не завжди знають, куди це можна подіти. По собі знаю, бо дослідити, куди ж у Тернополі можна здати для подальшої переробки та утилізації використані батарейки та енергозберігаючі лампи, — було дуже непросто. Після кількох десятків дзвінків у різноманітні інстанції мені здалося, що у нашій області нагальними екологічними проблемами всерйоз не займається ніхто. Деякі чиновники володіли навіть меншою кількістю інформації, аніж я після проведеного розслідування.

Чиновники "не в темі"
У Державному управлінні навколишнього природного середовища в Тернопільській області мені розповіли, що для батарейок немає спеціальних пунктів, а ось люмінесцентні лампи можна здати на “Оріоні”. На запитання, що управління робить у цьому напрямку, почула, що чекає ініціативи приватної організації, яка взялася б за переробку або збір батарейок.
А ось начальник відділу благоустрою та екології управління ЖКГ Тернопільської міської ради Олег Соколовський зазначив, що за кордоном у людей вища екологічна свідомість. Однак кому, як не нам з вами, її розвивати? На думку чиновника, умови збору “відходів цивілізації” повинні стати ближчими, зручнішими і доступнішими для людей. Адже не кожен хоче везти використану лампу аж на “Оріон”. Виходом може стати створення сортувальної лінії. Міська влада зобов’яже підприємство, яке виграє тендер на вивезення сміття у місті, подбати про збір і передачу на переробку і утилізацію люмінесцентних ламп, батарейок та інших небезпечних відходів.

За утилізацію лампочок потрібно заплатити
Лише у Державній екологічній інспекції Тернопільської області не розгубилися і знали, що відповісти на запитання, куди пересічним тернополянам можна здати використані люмінесцентні лампи, батарейки та акумулятори.
Заступник головного державного інспектора з охорони навколишнього середовища Тернопільської області Едуард Ференц розповів нам, що “ці речі наше законодавство називає “небезпечними відходами”, і для їх збору та переробки підприємство повинно мати спеціальну ліцензію і поновлювати її кожні п’ять років. Батарейки на сьогоднішній день немає куди здати, а ось з люмінесцентними лампами ситуація краща. Їх приймають два підприємства, які розташовані на території колишнього заводу “Оріон” — МП “Альфа” та
ПП “Екоцентр Плюс”.

Нам вдалося поспілкуватися з одним із засновників “Альфи” Іваном Бойцаном. Вони з сином займаються цією справою ще з 1998 року. У населення приймають лампочки безкоштовно, а ось підприємствам за це потрібно заплатити 4 гривні за штуку плюс ПДВ. Це найдешевше у місті.

Тернополяни здають лампочки не дуже охоче, ще частіше просто не знають, куди звертатися. За півроку назбирують близько 3 тисяч. Залізницею відправляють їх у Горлівку, на “Микитівський ртутний комбінат”. Там небезпечну речовину знищують. Але також не безкоштовно. Саме через це організації за утилізацію мусять платити гроші. Таким екологічним акціям дуже потрібна державна підтримка. Адже платність такої послуги аж ніяк не популяризує її. Також МП “Альфа” приймає відпрацьовані ртутні термометри та технологічну ртуть, а ще має склад у смт Золотий Потік Бучацького району. Довідкову інформацію можна отримати за номерами 035-44-3-10-78, 0677600615, 0967061728.
Відпрацьовані акумуляторні батареї від автомобілів купує ТОВ “Промснаб-Тернопіль”, що на вул. Поліській, 14 (тел. 235061), та ДП “Тернопільвторкольормет”, що на вул. Микулинецькій, 12.

«Переробляти вміємо, але… нема що»
В Європі є лише три заводи, які можуть переробляти батарейки і приймають їх без попереднього сортування. Один із них — у Німеччині, другий — у Франції. І з вересня 2011 року третій відкрився і в Україні — Львівське державне підприємство “Аргентум”. Йому вже встигли “перемити кісточки” медійники, однак, незважаючи на все, ці люди розпочали велику справу і прагнуть вдосконалюватися на цьому шляху. Ще Конфуцій говорив: “Краще запалити одну маленьку свічку, аніж проклинати темряву”.
Поки що в Україні обсяги переробки цих відходів дуже низькі. На підприємстві готові переробляти до тонни батарейок за день, тоді як за шість місяців роботи поки що зібрали близько півтонни цього “добра”. Тому сьогодні головним завданням є налагодити процес збору. “Як переробляти — знаємо, але немає що переробляти”, — каже заступник директора ДП “Аргентум” з інноваційних питань Тарас Когут. Поки що виробництво лабораторно-промислове, адже сировини дуже мало.

Незабаром збиратимуть і в Тернополі
Процес переробляння на “Аргентумі” виглядає так: спочатку батарейки сортують на групи. Наразі це роблять вручну. Промислову лінію, за словами Т. Когута, будувати невигідно через дуже малі обсяги переробки — лише декілька десятків кілограмів, тоді як, за підрахунками фірми, щодня у навколишнє середовище викидають близько десяти тонн батарейок. Далі відсортовані батарейки перемелюють, роблять сепарацію (суху чи мокру) матеріалів, які є всередині. І на виході дістають метали — цинк, нікель, літій, хлоридні й марганцеві сполуки. “Все це можна перетворювати на товарну продукцію, — наголошує Когут. — Як це робити, ми знаємо. У нас є технологія, і це — найважливіше”.
“Аргентум” відкритий до співпраці. Тут готові приймати сировину і від великих постачальників (підприємств, які переробляють вторсировину), і від пересічних споживачів, аби лише батарейки привозили.

У квітні і в Тернополі можна буде здати батарейки на утилізацію. ДП “Аргентум” розпочне співпрацю з однією із фірм, яка постачає батарейки у наше місто. Тож ми вже можемо починати збирати ці “небезпечні відходи”.  
Не будьте байдужими до цієї проблеми, адже, як би пафосно це не звучало, лише в наших руках майбутнє та доля планети.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
5 груп українців ТЦК шукатимуть на вулицях і у всіх можливих місцях, їх терміново мобілізують: повістки, мобілізація, штраф
Зміни у мобілізації з 1 травня: Генштаб оголосив про важливе нововведення
"Жахлива гроза пре в регіон України з лютою силою, такої температури не чекав ніхто": куди суне дощ і потужна негода?
Потужне похолодання повертається в Україну, жахлива злива і град вируватимуть в регіонах: суне дощ, дика гроза і шквали
Оголошення
live comments feed...