• Головна
  • «Радіаційний туризм», або Вікенд у Чорнобилі
21:20, 26 квітня 2012 р.

«Радіаційний туризм», або Вікенд у Чорнобилі

Карпати, Крим та Одеса вже давно не є перлинами вітчизняного туризму. Їхній авторитет цілком та повністю поглинув… Чорнобиль, разом зі своєю 30-ти кілометровою зоною відчуження, радіацією та сумно-знаменитою АЕС.  А своєрідною рекламою цьому фактору слугувала не дороговартісна PR-кампанія, а техногенна катастрофа світового масштабу. Де замість голлівудських спецефектів був лишень один не награний вибух. Який трапився на 4-му енергоблоці атомної електростанції та призвів до багатотисячних людських жертв від радіаційної отрути.

Покинуті багатоповерхівки й дитячі садки, спорожнілі кафе, лікарні та інші жахаючі урбаністичні скелети колись вагомих в Радянському Союзі Прип’яті й Чорнобиля. Саме вони тепер слугують приманкою для затятих туристів-екстремалів, які з’їжджаються з усієї країни й різних куточків планети, аби отримати крім дози адреналіну, ще й дозу радіації.

Подібні послуги може запропонувати чи не кожна туристична агенція (щоправда, столична), лиш уточнивши: «Їхатимете самі, удвох чи з групою?». Проте і в Тернопіль можна забронювати для себе місце у групі мандрівників, яких доправляють до міста-привида, де мир і затишок був зруйнований ще 26 років тому, і де час мовби призупинився.

У першій ж місцевій турагенції, до якої зателефонував кореспондент 0352.com.ua, повідомили, що запросто можуть організувати таку подорож. «Так, ми це влаштуємо. Але основну роботу з екскурсантами проводитимуть наші колеги з Києва. Ми лиш з клієнтом узгоджуємо нюанси подорожі та оплату за неї», - зазначив туроператор. Окрім традиційних екскурсійних агенцій подібну, або й навіть більш детальну інформацію про подорож до зони відчуження запросто можна знайти в Інтернеті.

В середньому одноденна мандрівка Чорнобилем та прилеглими до нього територіями обійдеться на одного мандрівника в 150-200 зелених, себто доларів. На відчайдухів, котрі не переймаються радіаційною небезпекою, чекатимуть ознайомчо-пізнавальні екскурси спецзоною, включно із самою атомною електростанцією, - зазначається на одному з профільних веб-сайтів. Ба, для туристів навіть передбачена їдальня (де продукти завезені з екологічно чистих регіонів країни, - переконують на інтернет-сторінці турагенції). При в’їзді у 30-ти кілометрову зону відвідувачу потрібно пройти процедуру перевірки документів на контрольно-пропускному пункті. А при поверненні з екскурсії – дозиметричний контроль. Хоча тамтешні гіди й переконують, що за проведений день у Чорнобилі людина отримує таку ж дозу радіації, як і під час звичайного рентгену. 

До речі, подібну екстремальну мандрівку дозволяють тільки повнолітнім, які, крім усього, повинні мати підтвердження про задовільний стан здоров’я.

- Я б дуже хотіла потрапити на екскурсію до Чорнобиля і вже давно про це мрію, - зізнається студентка Тетяна Колісник. - Чому? Бо це така ж історична пам’ятка, як і стародавня фортеця чи замок. Просто потрапила вона до переліку своєрідних памяток  не зовсім звичним шляхом. Крім того, українців у Європі асоціюють з Чорнобилем. Якщо це все брати до уваги, то стає цікаво поглянути з чим тебе асоціюють.

Інша тернополянка Роксолана Кіналь теж вважає за цікаве здійснити подібну мандрівку: «Прип’ять й Чорнобиль – це ж міста-примари. Своєрідні заповідники опромінених домашніх тварин, які за стільки часу уже стали диких; це історія тисячі людей, котрі прощались зі своїми домівками, покинувши все це назавжди… Це дуже сумно, але й, що вже казати, цікаво».

А у колишнього 37-річного мешканця Прип’яті пана Олега, (прізвище попросив не вказувати – авт.) власні спогади про місто свого дитинства. Чоловік пригадує, як будучи шістнадцятирічним підлітком допомагав батькам поспіхом пакувати валізи, коли оголосили евакуацію.

- Я пам’ятаю, що дуже не хотів їхати з дому. Хоча тато й заспокоював, казав, що це ненадовго, і що ми скоро повернемось. А мама дуже хвилювалася. Їй хтось по-секрету сказав, що ця аварія більш серйозна, ніж сповіщали мешканцям.., - каже пан Олег. - Щодо цього туризму, то не знаю. Звісно, хотілося б подивитися що сталося з нашою двохкімнатною квартирою... та й з містом, у якому провів дитинство. Але, боюсь, після цього будуть ще більш сумні спогади.

До речі, кордон для туристів  у зону відчуження вже закривали з міркувань безпеки. Себто, відповідне рішення прийняв окружний адміністративний суд міста Києва ще в листопаді 2011 року, визнавши протиправним наказ МНС, який дозволяв українцям та іноземцям відвідування спецзону Чорнобильської АЕС через туристичні агентства. Але вже в січні цього року знову був відкритий для широкого загалу. Проте представник Національного екоцентру Дмитро Хмара заявив, що рішення української влади відкрити Чорнобильську зону для туристів прийнято заради створення ілюзії благополуччя та без урахування всіх можливих наслідків. Також експерт побоюється, що в 30-ти кілометровій зоні, зараженій радіацією, все ще надто небезпечно для простого туриста.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...