• Головна
  • Сюрприз від Кабміну - дворазове підвищення мінімалки: плюси і мінуси
23:47, 29 жовтня 2016 р.

Сюрприз від Кабміну - дворазове підвищення мінімалки: плюси і мінуси

Головною подією минулого тижня стало несподіване рішення Кабміну про різке підвищення мінімальної зарплати в Україні.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що уряд пропонує вдвічі збільшити в 2017 році мінімальну зарплату - до 3,2 тис. грн. - і зрівняти показники мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму.

Це рішення про підвищення мінімальної зарплати торкнеться чотирьох мільйонів українців. Про це сказав президент України Петро Порошенко в своєму зверненні.

"Разом з побудовою Збройних сил України першим пріоритетом влади, як тільки з'явилася ця можливість, стала боротьба з бідністю. Не може бути так, щоб людина, що працює повний робочий тиждень, отримувала стільки ж, скільки той, хто не працює і отримує допомогу по безробіттю", - заявив Порошенко в своєму зверненні.

Президент України підтвердив, що рішення про підвищення "мінімалки" було погоджено з ним.

Несподіване рішення уряду (раніше передбачалося підвищення мінімалки лише на 10%) викликало бурхливе обговорення в середовищі експертів і політиків. Спробуємо розібратися, чого ж більше в дворазовому зростанні мінімалки - політичного піару чи тверезого економічного розрахунку.

Популізм, який доб'є українську економіку

Ряд вітчизняних і зарубіжних експертів вельми негативно оцінили ефект від стрибка мінімальної зарплати. А співголова Стратегічної групи радників при президенті України, знаменитий польський реформатор Лешек Бальцерович назвав рішення уряду «неприємним сюрпризом».

У чому ж, на думку скептиків, полягає негатив?

Підвищення вдарить по малому і середньому бізнесу

Сьогодні секрет Полішинеля, що більшість працюючих в малому і середньому бізнесі отримують мінімальну зарплату тільки за формою, щоб заощадити на податках. Реальна зарплата набагато вище, і більша її частина перебуває в тіні. Збільшення зарплати до 3200 гривень, на думку критиків, призведе до того, що, не бажаючи платити більше податків, підприємці почнуть скорочувати співробітників, а то і зовсім згортати бізнес.

У будь-якому випадку, замість реального підвищення зарплати - співробітники можуть, навпаки, серйозно фінансово постраждати. Так, наприклад, із зарплати в чотири тисячі реально сплачується податок з двох тисяч, а тепер буде з 3200 гривень - значить, на руки співробітник отримає менше.

Виросте інфляція і прискориться падіння гривні

Різке зростання мінімалки прискорить зростання інфляції і призведе до подальшого падіння гривні до 30 за долар і нижче.

У той же час уряд стверджує, що подібні наслідки економіці не загрожують. Адже ніхто не збирається включати друкарський верстат. У планах на 2017-й зафіксовано, що курс гривні буде орієнтуватися на позначку 27, 2 за долар.

Різко зростуть обов'язкові штрафи і збори

Відзначимо, що традиційно в Україні судові збори, штрафи, пені, держпослуги прив'язані саме до мінімальної зарплати. І якщо Кабмін не прийме з цього приводу окремого рішення - вони також з 1 січня зростуть, як мінімум, удвічі.

Повернеться зрівнялівка

Сьогодні в бюджетних організаціях звіт Єдиної тарифної ставки ведеться з мінімальної зарплати. А це означає, що з 1 січня оклади медсестри і прибиральниці, які сьогодні отримують вдвічі, втричі менше, впритул наблизяться до окладу лікаря і вчителя. Наприклад, у медсестри буде зарплата - 3200, а у лікаря - 3800.

Як випливає із заяв чиновників, поки вони не збираються переглядати коефіцієнти, а це означає, що зростання мінімалки не викличе автоматичного зростання всіх зарплат в бюджетній сфері.

Позитивний сценарій

Підвищення мінімалки прискорить економічне зростання

Але як би там не було, не можна заперечувати, що підвищення мінімалки поліпшить соціальну ситуацію в країні. Адже після підвищення значно підросте середня зарплата - вона сьогодні становить 5202 гривні. Але якщо в Києві житель столиці отримує в середньому 8568 гривень, то в Тернопільській області всього - 3727 гривень.

Після підвищення, за нинішнім курсом, мінімальна зарплата буде дорівнювати близько 114 євро. А це означає, що Україна піде з ганебного останнього місця в Європі за цим показником і випередить такі країни, як: Росія - 107 євро, Казахстан - 104 євро, Вірменія - 92 євро, Азербайджан - 92 євро, Молдова - 90 євро.

Підвищаться зарплати в приватному секторі

Сьогодні в бюджетній сфері десятки тисяч вакантних місць. Підвищення мінімалки до 3200 гривень зробить привабливими багато з них, особливо в невеликих і середніх містах.

Щоб зберегти потрібних фахівців, приватники також будуть змушені піднімати зарплати.

Пожвавлення економіки - прискорення споживчого зростання

Тільки починаючу одужувати економіку країни напевно пожвавлять мільярди, які підуть на споживчий ринок. Підвищення зарплат зможе дати поштовх і споживчому кредитуванню. Люди почнуть більше купувати, а збільшення споживчого попиту по ланцюжку запустить ті ланки української промисловості, які традиційно орієнтовані на внутрішнє споживання.

Детінізація економіки

Підприємцям доведеться вивести з тіні від 30 до 70 відсотків зарплат своїх співробітників.

Виграє бюджет

Як ні парадоксально, але підвищення зарплат, замість збільшення навантаження на бюджет, може привести до його наповнення.

Адже податки з фізичних осіб - один з найважливіших джерел наповнення бюджету. Плюс ефект від пожвавлення економіки дадуть додаткові податкові надходження в казну.

Знизяться витрати на субсидії

До бюджету на 2017 рік на виплату субсидій з компенсацій житлово-комунальних витрат передбачена гігантська сума - 52 мільярди.

Кабмін урочисто пообіцяв, що підвищення мінімалки з 1 січня ніяк не позначиться на вже призначені субсидії. Але до початку наступного опалювального сезону зростання середньої зарплати автоматично зменшить як кількість її одержують, так і суму, що виділяється з держскарбниці. А це означає, що навантаження на бюджет зменшиться.

Замість післямови

Відзначимо, що коли Кабмін Гройсмана звинувачують у політичному популізмі, забувають, що одним з перших рішень стало зовсім непопулярне - дворазове збільшення цін на газ.

Перехід на світові ціни, безумовно, повинен дати позитивний результат, але все ж у конкретній часовій перспективі.

Економія споживання, зростання видобутку вуглеводнів відбудуться і завтра, і післязавтра, але різке збільшення тарифів саме сьогодні ріже серпом все рейтинги влади.

Подібна стратегія влади має сенс, якщо вона спрямована на перспективу хоча б в два-три роки, і до виборів їй буде, що наочно продемонструвати народу.

Президент Петро Порошенко неодноразово підкреслював, що ніяких дострокових виборів в Україні він не допустить.

У 2017-18 роках уряду Гройсмана потрібно буде показати переконливий результат своєї економічної політики. Якщо ВВП України вийде на зростання не менше ніж в п'ять відсотків - це означає, що прийняті в 2016 році рішення були правильними.

Сьогодні цілком ймовірно тільки одне - трохи терпіння. Виявиться дворазове підвищення мінімальної зарплати прикладом продуманої стратегії або невдалою спробою соціального піару, стане зрозуміло вже через кілька місяців.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дворазовепідвищеннямінімалки
ТОП новини
"ТЦК шукають чоловіків із цими професіями, мобілізація не надасть відстрочки багатьом": повістки із 1 листопада, штрафи
"Група в балаклавах проникла, здерла прапор і втекла": що відбувається у Тернополі (ВІДЕО)
"Всі в Україні приголомшені новою інфекцією, хвороба несе нестерпний біль і смерть": вірус проникає у мозок, чекає біда
"Прогноз погоди налякав навіть синоптиків, злива та неймовірний дощ вируватимуть у областях": буде холод, негода і вітер
Оголошення
live comments feed...