На Тернопільщині паразитуючий організм заражає картоплю

В Теребовлянському районі запровадили карантинний режим по золотистій картопляній нематоді в червні на території 10 га. Завідувач Тернопільської обласної карантинної лабораторії Ганна Ваврик каже, що цей організм паразитує на полях майже в кожному районі і загальна заражена площа в області - 330,56 га.

У зоні де впроваджений карантин адміністрація займається моніторингом земельних угідь району на предмет виявлення золотистої картопляної нематоди, також регулює перевезення об’єктів.

Золотиста картопляна нематода – це карантинний організм. Основною рослиною-живителем золотистої картопляної нематоди є картопля. Також уражуються томати, баклажани, інші види та гібриди родини пасльонових.

- Середні втрати врожаю картоплі від ураження рослин нематодою складають
30 %, але за високого рівня чисельності нематод у ґрунті можлива і повна загибель
рослин, - розповідає пані Ваврик. - Також погіршуються смакові властивості бульб, знижується вміст сухої речовини, крохмалю, білка та вітаміну С.

В поточному році в Тернопільській області нематоду зареєстровано на території всіх районів.

- Також ми виявили нові вогнища карантинного організму на території Теребовлянського та Шумського районів, - розповідає пані Ваврик.

Завідувач Тернопільської обласної карантинної лабораторії розповідає, що розповсюджується картопляна нематода в основному в стадії цист, які прилипають до предметів, що стикаються із зараженим ґрунтом і переносяться на будь-які відстані.

- Зазвичай цисти переносяться із садивним матеріалом, перед усім бульбами картоплі, із ґрунтом, що є на бульбах, коренеплодах, цибулинах, - розповідає жінка. - А також сільгоспінвентарем, ногами людей та тварин, транспортними засобами, дощовими водами та вітром.

Щоб уникнути поширення золотистої картопляної нематоди фахівець радить
використовують в сівозміні культури, що не уражаються нематодою: бобові, зернові, технічні культури, багаторічні трави та інші.

- Також краще вирощувати нематодостійкі сорти картоплі, а саме: Доброчин, Пролісок,
Берегиня, Водограй, Слов’янка, Молодіжна, Західна, а із зарубіжних це: Беллароса,
Бетіна, Вінета, Міневра, - каже жінка, - також забороняється ввезення ураженого садивного матеріалу.

"20 хвилин"
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі