Чому села відмовляються входити в об’єднані громади на Тернопільщині?

Коли говорять про децентралізацію, то Тернопільщину згадують зазвичай у світлих тонах. Мовляв, область є локомотивом із впровадження реформи децентралізації, в об’єднаних громадах має місце значне перевиконання бюджетів. Та й коли ще в наш депресивний край заходило стільки державних грошей на розвиток територій?

Безумовно, подібні твердження мають право на життя. Натомість є і зворотний бік децентралізації, про який у тернопільській владі намагаються не говорити. 

За громаду – готові спалити хату

Наразі на Тернопільщині створено 36 громад.

– Об’єднані громади отримали минулого року 141 млн. грн. субвенції, реалізовано 170 проектів. Але найважливіше – це тенденції з наповнення місцевих бюджетів. За I-й квартал 2017 року ми маємо всюди перевиконання не менше, як на 20%. А подекуди і на 200%. У Вишнівці, Коцюбинцях, Великих Гаях, Байківцях станом на 1 квітня в громадах бюджет перевиконано на 130-200%. Додатково отримано 21 млн. грн. Такого раніше я не пригадую, а це все – результат децентралізації, – відзначив голова Тернопільської ОДА Степан Барна.

На жаль, у звітах перших осіб області практично не знайти негативних факторів реформи. А вони, безумовно, є. Роздуті чиновницькі штати, некваліфіковані працівники, небажання керівників громад створити соціальні центри, неспроможність бюджету громад забезпечити заробітною платою медиків та освітян, свідоме бажання громади залишити собі більше субвенцій, а в райони віддати менше, відповідно тамтешні заклади недофінансовуються. Це і багато іншого призводить до того, що сьогодні процес створення нових громад на Тернопільщині практично загальмувався.

Усе більше малочисельних громад розписуються у своїй неспроможності розвивати об’єднані території, а деякі села відкрито говорять про бажання вийти із громади або призупинити об’єднання. Першою ластівкою у цьому процесі стала Свидівська сільська рада Чортківського району. В 2015 році вона погодилася ввійти у Товстенську об’єднану громаду разом з іншими селами Заліщицького району. Але згодом почала давати задню, мовляв, її ввели в оману.  

– На початку адміністративної реформи, згідно з першим перспективним планом, Свидівську сільську раду віднесли до Товстого. Згодом заступник голови Чортківської РДА, родом з Нагір’янки, представив інший перспективний план і включив нас у Нагір’янську громаду. Нас ввели в оману, сказавши, що ми не можемо бути самостійними: потрібно йти в ту чи іншу громаду. Тоді депутати ухвалили рішення про входження села у Товстенську громаду. Але коли прийшов час об’єднання, коли ми подивилися, що далеко не найкращі справи у двох громадах Чортківського району – Білобожницькій і Колиндянській, прочитавши критичні газетні публікації, громада села вирішила не приєднуватись ні до кого. Мені як сільському голові і депутатському корпусу нічого не залишалося, як 14 вересня 2016 року ухвалити рішення про призупинення добровільного об’єднання. Його надіслали у ЦВК, Верховну Раду, Адміністрацію Президента, обласну раду, районну раду й адміністрацію. Відповіді не було, – розповів Свидівський сільський голова Богдан Сорока.

Така неувага до людей спричинила черговий спротив.

– Коли в кінці 2016 року нам заявили, що Свидівська сільська рада бюджету не формує, тому що з нового року буде у Товстенській громаді, в селі сталося ледь не повстання. Громада притиснула депутатів і сказала: кардинально вирішуйте – нікуди входити не хочемо, ми є самодостатні, можемо себе утримати. На зборах біля церкви я пообіцяв виконати волю людей. Більше того, своїм розпорядженням доручив депутатам пройтися по селі та зробити опитування. Всі, хто в селі залишився, а це понад 600 жителів, відповіли, що готові залишитися самостійними. 14 березня 2017 року було ухвалено рішення сільської ради про скасування попереднього (від 27 липня 2015 року) – щодо добровільного об’єднання. Це рішення знову направили у Верховну Раду, ЦВК та обласну адміністрацію. Чекаючи відповіді, люди мені проходу не дають, до церкви не ходжу. Залякують: якщо не вийдемо з  громади, мені хату спалять. Якщо на початку реформи 98 відсотків мешканців Свидової підтримували об’єднання в громаду, то зараз 100% проти, – сказав Богдан Юхимович.

У ситуації, яка склалася, обласна влада нічим допомогти не може.

– Ми поважаємо виявлення громад, навіть якщо воно з часом змінилося. Однак ситуацію потрібно вирішувати виходячи з нормативних і правових актів. Сьогодні на розгляді ЦВК перебуває подання сільської ради. Комісія поки не ухвалила рішення про призначення перших виборів в об’єднаній Товстенській громаді. Вихід з цієї ситуації бачу такий: дочекатися ухвалення рішення ЦВК або вирішувати дане питання в судовому порядку, як це і рекомендує Конституційний суд. Обласна адміністрація на сьогоднішній день не має правових підстав звертатися до ЦВК щодо відкликання нашого подання з клопотанням про призначення перших виборів. Рішення 2015 року потягнуло за собою ухвалення інших рішень. Відбулася дія, яка зачіпає інтереси 15 тисяч населення не тільки Свидівської сільської ради, – повідомив начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА Володимир Харченко.

За словами сільського голови, Свидова у майбутньому не хоче залишитися самою, але готова об’єднуватись лише тоді, коли будуть прийняті всі закони і підзаконні акти, затверджено перспективний план та оголошено єдині вибори в громадах по всій Україні. 

Кількість громад зменшать заради якості

Володимир Харченко переконаний, що на прохання Свидівських мешканців і їм подібних ніхто адмінреформу зупиняти не буде.

– Кілька днів тому взяв участь у конференції, яку проводив уряд щодо територіальної реформи. На сьогодні це один із пріоритетних напрямків роботи уряду, і ніхто не в змозі зупинити проведення адміністративної реформи, тому що вона набрала великих обертів. Я не кажу, що просто і легко ці реформи впроваджувати, але думки людей змінюються, в тому числі в бік об’єднання. До прикладу, якщо на початках по Кременецькому району було повне несприйняття реформ, то зараз, після консультацій, сільські ради починають ухвалювати рішення про входження у громади, – повідомив пан Харченко.

Тим часом на Тернопільщині визначаються, скільки ж саме необхідно громад для області. Бо вже розуміють, що головне таки не кількість, а якість, тобто спроможність громади забезпечити себе всім необхідним.

– Маємо дві проблеми. З однієї сторони, села, які не об’єдналися в громади і на території яких немає великих підприємств, самі по собі не проіснують. Так, деякі з них живуть за рахунок фермерів, але сьогодні вони є, а завтра – немає. З другої – потрібно об’єднуватись у великі, економічно спроможні громади. Візьмемо, наприклад, Золотопотіцьку громаду. На сьогоднішній день там вчителі та лікарі зарплати не мають! – повідомила депутат обласної ради Надія Заріцька.

Жінку підтримав і Володимир Харченко, повідомивши, що науковці, які аналізували фінансову діяльність громад, стверджують, що дрібні громади, такі як Білобожницька, Колиндянська, Колодненська, Лопушнянська на Тернопільщині, є неспроможними.

– Cтало помітно, що малим громадам не вистачає ресурсів для своєї діяльності. Спочатку ми планували, що на Тернопільщині буде 25 ОТГ. А далі почалися коломийки місцевих «князьків». У результаті ми отримали 36 громад. У перспективі бачимо їх 50: 8 – в існуючих межах, 25 розширяться і ще 17 нових. Але потім поступово змушені будемо і їх укрупнювати, тому що життя змусить. На сьогодні ми призупинили об’єднання і робимо все для того, щоб не з’являлися нові малі громади, – сказав чиновник ТОДА.

Роздуті штати

Територіальна реформа ставила собі за мету покращення умов життя в громадах, наближення адміністративних послуг до людей тощо. На практиці у більшості випадків має місце банальне збільшення ставок.

– У Чортківському районі є Заводська громада. Коли ще була сільська рада, в Заводському було 11 ставок і ще чотири – в селі Угринів, тобто разом 15. Зараз вони об’єдналися в одну громаду і набрали понад 60(!) працівників. Для чого стільки штату, що вони там роблять? Практично всі надходження в їхній бюджет ідуть на виплату зарплати, – повідомив Свидівський сільський голова Богдан Сорока.

Ще красномовніші дані озвучив Володимир Харченко: «Мінрегіонбуд склав рейтинг спроможності територіальних громад. Так от, Білобожницька та Колиндянська громади Тернопільської області ввійшли в антилідери по Україні за кількістю «проїдання» грошей на утримання апарату».

Також дивує той факт, що, з одного боку, збільшуються штати в громадах, а з іншого – в районах вони не зменшуються, хоча роботи суттєво поменшало.

За інформацією Богдана Сороки, у Чортківській районні адміністрації працює 130 людей, у раді – ще близько 40. Раніше 53 сільських ради Чортківського району утримували районних чиновників, а зараз – 36.

Подібне і в інших районах області.

– В адміністрації Заліщицького району працюють 115 чоловік. Нещодавно я побував у Румунії в Сучавському районі, який за територією схожий з моїм рідним Заліщицьким. У них управлінський апарат налічує 25 чоловік. Уточнив: це адміністрація, виконком, рада? Мені кажуть: це загалом, у нас немає більше управлінців – тільки в громаді! Тоді навіщо нам такий роздутий чиновницький апарат, невже ми не маємо куди направляти гроші? – дивується депутат обласної ради Іван Навольський.

Підсумовуючи, варто сказати, що найперше потрібно показати людям реальний економічних ефект від створення громад. По-друге, хтось мав би порахувати та зробити методику розрахунку штатних одиниць у новостворених об’єднаннях. І, насамкінець, варто на державному рівні вирішити, як діяти з чиновниками, яким немає що робити після того, як одна за одною з районів відходять цілі території, пише Номер один

КОМЕНТАР

Анатолій Ткачук, директор з науки і розвитку Інституту громадянського суспільства:

– Чи існує процедура виходу з об’єднаної територіальної громади? Закон про добровільне об’єднання і закон про місцеве самоврядування (змінена ст. 6) говорять, що вихід із громади здійснюється на підставі… закону. Закону немає, а якщо його немає – немає і виходу. Можливо, незабаром з’явиться такий, але там процедура буде складнішою. Адже коли з’єднали фінансові ресурси, податкову систему, реєстраційні справи тощо, то не просто це все роз’єднувати. Тому якщо й виникнуть такі процедури, то вони будуть дуже ускладнені.

Читайте також: В ОДА заявляють, що частина голів об’єднаних громад – некомпетентні, а частина - хапуги

Тернопільщина село децентралізація
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Тернополян чекає справжня комунальна революція: в Україні хочуть скасувати паперові квитанції за комунальні послуги та зробити оплату в електронному вигляді. Платіжні установи відкриватимуть клієнтам рахунки та електронні гаманці, випускатимуть платіжні карти й електронні гроші для оплати комунальних послуг. Поки що на папері існує розробка спеціального додатка, на який буде приходити сповіщення про отримання електронних платіжок. Така альтернатива буде ко...
Пригоди
‎ У Тернополі водій маршрутки відмовився видати пасажирці "свіжого" квитка, мотивуючи це тим, що контролери уже вийшли й тій нічого "не загрожує". Про історію своєї поїздки розповіла Марія Курніцька‎ на сторінці спільноти "Тернопільські плітки". "Неприємна ситуація трапилася зі мною сьогодні у маршрутному таксі 14. Зайшовши в 14 маршрутку на зупинці В.Великого (ринок) і оплативши готівковий проїзд, довелося просити пана водія видати мені білет, після чого...
Суспільство
Таке рішення прийняли на засіданні Уряду у середу - 16 січня. До того ж Кабінет Міністрів затвердив перелік 16 об'єктів, які планують приватизувати у 2019 році. Серед них є і ВАТ "Тернопільобленерго". За даними урядовців приватизації підлягає 50,99 відсотка тернопільського підприємства.  Крім того, у 2019 році планують приватизувати у тій чи іншій частці підприємства ВАТ "Обленерго" у Харкові, Запоріжжі, Миколаєві та Хмельницькому, пише Терноград.
Суспільство
У зв’язку з початком процесу передвиборчої агітації поліція Тернопільщини звертається до всіх осередків політичних партій, представників кандидатів на пост Президента України про необхідність неухильного дотримання виборчого законодавства,  зокрема, при розміщенні та розповсюдженні друкованих агітаційних матеріалів. Так, згідно з частиною 1 статті 57 Закону України «Про вибори Президента України» передвиборна агітація розпочинається кандидатом наступного д...
Суспільство
Анастасійці Романюк із Чорткова два роки та сім місяців. У дитини фактично відбувається відмирання головного мозку, а лікування в Україні немає. Пише 20 хвилин. Діагноз підтвердили у клініці “Охмадтит” в Києві. Батьки дівчинки просять небайдужих про фінансову допомогу на лікування закордоном. У дворічному віці в дитини почали відмовляти ніжки, - говорить батько Анастасіки Володимир Романюк. - Вона не могла встати, ходила на пальчиках, як ходять балерини, п...
Суспільство
Фестиваль культур "Global Village" завітає у зимовий Тернопіль. На фестивалі можна буде скуштувати національні страви, відчути колорит та етнос іноземних країн. Буде музика, танці, розваги.  Організатори свята кажуть, що на учасників заходу чекає знайомство та поспілкування з представниками з різних куточків світу. Початок 27 січня, 13:00 - 18:00, театральний майдан. Попередня реєстрація обов'язкова https://bit.ly/2Dd43nn
Суспільство
Люди з інвалідністю тепер зможуть купувати пільгові квитки онлайн. Про це у Facebook написав очільник ПАТ "Укрзалізниця" Євген Кравцов. "Надважливу функцію запускаємо на booking.uz.gov.ua. Відсьогодні люди з інвалідністю зможуть придбати пільгові квитки онлайн. Під час оформлення через Інтернет інформація про посвідчення, яке дає право на пільговий проїзд, перевіряється в режимі реального часу. Раніше для цього треба було їхати виключно у каси на вокзалах....
Суспільство
Такі заходи відбуваються щороку у тих районах, які межують із Хмельницькою областю. Усі заходи мають символічну назву "Збруч - ріка єднання".Розпочнуться заходи о 12.00 год. у таких районах:* на межі Лановецького району (село Осники) з Теофіпольським;* на межі Шумського району (село Ходаки) з Білогірським;* на межі Підволочиського району (смт Підволочиськ) з Волочиським;* на межі Гусятинського району (смт Гусятин) з Чемеровецьким;* і основні обласні заходи...
Спорт
Дениса переповнюють емоції – тернополянин нещодавно приїхав з-за кордону – зі світового турніру з флорболу. Молодший захисник почав грати кілька місяців тому, але вже виборов перемогу разом зі своєю командою. "Враження були шоковими, бо їхати без мами перший раз з восьми років, то дуже тяжко. Це їхати пару тисяч кілометрів одним автобусом. Я коли тільки почав грати у флорбол, то навіть не думав, що буде так цікаво", – розповів захисник команди "Вікторія" Д...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!