20:00, 30 липня 2012 р.
Графіті у Тернополі: окраса міста чи матеріальні збитки?
Кольорові стіни, розписані малюнками і надписами, викликають у тернополян двозначну реакцію: одні вважають це окрасою міста, а для інших це пошкодження чужого майна і матеріальні збитки.
Графіті — саме так називають свої «витвори мистецтва» люди, що займаються розмальовуванням стін різними надписами чи малюнками. А безпосередньо самих «художників» кличуть райтерами (від англійського слова write — писати). Справжні тернопільські райтери, які намагаються виконати на стінах будівель цікаві малюнки з прихованим закликом до суспільства, роблять це лише у дозволених місцях, або там, де вони не приноситимуть шкоди іншим. Проте, більшість «писак» з балончиком в руках не задумуються про те, яку стіну їм обрати за мольберт для своїх «шедеврів». Як результат, непристойні написи і малюнки з’являються на центральних будинках міста, які мали б викликати естетичне задоволення і служити окрасою Тернополя.
Графіті існувало ще в часи Середньовіччя, тоді воно мало вигляд філософських цитат і возвеличень священнослужителям та проклять непокірних. Середньовіччя минуло, а традиція залишилась…
— Факт розмальовування стін різними текстами, чи малюнками на будівлях міста — це вандалізм, який, безперечно, карається законом. Так, від початку 2012 року працівниками міліції було затримано 12 осіб, що займались графіті у невідведених для цього місцях, — розповідає начальник муніципальної поліції Сергій Волков.
Страждають не лише фасади житлових будинків, під’їзди та ліфти, але й вітрини магазинів, стіни будівель історичного призначення, державні установи, одним словом, жоден будинок не застрахований від цього. Підприємці та мешканці будинків, що постраждали від невмілого балончика у руках несвідомої людини, витрачають не одну тисячу гривень, аби потім привести до ладу зіпсоване майно.
Здебільшого, займаються такою справою молоді хлопці. Деякі з них малюють однакові графіті у різних кутках нашого міста. Так, можна спостерігати серію графіті з нацистською свастикою і написом 1488, або ж не один раз траплявся на очі малюнок вішалки для одягу, що зображена на різних будівлях по сьому Тернополю. Використовують графіті й у рекламі. Недобросовісні підприємці, щоб зекономити, пропонують молодим людям за невеликі гроші робити малюнки під трафарет на вулицях міста. До прикладу, більше 2 місяців тому почали з’являтись зелено-білі графіті грошової піраміди «МММ», а на масиві Дружба і в парку Топільче минулого року асфальт «прикрашали» графіті-реклами фірм очистки подушок і травлення мишей, тарганів й інших шкідників.
Як не дивно, але більшість правопорушників виховуються в інтелігентних сім’ях, а самі хлопці здобувають вищу освіту в тернопільських університетах. Що ж штовхає хлопців купувати балончики і обмальовувати все на своєму шляху?! Одна з причин — залишити слід після себе, так би мовити, мітку, що я тут був і це написав, а потім вихвалятись пере друзями власною «сміливістю». Друга причина — бажання донести до людей свої переконання і погляди. Як приклад, наводимо написи на парканах і будівлях, що полонили Тернопіль минулого року: «День Божого суду наближається», «Вічність скоро» та ще дуже багато інших.
Спілкування між собою членів одного напряму або течії — ще одна з головних причин появи графіті. Так, повідомляти словами чи малюнками на стінах, про свої успіхи або поразки можуть футбольні фанати, танцюристи стилю хіп-хоп, репери тощо.
Чимало школярів беруться за цю справу навіть не усвідомлюючи, яку шкоду можуть заподіяти. Проблема в батьках, які не пояснюють дітям, які неприємності створюють їх несвідомі спроби навчитись малювати на кіосках, зупинках транспорту, офісах чи інших громадських місцях, пише lypa.te.ua.
Наразі графітчики завдали Тернополю збитків на більш ніж 68 тис грн. Найбільше постраждало ПП «Східний масив» (понад 25 тис грн). Потерпіло також майно ПП «Дружба-сервіс житло 1», ГТОВ «Мрія», ПП «Наш дім», КК «Ком Енерго-Тернопіль», ПП «Благоустрій» та низка інших.
— До правопорушників застосовують строгі міри покарання. Відтак, усім, хто займається такою справою загрожує виплата штрафу у розмірі від 20 до 80 не оподаткованих мінімумів, а це значить що за свої «малюнки» можна заплатити як мінімум 340 грн і як максимум 1360 грн, — пояснює Сергій Волков.
Окрім цього, у Верховній Раді зареєстровано законопроект про збільшення штрафу до 8 тисяч гривень (500 неоподаткованих мінімумів). Тож, якщо цей законопроект приймуть, то графітчикам доведеться 100 раз подумати перед тим, як намалювати.
Є такі райтери, які своїми роботами навпаки приносять місту радість і позитивні емоції. Роботи яких, не кострубато, і не в поспіху виведені на стінах тернопільських будинків, а яскраво переливаються кольорами у місцях, де це робити дозволила міська рада. Усім тернополянам і гостям міста дуже подобаються трансформаторні будки, дві з яких можна побачити в центрі за магазином «Молоко» і у дворику наподалік ЗОШ №6. Вправні руки майстрів перетворили їх на справжнісінькі витвори мистецтва.
Усім іншим, в кого аж «сверблять руки» від бажання малювати графіті, слід трішки почекати: незабаром на вулиці Вояків дивізії Галичина, уздовж залізничної колії, буде відреставровано бетонну огорожу, яка слугуватиме полотном для зображення малюнків «графіті».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:17, 5 грудня
18:07, 5 грудня
11:26, 12 грудня
12:02, 2 грудня
live comments feed...