
15:30, 16 серпня 2012 р.
Чи стане російська мова регіональною у Тернопільській області? – інтерв’ю з експертом
У трьох областях України російській мові вже надали статус регіональної.
Сьогодні Севастопольська міськрада надала російській мові статус регіональної. Також Запорізька обласна рада на позачерговій сесії 16 серпня прийняла рішення про надання російській статусу регіональної. Вчора такий статус російська отримала і в Одеській області.
Як можуть розвиватися ці процеси, які наслідки будуть мати у Тернопільській області і в Україні, про це кореспонденти 0352.com.ua поспілкувалися з кандидатом історичних наук, експертом Миколою Лазаровичем.
– Зрозуміло, що наслідки “мовного” законопроекту в Україні несприятливі, і ми вже бачимо їх. Якби влада хотіла щось зробити корисне для української мови, краще було б не робити нічого. Але якщо вони почали щось робити, це однозначно піде на шкоду розвитку української мови. Переважна більшість людей – це особи, які ідуть шляхом найменшого опору. Якщо візьмемо східні, південні регіони, люди будуть говорити тою мовою, яку їм нав’язують. Вже сьогодні бачимо, як нав’язують російську мову. Це приведе до того, що люди перестануть розмовляти українською. Усі бачать, що еліта починає спілкуватися російською, проводиться дуже сильна промоція цієї мови. Внаслідок ми отримаємо те, що було в радянські часи. Коли розмовляти українською мовою було не престижно, коли Василя Стуса звинувачували у націоналізмі, через те, що він принципово спілкувався тільки українською. А націоналізм тоді вживався у значенні шовінізму.
– На вашу думку, чому люди не можуть масово згуртуватися на захист української мови?
– Проблема полягає у тому, що сьогодні немає організованої потужної сили, яка була би здатна зібрати навколо себе людей, які хочуть захистити українську мову. Якщо процеси будуть розвиватися такими темпами, як зараз, ми втратимо спочатку мову, пізніше державність, і звичайно землю. Я вважаю, що згідно з Конституцією ми повинні вживати всіх, наголошую на слові “всіх” засобів для того, щоб ситуацію, яка складається, ліквідувати, в тому числі і шляхом повстання.
– Надання російській мові статусу регіональної у Тернопільській області – це реально?
– Це значно реальніше, ніж нам на сьогоднішній час видається. Згадайте радянські часи, коли в Тернополі 70-80 відсотків предметів у вищих навчальних закладах викладалися російською мовою. Якщо так підуть процеси, як зараз, люди будуть боятися щось сказати і протестувати проти російської мови і Україна перетвориться у щось страшніше ніж Білорусь.
Ви знаєте, цей законопроект нагадує мені Валуєвський указ (1863 р.) і Емський указ (1876 р.). Зрозуміло, що під час написання “мовного” законопроекту політики не пішли так далеко, як у 19-му столітті, але ті написали те, що вважали за потрібне. А сьогодні ще гірше роблять – не пишуть детально про наміри, а прикриваються різними словесами. Роблять різні люфти, в які можна бути внести усе, що завгодно. Цей стиль “прикривання” мені нагадує комунізм. Коли людина бачить біле і чорне, вона може зробити вибір, а коли усе сіре – важко розібратися у проблемі. Це найстрашніше.
Тамта ҐУҐУШВІЛІ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:39, 14 травня
25
11:33, Сьогодні
55
14:33, 14 травня
19
11:46, Сьогодні
353
live comments feed...
Коментарі