Арешт генерала Павловського: бізнес на крові або боротьба за фінансові потоки?

Головною сенсацією цього тижня стало затримання детективами Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури заступника міністра оборони Ігоря Павловського і директора Департаменту держзакупівель Міноборони Володимира Гулевича.Пізніше cтало відомо про затримання ще чотирьох високопоставлених чиновників Міноборони.

Особливості національних закупівель: вкрали або купили за законом?

Слідство звинувачує чиновників з генеральськими погонами в розтраті державних коштів в сумі понад 149 млн гривень при закупівлях палива для Міністерства оборони України, проведених у минулому році.

На початку 2016 року Комітет з конкурсних торгів МОУ організував процедуру відкритих торгів на закупівлю рідинного палива.

За результатами торгів 26 квітня 2016 року Комітет по 14 лотам затвердив до оплати пропозиції фірми «Трейд Коммодити», як найбільш економічно вигідні. 13 і 18 травня 2016 року, між МОУ та переможцем конкурсних торгів було укладено 14 договорів про постачання палива для техніки спецпризначення на суму понад 1 млрд грн.

В ході розслідування попередньо встановлено, що протягом червня-серпня минулого року замовник і постачальник уклали ряд додаткових угод, згідно з якими вартість палива була безпідставно збільшена в середньому на 16% від початкової ціни за одиницю виміру. В результаті на користь постачальника були перераховані бюджетні кошти на загальну суму 149 млн 339 тис. грн.

Відзначимо, що формально Міноборони, мало право на підвищення ціни закупівлі, якщо фірма, яка виграла тендер, може об ґрунтувати відмову від поставок різким зростанням цін на ринку ПММ.

Тому суду необхідно буде з'ясувати непросте питання - чи стало підвищення цін результатом заздалегідь продуманої корупційної змови або зміна ринкової кон'юнктури таки давала чиновникам право на підвищення закупівельної ціни.

Солом'янський суд Києва обрав запобіжним заходом для затриманих домашній арешт заступника міністра оборони Ігоря Павловського та голови Департаменту держзакупівель відомства Володимира Гулевича.

Під слідством бойовий генерал

Незважаючи на те, що генерал Павловський завідував службою тилу, назвати його тиловим щуром неможна. Ще в 1992 році, коли лейтенант Павловський командував ротою українських миротворців в Боснії і Герцоговині, він виявив неабияку мужність і, за словами товаришів по службі, зробив все, щоб вивести своїх підлеглих з мінімальними втратами під час важкого бою. Достойно проявив себе Ігор Павловський як командувач обороною Маріуполя і в тяжкому 2014 році. Причому тепло про нього відгукуються як військові, так і багато волонтерів.

Однак військові заслуги, як показує практика, не можуть бути гарантією того, що людина чиста перед законом. Прикладів того, як фронтові герої не витримують спокуси корупцією - на жаль, чимало, як у світовій, так і у вітчизняній історії.

Сам Павловський вважає себе невинним і запевняє, що став жертвою розбірок у високих кабінетах. «У мене є інша думка - це просто "розмін" Збройних сил України на бюджет Збройних сил України», - заявив Павловський на суді.

Відзначимо, що генерал явно не бідував - в 2016 році Павловський задекларував тільки в якості доходів від зарплати - 501,4 тис. грн.

Про те, що розслідування у справі Павловського буде не простим, заявив головний військовий прокурор Анатолій Матіос. "Якщо буде доведено відсутність умислу, або відсутність складу злочинів - значить, буде така реальність. Я знаю ставлення суспільства до цієї ситуації. Ви говорите, що це жертвоприношення. Я не вірю у випадковості дат, цифр, подій, я не займаюся конспірології, але , наскільки я знаю, у нас була відповідна переписка з НАБУ, це виробництво досить довго розслідувалося, ми інформували НАБУ про це, інформували прем'єр-міністра про це в минулому році, і є реакція прем'єр-міністра, тому що там є досить тонкі речі, регл аментація підвищення ціни", - розповів Матіос.

Чиїх буде генерал Павловський або Політичні наслідки арешту

Не встигла новина про затримання Павловського і його можливих спільників з'явитися в новинах, як українські ЗМІ захлеснула хвиля аналітики з прямими політичними звинуваченнями глави держави.

Так, єврооптимісти Мустафа Найєм і Сергій Лещенко безпосередньо звинуватили Петра Порошенка в потуранні корупції, оскільки, за їхніми даними, Павловського можна вважати людиною президента. Ось через який довгий ланцюжок Наейм прив'язав главу держави до Павловського: «За компанією «Трейд-Комодіті», яка підозрюється в причетності до корупційної схеми, стоїть Андрій Адамовський - партнер близького друга президента Ігоря Кононенко - Олександра Грановського», - написав Найєм.

Втім, перед наміченим на 17 жовтня в Києві черговим «Майданом» на чолі з Саакашвілі важко було б уявити собі, що опоненти Порошенка не скористаються таким подарунком долі.

Сам президент жорстко відповів на арешт Павловського. «Нікому не дозволю красти у армії. Тим, хто буде красти у армії - руки відрубаю. Це позиція президента. Тому що армія є предметом моєї персональної опіки, одним з наших очевидних досягнень за три роки», - заявив Порошенко.

Відзначимо, що серед тих, хто виступав за звільнення на поруки Павловського і Гулієва була близька до Турчинова і Пашинського депутат від фракції «Народний фронт» Тетяна Чорновіл. «Я буду на поруки брати Гулевича з тієї простої причини, що мені страшно від того, що відбувається», - сказала вона.

Чорновіл також додала, що вважає справу сфабрикованою, так як у ній фігурує нібито її заява. «Я чітко знаю, що ця справа сфабрикована, чітко знаю, що ця справа є замовною, і не тільки з тієї причини, яку я озвучила, а тому що вона порушена нібито за моєю заявою. Тобто в документах справи чітко фігурує, що ця справа порушена за заявою народного депутата Тетяни Чорновіл. А я скажу, що ця заява не стосувалася закупівлі палива у 2016 році, а стосувалася закупівлі форми "Варан" МО, де дійсно були порушення, був реальний склад злочину і завдані збитки. Але хтось приписав до цієї заяви закупівлю палива у 2016 році. Я маю справу з чіткою фальсифікацією моєї заяви», - заявила вона.

Думка волонтера

Однак версію слідства щодо Павловського підтверджує відомий волонтер і блогер Сержа Марко. За його словами, генерал Павловський розставив в міністерстві своїх людей для організації відкатів. Ось як виглядала поява в Міноборони корупційного спрута, за версією волонтера: «... Спочатку поставив свою людину в Комітет конкурсних торгів. Так, саме свою людину. Я колись викладав аудіозапис, де цей замміністра прямо сказав - "Він мій чоловік". Але Комітет конкурсних торгів - це орган, який голосує колективно за прийняття того чи іншого рішення. А значить, там теж повинні бути свої люди, щоб коли треба, підняти руку. Так, наприклад, потрапила в ККТ секретарка з друкарні з колишньої роботи тієї самої "своїй людини". Норм ривок в кар'єрі? Вчора рулювала у друкарні, сьогодні розподіляє мільярди міністерства. Були й інші цікаві призначення. Своїєю людиною став і директор Департаменту держзакупівель. І начальник договірного відділу. І не тільки вони. На потрібні посади стали потрібні люди. І закрутилася система. Але так як система в такий варіації крутилася хреново, то дуже велику суму грошей вони не змогли реалізувати і вона просто згоріла під кінець року, а велику кількість закупівель так і не було виконано», - резюмує Марко.

За словами волонтера, саме чесні чиновники в міністерстві разом з волонтерами звернули увагу НАБУ на дивацтва в закупівлях ПММ, після чого і почалося розслідування.

Втім, для українського народу всі ці тонкощі: яка з угрупувань влади дійсно є покровителем створення можливого корупційного гнізда в МО, навряд чи має принципове значення.

Замість післямови

Під час війни для багатьох співгромадян українська армія стала своєрідним світлом у віконці, яка ціною життя тисяч воїнів не дозволила перетворити в величезну російську провінцію "Лугандонію" всю нашу країну. Пенсіонери і підприємці, вчителі і шахтарі допомагали і допомагатимуть нашій армії, купуючи на свої кровні тепловізори та приціли, ліки і продукти. Адже наскільки б не виріс наш військовий бюджет - його все рівно ще багато років буде не вистачати на те, що необхідне саме зараз і сьогодні на передовій.

ВСУ без перебільшень стала народною армією. Тому неможливо буде ужитися в одній країні людям, які відривають для перекладу волонтерам від своїх мізерних доходів останні крихти, і тим, хто вважає, що під час війни мають право красти у армії. За законами воєнного часу генерали, які крадуть у власній армії, підлягають розстрілу. За сумною українською традицією високопоставлені хабарники традиційно виходять сухими з води - в гіршому для них випадку, з умовними термінами.

Процес над Павловським і його подільниками буде знаходитися у фокусі суспільної уваги і має шанс стати нарешті переломним. Якщо доказова база НАБУ виявиться переконливою і аргументованою, то, цілком можливо, у нас з'явиться шанс нарешті побачити високопоставлених злодіїв у в'язниці.

Українці не хочуть чути про відрубані руки злодіїв - вони хочуть бачити злодіїв з генеральськими погонами на нарах і як можна швидше.

Після висновків Венеціанської комісії Петро Порошенко заявив про готовність підтримати в Раді консолідований законопроект про створення антикорупційного суду. Створення антикорупційного суду не може більше нескінченно довго обговорюватися. Проблема давно назріла і перезріла.

Коли система не може добитися справедливості правовими нормами, в хід можуть піти неправові. Французький король Людовик XVI, м'яко кажучи, затягнув свого часу з реформами, коли стверджував макет гільйотини, навряд чи припускав, що однією з перших відрубаною «Луізеттою» голів стане його власна.

Павловськийарешт
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Відома тернопільська артистка Таня Песик продовжує дивувати своїх шанувальників новими образами та спробами своїх сил у нею поки незвіданих царинах. У своєму блозі в мережі Instagram вона виклала відео, де (із шматком замороженої дині в одній руці) міцно тримає лівою штурвал судна, яке несеться водним простором. "Мені получається всьо?" - Питає вона у людей на борту впевнена у своїх силах. "Смачного". - Каже хтось. "Чи мені получається рулити?" - Уточнює Т...
Суспільство
Титул Міс Україна у 2018 році здобула 23-річна киянка Вероніка Дідусенко. То ж тепер вона представлятиме Україну на світовому конкурсі краси. Міжнародний конкурс Miss World ("Міс світу") пройде на китайському острові Хайнань 8 грудня цього року. Як інформує "Медіатор", українки поки не вигравали титул "Міс Світу". Проте тернополяни наголошують – наші дівчата найгарніші. Про своє ставлення до конкурсу та запоруку успіху на ньому розповіли тернополяни розпов...
Суспільство
На прощу, яка триває два дні, 22-23 вересня, прибули військові зі всієї України, приїхали рідні загиблих бійців, зійшлися учасники АТО та ООС. Марійський духовний центр у Зарваниці є місцем, куди круглий рік приходять і звертаються з молитвою до Богородиці. Традиційно в середині вересня тут відбувається проща військовослужбовців. Цього року це вже десяте ювілейне паломництво. Як інформує офіційний сайт Тернопільської обласної державної адміністрації, други...
Суспільство
У Кременці, що на Тернопільщині, вандали понищили черговий вказівник із графіком руху міського транспорту. Цей випадок неприємно вразив мешканців міста, які зазвичай очікують громадський транспорт на зупинці "Пошта". На сторінці спільноти "Типовий Кременець" у мережі Фейсбук про цей факт вандалізму разом із фото був опублікований допис: "Розчарувалась, коли побачила таку ситуацію на зупинці". Одна із коментаторок написала: "Сто процентів наша влада це зроб...
Суспільство
Студентам всіх ВНЗ України будь-якого напрямку професійної підготовки надається чудова можливість прийняти участь у Всеукраїнському конкурсі студентських робіт. Як інформує "Терен", для участі потрібно написати змістовну статтю на тему: "Перспективи України в умовах економічної глобалізації та переходу країни на шостий технологічний устрій", відповідну всім вимогам наукового стилю. Призовий фонд складає 27 000 грн, що буде розподілений між трьома переможця...
Суспільство
Спеціалісти обласного управління Держпродспоживслужби здійснили планову перевірку характеристик ігор та іграшок для дітей в магазині "Капітошка", що в місті Бережани. В ході планового заходу у фізичної особи-підприємця здійснено відбір зразків продукції, а саме іграшки ляльки "ARDONA" (арт. 2121, дата виготовлення – лютий 2018 року, виробник – Китай) для подальшого проведення лабораторних випробувань. За результатами проведених випробувань встановлено, що...
Суспільство
Святкування дня народження однокласниці для 9-річного Миколки обернулося важкою травмою: у хлопчика зламані чотири кістки руки. Сталося це в одному з торгово-розважальних центрів Тернополя. Хлопчик розповідає, що у них був квест, під наглядом аніматорів діти гралися в коридорі, що поруч із піцерією. "Я показав, де ми заховали кульки, це було недалеко від балонів. Я йшов і зачепив цей балон. Я його почав ловити і він мені впав на руку", - пояснює маленький...
Суспільство
Довідник з туристичних місць, які теж обов’язково варто відвідати. Печери: “Вертеба” (с. Більче-Золоте, Борщівський район), “Млинки” (с. Залісся, Чортківський район), Кришталева печера (с. Кривче, Борщівський район), “Озерна” (с. Стрілківці, Борщівський район), “Перлина” (с. Крутилів, Гусятинський район). Замки: Скалатський замок (м. Скалат, Підволочиський район), Токівський замок (с. Токи, Підволочиський район), Кременецький замок (м. Кременець), Золотопо...
Пригоди
ДТП трапилася сьогодні в Тернополі на вулиці Злуки. Як повідомили очевидці, ДТП сталася післяобідньої пори. Внаслідок зіткнення зазнали серйозних пошкоджень обидва автомобілі. Один з них від удару викинуло на зелену зону. Також зі слів очевидців у ДТП були постраждалі. На місці працювала патрульна поліція.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!