• Головна
  • Тернопільський підприємець: «Колись рекет був, а тепер криша — податкова і прокуратура»
10:00, 1 вересня 2012 р.

Тернопільський підприємець: «Колись рекет був, а тепер криша — податкова і прокуратура»

На підприємця з Тернополя Віталія Сороколіта податківці відкрили кримінальну справу. Чоловіку загрожує ув'язнення 10 років.

Його фірма "Мелвіс" розробляє комп'ютерні програми. 2007-го підприємець уклав угоду з іноземною фірмою. Отримав 4 млн грн.

— Я задекларував дохід, заплатив податок, — розповідає Віталій Сороколіт, 51 рік. — І тут мене викликають в обласну податкову. В один кабінет, потім ще в кілька. Тиснули, щоб я дав їм програму. Я відмовив. Начальник обласної податкової мені прямо сказав: треба заплатити 400 тисяч. Питаю, за що. "Якщо ти не розумієш, то нема про що балакати. Йди".

За два дні, 28 березня 2008-го, податківці порушили кримінальну справу. Приписали ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах. Нарахували додатково 1 млн грн податків і 800 тис. штрафу.

— Податкова незаконно здерла 1,8 мільйона гривень. Я заплатив, щоб мене не арештували, — продовжує Віталій Іванович.

17 квітня 2008-го податківці вскочили в його машину, що саме зупинилась на перехресті.

— Я їхав із 10-річним сином. Хлопець злякався. Мені наказали їхати в податкову. Нічого не пояснювали. Сказали сидіти на стільці. А якщо встану, обіцяли відлупцювати гумовими кийками. Потім залишили самого. Я півдня просидів. Питаю в сусідньому кабінеті, чи можна йти. Там нічого не знають. Я й пішов собі. Сідаю вже в машину, аж тут наздоганяють двоє. Надягають кайданки, витягують із машини. Тримали до  вечора. Начальник сказав писати заяву, що я визнаю вину — ухиляння від сплати податків. За це звільнять мене від криміналу. Я відмовився.

За чотири роки в обласній податковій поміняли чотирьох начальників. Одного взяли на хабарі 750 тисяч. Я подав у суд, щоб підприємству повернули кошти. До кого б не звертався, приходять самі відписки. Податківці почали засипати мене запитами, щоб я дав інформацію про всі договори, платіжки. Погрожували позаплановими перевірками. Видно, була команда "фас".

Суд визнав перевірки незаконними, постановив повернути Віталію штраф та зайві податки.

— Прокурори посилалися на вигадані статті Кримінального кодексу, яких немає в природі. Суддя наважилася винести рішення на мою користь. Але справу так і не закрили. Я продовжую добиватись, щоб мене визнали невинним. Гроші здерли незаконно. Але рішення суду не виконують. Податкова посилається на те, що є незакрита кримінальна справа.

Фірма працює й далі. Віталій залишився у ній сам. Інші працівники звільнилися, злякавшись постійних перевірок та погроз. Продовжує судитися п'ятий рік. Він відмовився від адвокатів. Сам вивчив податкове і кримінальне законодавство, щоб захищатися в суді.

— У області підприємців і далі душать. Колись рекет був, а тепер криша — податкова і прокуратура. Ставлять перед фактом: у бюджет треба зібрати таку-то суму, а ще скількись — дяді. І починаються торги. Бізнесменам називають захмарні цифри. А вони намагаються збити ціну. З них здирають куди більше, ніж слід за законом. У кого бізнес напівлегальний, мусить давати більші хабарі. Я не плачу. Після судів зі мною не зв'язуються, — каже Віталій Іванович.

Також судиться з податківцями 45-річний Леонід Степанюк із Хмільника Вінницької області, пише Gazeta.ua.

Він переганяв з-за кордону уживані вантажівки. На кожній заробляв до $300. З нього податкова вимагала 2,5 млн грн. Допомогли юристи Ради об'єднань підприємців України.

— Захмарний податок нарахували завдяки фальсифікації. Навішали борг, сподіваючись, що підприємець прийде в податкову "вирішити питання". Тобто відкупиться, — пояснює координатор Ради Алла Алєксенцева, 50 років. — Що цікаво, цей водій живе в хатці, якій уже 70 років. А податківці вважають його мільйонером. Заступниця начальника обласної податкової на людях називала Леоніда непорядним платником. Сама живе в хоромах. Її дочка — теж у податковій. Теж має новий двоповерховий будинок. За які гроші? У них зарплати по півтори тисячі гривень.

Великі підприємства дають до $50 тис. Приміром, стільки вимагали від власників вінницького заводу "Аналог". Перед тим податкова влаштувала обшук і допити. Нібито завод підробив декларацію. Підприємці поскаржилися у Службу безпеки України.

— За два роки тиск зріс настільки, що близько 500 тисяч підприємців-спрощенців — третина від загальної кількості — вже закрили бізнес, — каже Алла Алєксенцева.

Треба скаржитися в СБУ

Адвокат, радник юридичної компанії "Корпорейтлоусервіс" Олександр Кротенко, 26 років, радить, як захищатися від податківців:

— Якщо бачите порушення, подавайте заяву в прокуратуру. Посилайтеся на статті Кримінального кодексу — 336 "Недбалість" або 337 "Посадова підробка". Копію відішліть начальнику податкової.

Забороніть співробітникам спілкуватися з ними. В акті перевірки пишіть, з якими пунктами не згодні. Якщо вас викликали в ДПА, пишіть в акті заперечення: "Оскільки мене запросили для підписання акту в ДПІ, я не мав достатньо часу для детального й аргументованого викладу заперечень. Викладу їх у письмовій формі та надам протягом двох днів із моменту підписання". Ваші візити в кабінети ДПА вигідні перевіряльникам. Спілкуйтеся з ними лише письмово.

Понад половину вимог податкової успішно оскаржують у суді.

Якщо вам натякають на хабар, звертайтеся особисто в обласний ГУБОЗ МВС. Або в обласне управління СБУ, в центральний офіс на вулиці Володимирській, 33 у Києві. Прийом громадян там ведуть цілодобово. Убозівці та СБУ зацікавлені. Викриття хабарника для них — це дострокове підвищення звання, надбавки до пенсії, вищі посади.

Записувати хабарника на диктофон — засіб малоефективний. Запис без згоди хабарника не приймуть як доказ у кримінальній справі. Тому недавно виправдали Леоніда Кучму за справою убивства Ґонґадзе.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Оголошення
live comments feed...