• Головна
  • Передсмертна агонія тернопільських каштанів
16:00, 15 вересня 2012 р.

Передсмертна агонія тернопільських каштанів

На гілках, де цвіт розпустився восени, весною його вже не буде. А осінні каштанові свічки загинуть з першим холодом. Цвісти восени рослин заставляє аномальне тепло та загроза смерті.

 - Каштани вже вкотре цвітуть на осінь, – зауважив тернополянин Андрій Смиренко. – Коли я був молодий, такого не було. Пам’ятаю, як не так давно, кілька років тому, каштан, який зацвів восени у Центрі, був сенсацією. А зараз вони уже цвітуть на кожному кроці — і на Руській, і на “Дружбі”, і навіть у гідропарку.

Чоловіка цікавить, чи це не загрожує тернопільським деревам і чим це викликано.

- Каштани – це вже символ Тернополя, – каже чоловік. – Не хотілося б, щоб вони по одному повсихали і на їх місці посадили маленькі деревця.

Як стверджують екологи, осіннє цвітіння каштанів у Тернополі вже давно перестало бути рідкістю. Втім, ця аномалія має приховану загрозу.

- Це явище насправді негативне, – відповідає асистент кафедри ботаніки Тернопільського національного педагогічного університету Руслан Яворівський. – У наукових колах його позначають терміном ремонтантність. Цвіт, який розпускається восени, загине з настанням перших холодів. А на наступний рік весною ці гілки вже будуть порожніми — двічі на рік вони не зможуть зацвісти. До слова, у Тернополі ростуть не каштани, а гіркокаштани. Це різні рослини, хоча й схожі. Але для зручності люди називають обидві рослини каштаном.

Як пояснює науковець, є дві причини, через які відбувається така аномалія. Одна з них така: рослина просто плутається через теплу осінь. пише “20 хвилин”

- Восени починається тепла погода, і рослина відчуває наче прийшла весна, – каже пан Яворівський. – От і розпускає квіти — виходить зі стану спокою.

Другою причиною, через яку відбувається аномальне цвітіння, є шкідник — мінуюча міль.

- Міль нищить листя дерев, і рослина відчуває стрес, – розповідає ботанік. – Від цього стресу, наче у передсмертній агонії, вона спрямовує усі сили на те, аби залишити потомство, і розпускає цвіт. Але він не може дати плодів, бо приречений на замерзання.

Як зазначає науковець, мінуючу міль у Європі знищують дорогими інсектицидами. Однак в Україні цього не роблять, бо процедура ця коштує немалі гроші.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

ТОП новини
"Грандіозне похолодання пре в регіони, такого холоду і дощу в Україні не бачили давно": потужна гроза і злив ринуть на авто
"ТЦК прийде з перевірками по 4 категорії чоловіків у несподівані місця, бронювання пропаде": мобілізація у липні, повістки
"Повістки і штрафи накриють масово незабаром, ТЦК починає шукати чоловіків з цими ознаками": мобілізація з 1 липня, ВЛК
Потужна негода пре з лютою силою прямо завтра, дощ і жахлива гроза вдарить на тлі дикого вітру: в Україну іде люта злива
Оголошення
live comments feed...