• Головна
  • На Тернопільщині неподалік Зарваниці розчищають австрійський бункер часів І-ої світової війни (ФОТО)
12:30, 17 вересня 2012 р.

На Тернопільщині неподалік Зарваниці розчищають австрійський бункер часів І-ої світової війни (ФОТО)

На території Тернопільської області розпочалася історико-краєзнавча експедиція «Бурканівський укріпрайон», метою якої є пошук, обстеження стану та впорядкування пам’яток, що збереглися тут із часів Першої світової війни.

Проведення експедиції спільно ініціювали Тернопільська обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури (директор – Марина Ягодинська) та благодійний фонд «Останній солдат» (науковий секретар – Сергій Ткачов).

Вихідними група волонтерів, до якої увійшли члени Федерації Скаутів «Галицька Русь» з Тернополя та Львова, а також члени БФ «Останній солдат», розпочали розчистку залишків укріпленого командного пункту – бункеру бригади Больцано Бурканівського укріпленого району австро-угорської армії, який створювався протягом восьми місяців 1915-1916 років та відігравав важливу роль у боях на лінії ріки Стрипа.

У цих надзвичайно важких боях на одній ділянці фронту, крім бригади Больцано з австрійського Тіролю та вояків легіону Українських Січових Стрільців, які разом перебували у складі австрійського корпусу генерала Гофмана, тут воювали 9-й та 10-й угроські гонвендські полки, яким протистояли частини російської армії, зокрема Терська дивізія, укомплектована козаками з Уралу, Фінляндська дивізія та інші. Таким чином доля та війна звели у кровопролитній битві представників багатьох народів та віруючих різних конфесій і релігій, - багато хто назавжди залишився у землі на берегах ріки Стрипа.

Разом з усіма участь у роботах на об’єкті взяв керівник громади «Сварга» об’єднання рідновірів України Ігор Аркуша, який пояснив свою участь у розчистці забутої пам’ятки війни тим фактом, що в цих місцях воював хорунжий УСС Михайло Гаврилко, який, єдиний з «усусів», дотримувався давньої язичницької віри.

Бункер бригади Больцано розташований неподалік дороги, якою до Марійського духовного центру Української Греко-Католицької Церкви у селі Зарваниця протягом року йдуть численні прочани та туристи і цей обєкт може стати для них цікавою памяткою на шляху до Зарваниці.

У планах організаторів експедиції – створення на базі командного пункту відкритого музею, у якому, за допомогою повноколірних банерів-розтяжок, туристи могли б дізнатися про бойовий шлях легіону УСС та інших військових частин, пов'язаних з боями за Бурканівський укріплений район, а також про події на Тернопільщині у роки Першої світової війни.

Під час експедиції також були обстежені 2 доти у с. Вишнівчик  та памятник угроським гонвендам, які загинули в боях на р. Стрипа. Інформацію про його стан та пропозицію спільними зусиллями відновити пам’ятку буде надіслано до партнерів проекту «MemoriaPatriae» – благодійного фонду «Крейцарош» (Угорщина).

Про свій намір долучитися до реалізації проекту, який передбачає популяризацію історії легіону УСС, заявили пластуни Станиці «Тернопіль» НСОУ «Пласт», які контактують зі скаутами з інших організацій – членами ВМГО «Національна організація скаутів України».

Історико-краєзнавча експедиція «Бурканівський укріпрайон» на Тернопільщині може стати добрим прикладом міжнародної гуманітарної співпраці напередодні 100-річчя початку Першої світової війни та однією з форм популяризації історії рідного краю серед української молоді.

Бункер Больцано 1

Бункер Больцано 1

 Бункер Больцано 3

 Бункер Больцано 4

 Бункер Больцано 5

 Бункер Больцано 6

 Бункер Больцано 2

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...