• Головна
  • «Кримінальна відповідальність за наклеп може бути спрямована на придушення критики влади», - тернопільський медіа-експерт
09:00, 19 вересня 2012 р.

«Кримінальна відповідальність за наклеп може бути спрямована на придушення критики влади», - тернопільський медіа-експерт

Журналістська спільнота неабияк занепокоєна прийнятими Верховною Радою у першому читанні змінами до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів стосовно посилення відповідальності за наклеп, оскільки вважає, що це може являтися черговим кроком влади одержати змогу чинити тиск на засоби масової інформації.

- Якщо цей закон приймуть у тому вигляді, як зараз - то це нажене великого страху на журналістів. Ніхто не буде ризикувати, всі будуть боятися критикувати владу, що, власне, їй і потрібно. Єдиний спосіб боротьби - дуже глибоко вивчати тему і писати кваліфіковано, з підтвердженнями і доказами, - пояснює кореспонденту 0352.com.ua медіа-експерт Григорій Бурбеза. - Не сам закон страшний, а можливість його свавільного трактування і використання вибірково. Тобто - для тих, кого треба заткнути - його застосують, а якщо хтось захоче реально захиститися, то він не спрацює, коли, приміром, видання буде в руках тих, хто при владі.

Зі слів медіа-експерта, ця проблема є загальновідомою та специфічною для нашої країни,  мовляв, формально все виглядатиме демократично й законно, але насправді усе буде спрямовано на придушення будь-якої критики влади.

- Єдина надія, що все-таки одіозні положення законопроекту будуть зняті в кінцевому варіанті. До речі, сам закон спрямований не тільки проти наклепу в пресі, але й проти наклепу взагалі. Тобто, якщо ви щось скажете своїм знайомим при келиху пива, наприклад - політичний анекдот, і хтось «стукне» про це, то вас можна звинуватити у наклепі і засудити. А якщо про цю ситуацію напише газета чи сайт - то за це покарання буде значно серйознішим.  Антидемократичні тенденції в нашій країні посилюються, - наголошує Григорій Бурбеза.

Як пише «Українська правда», згідно зі змінами до законодавства журналістів, а також інших громадян, що поширять інформацію, яку хтось розцінить як посягання на його честь і гідність, чекає таке покарання:

1. Наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки, - карається штрафом в розмірі від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років.

2. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене шляхом публічного демонстрування у творах або засобах масової інформації, або вчинене слідчим, прокурором чи суддею - карається штрафом в розмірі від п’ятисот до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

3. Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, поєднане з обвинуваченням особи у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, - карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

У свою чергу в Національній спілці журналістів України сповіщають про готовність мобілізувати вітчизняних медійників, аби протистояти кінцевому прийняттю згаданого законопроекту. Своє занепокоєння щодо цього висловила й омбудсмен Валерія Лутковська.

Як ми уже повідомляли, 18-го вересня Верховною Радою у першому читанні були внесенні зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів щодо посилення відповідальності за наклеп та образу. За це проголосувало 244 народних обранців. Ініціатором проекту закону виступив «регіонал» Віталій Журавський. 

До слова, у 2001 році із законодавства України були ліквідовані норми, відповідно до яких існувала загроза опинитися за ґратами особам, які посягнули на честь та гідність інших громадян. Проте з того часу неодноразово появлялися пропозиції від окремих нардепів, аби більш жорсткі міри покарання стосовно наклепу були знову поновлені.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Оголошення
live comments feed...