Виборчі порушення на Тернопільщині за версією ОПОРИ

Станом на вечір 30 жовтня на Тернопільщині залишалося фактично кілька  процентів не зданих протоколів. І хоча політичні суб’єкти, спостерігачі та ЗМІ поставили позитивну оцінку дню виборів та підрахунку голосів – порушень було виявлено чимало.

Останній акорд цьогорічної виборчої кампанії, а саме здача документів до ОВК, містила всі найгірші приклади, які були притаманні попереднім кампаніям. Насамперед варто відзначити непідготовленість приміщень до прийому такої кількості осіб. Якщо врахувати, що в середньому по області (за вийнятком міста Тернополя) було 300 дільниць й з кожної мали б приїхати 4 членів ДВК та міліціонер, то матимемо цифру в півтора тисячі осіб, які після опівночі опинилися під приміщеннями ОВК. До цього слід додати, що традиційно комісії намагаються здавати документи після опівночі – коли календарно уже є новий день й можна безпроблемно отримати звільнення з роботи.

Цього року ситуація ускладнилася й ще тим, що випав перший сніг, відтак комфорту членам ДВК це не додало.

Враховуючи подекуди значні відстані між населеними пунктами й ОВК, більшість членів комісій привезли з собою печатки, бланки протоколів й на місці намагалися заповнити документи. Втім, більшість спостерігачів відзначають, що переписування стосувалися технічних даних, проте, це ще варто перевірити з протоколами із мокрими печатками із ДВК.

Більше про дві доби в ОВК в інформації спостерігачів ОПОРИ:

Округ №167, Чортків

Характерним прикладом подачі документів на цьому окрузі є те, що перших вісім дільниць, які принесли свої документи в ОВК були повернуті на доопрацювання. Як повідомив довготерміновий спостерігач ОПОРИ по даному округу, досить часто можна було побачити неправильно заповненні протоколи, недописані цифри, виправлення маркером, був один випадок, коли неправильно було проставлена печатка тощо. Якби дивно не звучало, але мали місце випадки, коли протоколи завертали назад через те, що там було багато… граматичних помилок.

У спостерігача склалося враження, що більшість проблем виникали через те, що самі члени комісії були погано підготовлені та не мали досвіду, і це незважаючи на те, що ОВК на даному окрузі напередодні проводила навчання для членів ДВК. Проте, як виявилося цього було не достатньо. І скоріш за все, навіть посібники, які видали членам дільниць, ніхто й не читав.

Близько опівночі, почали масово з’являтися члени дільниць з протоколами. Вже через деякий час, почався хаос. Ті хто прибув, пробували спочатку формувати чергу, потім кричали що будуть видавати пропуски. Ледь не доходило до бійок. Зайти і вийти у натовпі було просто неможливо. Одній жінці стало погано.

Округ №166, Теребовля

Виборчий округ №166 також схожий на попередній. Довготерміновий спостерігач від ОПОРИ характеризує здачу протоколів, як відсутність порядку, та суцільний хаос. Люди змушені були стояти із пачками протоколів на вулиці, під снігом. Згодом вони почали прориватися у середину приміщення, та кричати, що якщо їх не пустять, вони залишать протоколи та поїдуть по домівках.

Спочатку дуже повільно приймали протоколи, приблизно по 10 за годину. Та згодом процес прискорився.

Спостерігач відмітив, що в деяких протоколах не сходилися цифри, нумерації, сума не збігалася із загальною кількістю виданих бюлетенів тощо. Деякі документи завертали, були й такі, які виправляли свої помилки відразу на ОВК. Майже усі голови комісій мали біля себе печатки, що законодавством заборонено. Спостерігач відзначає, що навіть не було місця у залі де підраховували протоколи аби стати, щоби не бачити різного роду порушення. Протоколи запечатували перед міжнародними спостерігачами. Великий відсоток протоколів не були запечатаними, що теж є порушенням.

Округ №164, Збараж

На 164 виборчому округу довготерміновий спостерігач від ОПОРИ відзначив, що комісія ОВК працювала компетентно, усі спостерігачі мали можливість спостерігати та робити необхідні записи. Проте, і на даній ОВК були різного роду неточності у протоколах.

На деяких ДВК були неточності у кількості бюлетенях та кількістю виборців. Тому їх повертали на доопрацювання. Показовим є приклад однієї із дільниць з Підволочиського району, де в офіційному протоколі було вписано цілком «по народному» назви партій, приміром: «регіони», «бют», «кличко» тощо, тобто навіть не було повністю прописана правильно та чи інша політична партія. Це свідчить про низький рівень голів дільничних комісії, зазначає спостерігач.

Цікавим є результат голосування в жіночій колонії в Добриводах, де понад 500 виборців, і майже усі вони проголосували за «Партію Регіонів».

Так, як і на попередніх виборчих дільницях були черги. Погані погодні умови, сніг, люди обурювалися. Проте, комісія працювала без зупинки, а якщо технічні перерви були, то лише на кілька хвилин. Оскільки по закону потрібно було повністю зачитувати протокол, то на один документ витрачали більше 10 хвилин.

Округ №165, Зборів

На цьому окрузі прийом документів від ДВК, проводився кількома групами членів ОВК за 4 столами. У протоколах часто знаходили технічні помилки, в деяких, навпроти партії «Собор» не було штампу «Вибув». А, по протоколу виборчої дільниці №610411 за партію «Собор» проголосувала 1 людина. ОВК вирішила не враховувати цей голос і повернути документ для уточнення.

До речі, випадків повернення документів для уточнення протоколу було не багато (до 10), хоча помилки знаходили чи не в кожному 5-му протоколі. Коли, щось було не так, то члени ОВК посилали членів ДВК переписувати протокол в коридор. «Мені сказали, тут на вікні виправити помилки в протоколі»- сказала член ДВК до міліціонера.

Правда, коли назбирувалось багато людей то утворювались цілі черги до вікна чи лавочки щоб «уточнити» протокол, поставити печатку чи виписати новий документ якщо їх замала кількість. Досить велика кількість членів ДВК, приїхали з печаткою в ОВК, про що спостерігачу відкрито говорили і на очах представника ОПОРИ ними користувалися. Було таке, що в спостерігачі навіть перепитували чи немає чистих протоколів, бо вони печатку мають, а от ще бракує бланків…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
206 з них поставлені на облік з початку цього року – таку статистику під час зустрічі з дільничними офіцерами територіальних підрозділів озвучив  тимчасово виконуючий обов’язки  заступника начальника управління превентивної діяльності поліції Тернопільщини Василь Дідух. Мета зібрання – роз’яснення нормативів Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству. Зі слів Василя Дідуха,  з початку року на профілактичний  облік загалом було поста...
Суспільство
Трагічна подія вразила Тернопільщину 15 листопада, коли в мережі з'явилася інформація, що військового Руслана Романюка було жорстоко вбито далеко від рідного дому, хоч саме туди він якраз мав навідатися. На сторінці спільноти "Моя Лановеччина" у мережі Фейсбук відомий священик Олексій Філюк опублікував допис, в якому повідомив про дату і час похорону загиблого: "Похорон Руслана Романюка який 2 роки прослужив у Збройних Силах України і був жорстоко убитий в...
Культура
Перший відкритий конкурс вокалістів та хорових колективів імені Соломії Крушельницької вперше відбувається у Тернополі. Близько 150 учасників молодих виконавців долучилося до цієї мистецької події. Деталі у сюжеті тв4.
Кримінал
Податкові міліціонери Тернопільщини конфіскували спирт та алкоголь на 8,5 мільйонів гривень. Про це повідомляє Сектор комунікацій Головного управління ДФС у Тернопільській області за матеріалами оперативного управління ГУ ДФС у Тернопільській області Як повідомлялось раніше, у серпні поточного року у ході проведення операції «Акциз-2018» співробітниками податкової міліції Головного управління ДФС у Тернопільській області за процесуального керівництва проку...
Суспільство
Нещодавно ми повідомляли про те, що у мережі поширювали вражаючі фотографії із другої мiської лiкарні, а саме із кардiологiчного вiддiлення. Тернополянам пропонують лікуватися у нелюдських умовах. Проте скандал не вщухає. Люди стверждують, що в відділенні існують побори: хочеш лягти полікуватись – плати 200 гривень завідуючому. Більше того, родичка одного із пацієнтів готова надати відеопідтвердження цьому факту, як тільки близьку ій людину випишуть. Пише...
Суспільство
З 1 грудня у Тернополі відкривають зимове містечко. На тернополян та гостей міста чекатиме каток, сноутюбінг, а також планують облаштувати канатну дорогу. — Почнемо працювати з 1 грудня, оскільки це європейська практика. У більшості країн Європи Миколая святкують 6 грудня, а Різдво 24-25-26 грудня відповідно. Тому розуміючи, що велика кількість іноземців навчається, проживає у Тернополі для них вже готуємо атракції, де вони зможуть на свої свята звично від...
Пригоди
В житті кожна людина ризикує потрапити у ситуації настільки страшні та неминучі, що переживши їх без суттєвої шкоди для себе, починає вірити у вищі сили, які оберігають її. Як повідомляє "ПроТе", Ярослав Цісарчук, який мешкає у Бучацькому районі, кілька разів  був на грані життя і смерті, переконавшись тоді в існуванні власного ангела-охоронця. Саме про ці випадки вирішив він розповісти. "Одного разу їхав автомобілем", – розповідає. – "Зі мною сидів ще оди...
Пригоди
Двоє мешканців краю та студентка з Франківщини потрапили під колеса автівок 15 листопада у Тернополі. Перша автопригода трапилася о 16:20 на вулиці Шептицького. Водій авто МЕРСЕДЕС на пішохідному переході збив 92-річного пенсіонера. У старенького медики діагностували перелом ноги. Кермувальник покинув місце пригоди, його місцезнаходження встановлюють поліцейські. О 16:55 на вулиці Руська під колеса СУЗУКІ ГРАНД ВІТАРА потрапила 38-річна мешканка Козівськог...
Суспільство
Допомоги на лікування потребує 8-річна Вікторія Павлік з Волинської області. Збирали кошти на реабілітацію у Трускавці, яка коштує 50 тисяч гривень. Проте час реабілітації протермінували. До 1 жовтня так і не вдалося зібрати потрібної суми. Донька Лесі Павлік бореться одразу з кількома важкими хворобами. Діагноз Вікторії - дитячий церебральний параліч, подвійна гепіплигія. Когнітивна недостатність, симатоматична епілепсія, субарахноїдальна кіста лобно-тім’...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!