Кожен десятий українець втратить роботу - починаються масові скорочення

Наскільки масштабною може бути нова хвиля скорочень у новому році та працівникам яких галузей вона загрожує в першу чергу?

Українські експерти застерігають, що суттєве падіння виробництва спровокує масові скорочення вже в новому році, тому що вітчизняні підприємці будуть змушені оптимізувати свої витрати. Іншою причиною, що ускладнить життя підприємців та змусить звільняти персонал, на думку фахівців, стане майже повна відсутність кредитування банками реальних секторів економіки. Так, наприклад, провідний експерт Центру Разумкова, колишній заступник міністра праці та соціальної політики Павло Розенко прогнозує, що показник безробіття зросте до 10-10,5% вже за підсумками першого кварталу 2013 року. ТСН дізнався у економістів, чи справді масові скорочення чекають на українців у найближчий перспективі, або ж це роздмухування безпідставної паніки.

Песимістичний сценарій

Показник безробіття, за прогнозом директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, наступного року може скласти 15%, що пов'язано із неминучим падінням окремих секторів економіки – металургії, хімічної промисловості тощо.

"В Україні відбувається суттєве падіння промислового виробництва: на даний момент зафіксовано падіння на 10%, за рік воно може скласти 15%. Передусім це відіб'ється на металургії: скорочуватимуться працівники металургійних та гірничо-збагачувальних комбінатів. Також постраждає вугільна промисловість та все, що обслуговує металургію й обробку металів, а також машинобудування. Причому під скорочення можуть потрапити не тільки ті, хто займається ручною працею, але й інженерно-технічний, менеджерський і офісний персонал", – розповів економіст.

Складно буде уникнути удару торговельним фірмам, що реалізують металургійну продукцію всередині країни і за її межами, додав фахівець. Також, на думку Соскіна, тенденція скорочення персоналу торкнеться банківської сфери.

"В Україні відбувається потужний обвал фінансово-валютної сфери, неминуча девальвація гривні – все це однозначно відіб'ється на банках. Також через відтік іноземного капіталу (передусім італійського і грецького) з міжнародної банківської сфери з України піде низка банків, а, отже, скоротиться і кількість людей, зайнятих у банківській діяльності", – зауважив експерт.

Цілком імовірні негативні зрушення на автомобільному ринку, оскільки проблем із нафтопродуктами та бензином не уникнути.

"Майже всі нафтопродукти в Україні імпортні, і якщо обвалиться гривня, виникнуть великі проблеми з обслуговуванням автотранспорту. Швидше за все, відбудеться падіння продажу автівок, тому що це буде нонсенс, якщо за умов фінансово-економічного колапсу країни люди купуватимуть автомобілі – настільки нерозумного вкладення своїх коштів важко собі уявити", – зазначив економіст.

Крім того, на думку Соскіна, цього разу ситуація ускладниться ще однією несприятливою обставиною – люди, що залишилися без роботи, не зможуть виїжджати за кордон. "Раніше ті, хто підпадав під скорочення через закриття підприємств, (багато з них – молодь, активні працездатні люди) будували своє майбутнє за кордоном (зараз близько 7 мільйонів осіб живе і працює поза межами України). Але сьогодні майже немає куди виїжджати: Європа охоплена кризою, в Росії немає чого робити (там цілковите безправ'я та беззаконня), Білорусія – це взагалі якийсь відстійник. Хіба що Казахстан", – розповів експерт.

Відповідно безробітні накопичуватимуться в Україні. При цьому у найскрутнішому становищі опиниться молодь, яку не хотітимуть брати працедавці без досвіду роботи, та люди передпенсійного віку, яких скорочуватимуть у першу чергу. Оптимістичний сценарій А от генеральний директор Бюро економічних і соціальних технологій Валерій Гладкий вважає, що підстав для паніки щодо ймовірних масових скорочень персоналу немає, точніше вони не настільки суттєві, як лякають деякі експерти.

"Окрім скорочення робітників, є й інші шляхи оптимізації витрат. Тому я б не пов'язував падіння виробництва із масовими скороченнями. Так, дійсно, економіка уповільнюється під впливом негативних умов на зовнішніх ринках, але говорити про масштабні скорочення персоналу передчасно", – наголосив економіст.

Те, що банки майже не кредитують економіку, на думку експерта, зовсім не є ознакою майбутніх обов'язкових звільнень працівників. Він не заперечує, що така поведінка банків спричиняє уповільнення ділової активності і створює проблеми для економіки. "У зв'язку з цим, до речі, скорочення персоналу можуть торкнутися саме банківського сектору, якщо банки не змінять політику і не почнуть виконувати свою природну функцію – каналізувати заощадження в кредити", – зауважив Гладкий.

До того ж, економіст закликав не забувати, що "економіка – це живий організм". "Якщо десь відбувається уповільнення зростання, і з'являється надмірна пропозиція робочої сили, то в інших секторах може відбутися активізація діяльності та зростання попиту на робочу силу", – підсумував він.

Все залежить від влади

Голова Комітету економістів України, кандидат економічних наук Андрій Новак не береться прогнозувати реальний рівень безробіття, який можна очікувати наступного року. Тому що, на його думку, чимало залежатиме від того, чи отримає економіка фінансові стимули і вливання, і як вони будуть витрачатися.

"Тобто все залежатиме від поведінки парламенту та уряду. Адже українська економіка надто залежить від політики. Тому прогнозувати щось в Україні на півроку наперед дуже важко: всі показники щомісяця змінюються в залежності від того, як влада використовує економічні інструменти", – зазначив економіст.

Андрій Новак нагадав, що і сьогодні рівень безробіття в Україні є досить високим, проте Держкомстат подає дуже оптимістичні цифри.

"За даними Держкомстату, в Україні безробіття на рівні 2%, навіть менше, а за даними Міжнародної організації праці – близько 10%. Це суттєва різниця", – наголосив експерт. Але підстави для великої кількості безробітних в Україні є, вважає Новак. Передусім цьому сприяє "деградація української економіки" та скорочення виробництва.

"Коли відбувається скорочення виробництва (що вже фіксує і Держкомстат), кожен суб'єкт господарювання змушений скорочувати штат працівників, бо не в змозі його утримувати. Адже скорочуються об'єми продажів продукції, і підприємець просто змушений проводити оптимізацію, щоб хоча б виходити в нуль, вже не кажучи про прибутковість. У таких умовах скорочення працівників – це природна економічна дія", – розповів фахівець.

Найбільш масштабні скорочення Андрій Новак очікує у металургії та хімії, краща ситуація – в аграрному секторі. "Аграрний сектор в Україні багато років демонструє стабільне незначне зростання, так було навіть у кризові 2008-2009 роки. Тут, швидше за все, скорочень не буде. Якщо уряд не обмежуватиме і не квотуватиме наш продовольчий експорт, то аграрії можуть планувати своє майбутнє досить впевнено і не скорочувати своїх працівників", – зазначив він.

Крім того, економіст зазначив, що, говорячи про ймовірні скорочення, слід зважати, що для працівників реальних секторів економіки ситуація набагато не сприятливіша, ніж для тих, хто працює в бюджетній сфері.

"З року в рік держава постійно збільшує витрати на утримання державних органів управління. Парадокс: економіка не розвивається, а держструктури збільшують витрати на своє утримання. Найбільш пріоритетними протягом останніх років є силові структури, Генеральна прокуратура, Служба безпеки України та Міністерство внутрішніх справ. В середньому за останні три роки витрати на їхнє утримання збільшилися понад 30%", – вважає Андрій Новак.

Тому, за словами фахівця, в цій сфері не варто очікувати скорочень, навпаки, якщо залишатиметься чинний уряд, то можна очікувати, що у держбюджеті на 2013 рік збережеться ця тенденція.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Антон Угляр 9 років живе у Лондоні, де займається фінансовим консалтингом. Проводить консультації для людей, які приїжджають до Великої Британії. У селі Оришківці (Гусятинський район), що на Тернопільщині, він нещодавно відвідав родичів. "Працюю фрілансером, тобто сам на себе. Мої клієнти україномовні, польськомовні, російськомовні люди, які працюють у Лондоні". 26-річний чоловік розповідає, що для відкриття туристичної візи до Великобританії треба навести...
Суспільство
Правоохоронці Гусятинського відділення поліції розшукують мешканця села Гадинківці, Захарчука Степана Антоновича, 1960 року народження. Як повідомив заявник, його брат 7 жовтня вийшов з дому та не повернувся. Місце знаходження краянина невідоме. Прикмети зниклого: 165-170 см., худорлявої тілобудови, коротке, сиве волосся.  Був одягнений: в зелену кофту із надписом «БОЙС», джинсові штани синього кольору, коричневі туфлі. Усіх, хто бачив зниклого або володіє...
Пригоди
Такою була одна з легенд (ввідна), за якою на Кременеччині проводили командно-штабні навчання з цивільного захисту. Згідно з нею, у підсобному приміщенні школи прибиральниця виявила невідому речовину сріблясто-білого кольору. Учнів відразу "евакуювали". До встановлення походження речовини та ліквідації наслідків надзвичайної події та захисту дітей і працюючого персоналу залучили рятувальників, лікарів, поліцію. Як повідомляє "Терен", начальник управління ц...
Екологія
У парку Національного відродження в Тернополі зрізують дерева. Зокрема, зараз роботи проводять на ділянці, розташованій неподалік Аквастради, що на вулиці 15 Квітня. Повідомляє «МедіаТОР». Раніше на сайті вже повідомляли про те, що тернополяни схвильовані через вирубку дерев. Аби з’ясувати, хто і для чого зрізує дерева, журналісти звернулися до завідувача тернопільського парку Національного відродження Галини Гладинюк. Посадовець підтвердила інформацію, що...
Суспільство
Станом на 17 жовтня  100106  пацієнтів обрали сімейного лікаря з числа працівників КНП “ЦПМСД”, що складає 57,5 % дорослих жителів м.Тернополя. Серед структурних підрозділів лідирує АЗПСМ №5 (вул.Волинська,40) – 13309  підписаних декларацій. Лікарі  Трачук Ігор Павлович (АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Муран Оксана Мирославівіна (АЗПСМ №5), Свистун Лариса Миколаївна(АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Яременко Неля Василів...
Суспільство
На Тернопільщині розпочала роботу комісія, яка перевіряє якість ремонту доріг. Моніторять лише нещодавно зроблені шляхи місцевого та державного значення. Проект "Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг в Тернопільській області" реалізує громадська організація "Нівроку". Як повідомив голова громадської організації Іван Марчук, комісія по ремонту доріг співпрацює спільно з інженером куратором, який і визначає, чи якісно зроблена доро...
Кримінал
З нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми у Тернополі була проведена прес-конференція, а після неї відбулося обговорення, щодо питання продажу людей у рабство при виїзді за кордон. За даними статистики в області є понад 30 людей, які постраждали від торгівлі людьми. Начальник управління сім'ї та молоді Тернопільської ОДА Ігор Чорній повідомив, що люди, які потрапили у подібну ситуацію, отримують одноразову грошову допомогу від держави. "В Терн...
Суспільство
18 жовтня, о 18:00 годині, на телеканалі у Тернополі відбудеться кастинг телеведучих. Про це повідомили на сторінці нового каналу "Тернопіль 1". Вікова категорія кандидатів – 23-33 роки. – Гостем студії буде один із кращих ведучих розважальних шоу України Юрій Гнатишин. Не пропустіть нагоди спробувати свої сили, – повідомляють організатори. Кастинг відбудеться за адресою: вулиця Олени Кульчицької 2,А, 4 поверх. Анкети на участь у кастингах та заявки на спі...
Суспільство
Днями телебачення та інтернет облетіла новина про те, що 46-річний мешканець Тернопільщини Василь Павлюк 12 жовтня переніс унікальну операцію з імплантації механічного серця. Про це пише журналістка Анна М’ятка на сайті НОВА Тернопільська газета. Це наразі третя така операція в Україні. Вживила штучне серце нашому землякові команда лікарів Інституту серця МОЗ України під керівництвом професора Бориса Тодурова спільно з професором кардіохірургічної клініки...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!