• Головна
  • Дерев’яні скульптури Пінзеля шокували французів (ВІДЕО)
15:00, 21 листопада 2012 р.

Дерев’яні скульптури Пінзеля шокували французів (ВІДЕО)

Недосліджений і загадковий. Митець, біографія якого – одні білі плями. Чи взагалі був Пінзель українцем – питання.

До цього часу ми не знаємо, де він народився, звідки він появився”, – каже дослідниця творчості Іоанна Пінзеля тернополянка Віра Стецько.

Щонайменше п’ятнадцять років він точно жив у Галичині і вирізав із дерева скульптури для тамтешніх церков. У радянські часи скульптури із храмів викидали, а люди підбирали і несли пінзелевих святих на кладовища – прикрашали могили. Це в кращому разі, в гіршому – шедеври просто знищували.

“Лежить боком і двоє студентів ріжуть на дрова. Я ту пилку витягнув. Але порізали на дрова тринадцять фігур”, – розповів дослідник творчості Іоана Пінзеля Борис Возницький.

Дивом уціліли до наших днів п’ятдесят п’ять скульптур Пінзеля. Це те, що архівно підтверджено. І всі – в аварійному стані. Всередині дерево поїдене жуками. Позолота зверху зафарбована вапном. Так в сільських церквах скульптури чепурили перед святами.

Реставратори сумнівалися, чи взагалі доїде ця краса до Парижу.

“Ми боялися, що вона розсиплеться по дорозі”, – каже реставратор Тетяна Бичко.

“Будемо сподіватися, що після таких виставок держава буде виділяти якісь кошти на реставрацію”, – додає Віра Стецько.

Нині Пінзель уже красується в Парижі.

Вичищені до блиску і просто з королівським видом з вікна. Скульптури Пінзеля поселилися у Луврі на три місяці. Напливу парижан тут чекають поближче до Різдва. А от особливо тісно буде уже цієї середи. Запрошених – п’ять тисяч. На відкритті гратиме український оркестр. А міністерство культури України влаштує для паризьких гостей коктейль у готелі, поряд із Лувром.

“У французької делегації стався шок, коли ми вперше побачили Пінзеля. Досі його ніхто не знав - в книжках про бароко його імені не було. Святий Іоанн – мій улюблений. Гляньте тільки, як він молитовно дивиться на Христа”, – каже куратор виставки, зберігач відділу скульптури Лувру Гілем Шерф.

Для розп’яття французи хрест самі змайстрували. Бо той, на якому колись пінзелевий Христос висів, уже не виставковий експонат. Він у селі на Львівщині, у закинутому костелі. Саме для цього храму Пінзель колись вирізав своїх найрозкішніших святих, які зараз в Парижі і оцінені в мільйони.

“Авраам і Самсон – десь мільйон двісті, мільйон триста євро”, – припускає Тетяна Бичко.

Один пінзелевий святий до Парижа не доїхав. Святий Онуфрій стояв у церкві села Рукомиш на Тернопільщині, і звідти до Франції селяни його не відпустили.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...