Тернопільщина: темпи росту захворювання на рак просто шокують

Медики Тернопільщини знімають біль в онкохворих без наркотичних засобів.

Хворі на останніх стадіях раку зможуть обходитись без дорогого наркотичного знеболювального. Його пацієнтам замінив метод регіонарної анестезії. Маніпуляція доволі проста, але дієва. Через катетер знеболювальне вводять у відділ хребта пацієнта. Відтак біль ліквідовується за лічені хвилини, а ефект триває від кількох годи до кількох діб. Головне – застосувати цей метод пацієнт може в домашніх умовах. 

Навантаження на стаціонар зросло майже на 400%

Попри усі досягнення науки і техніки побороти онкологію науковцям світу поки не вдалось. Профілактичні огляди –  єдиний спосіб виявити захворювання, розпочати своєчасне лікування та врятувати життя людини.

– Злоякісне новоутворення – одна з найважливіших медикобіологічних та соціально-економічних проблем галузі охорони здоров’я. Захворюваність на рак постійно зростає. Ризик захворіти збільшується у зв’язку з несприятливою екологічною ситуацією. Злоякісні новоутворення разом із хворобами серцево-судинної системи визначають здоров’я нації. Онкозахворювання стали важливою проблемою не тільки системи охорони здоров’я, а й проблемою національної безпеки України. Рак скорочує тривалість життя чоловічої популяції на 3,6 року, а жіночої – 2,5. Тривалість життя онкологічно хворого зменшується на 17-18 років. 40% онкохворих – це люди працездатного віку, – пояснює головний лікар КУТОР «Тернопільський обласний комунальний клінічний онкологічний диспансер» Шагін Бабанли.

Темпи росту захворювання у Тернопільській області, яка у плані екології вважається благополучно, просто шокують. За 30 років показники, які визначають темпи прогресування недуги, зросли в рази. Так, наприклад, у 1984 році захворюваність на рак у Тернопільській області становила 224 на 100 тис. населення, тобто на 96 жителів регіону припадав один хворий на рак. У 2011 році захворюваність складала 302 на 100 тис. населення, тобто один хворий – на 50 жителів. У 1984 році в області на обліку перебувало 12 тис. хворих на рак. У 2011 році, за даними канцер-реєстру, завдяки успішному лікуванню в області проживає близько 22 тис. онкохворих. Протягом 1984 року в Тернопільському онкологічному диспансері проліковано 3086 пацієнтів, у 2011 році – 7648. Навантаження на стаціонарне відділення збільшилась на 390%.

Тернопільський онкодиспансер, відповідно до Закону України, є закладом надання третинної високоспеціалізованої медичної допомоги. Вона полягає у хірургічному лікуванні, хіміотерапії та променевій терапії. Усі вони застосовуються у випадках, коли, так би мовити, у хворого ще є надія, а розміри пухлини не перевищують 2 см. Знеболення і повноцінне життя – єдине, чим можуть допомогти медики пацієнту на останніх стадіях раку.

– У занедбаних стадіях раку, коли застосування будь-яких методів лікування протипоказане, хворим надається симптоматичне лікування. Метод протибольової терапії застосовується у кожному випадку індивідуально. Коли пухлина знаходиться нижче грудного відділу хребта, оптимальним методом знеболення є регіонарна анестезія або хімічний нейролізис. Знечулення здійснюється шляхом введення катетера у епідуральний простір та наступним введенням хімічних лікарських засобів. Мешканці Тернополя таку процедуру можуть проходити в умовах онкологічного диспансеру. Ця методика добре вивчена. З хворим працюють спеціально підготовлені спеціалісти. Маніпуляція проводиться в амбулаторних умовах з наступним перебуванням хворого вдома. Після встановлення катетера лікар знайомить пацієнта з режимом введення ліків у катетер. Періодичність введення медпрепаратів залежить від особливостей організму пацієнта та важкості перебігу захворювання. Мова йде про локалізацію пухлини, її розміри, віддаленість метастазів тощо. Режим введення може становити від 4 до 8 разів, – пояснює Шагін Бабанли.

Один укол – доба без болю

Регіонарна анестезія має значно менше побічних дій у порівняні із застосуванням наркотичних речовин.  Зокрема, зменшується токсичний вплив на центральну нервову систему. Після зняття больового синдрому людина знову почувається комфортно. При цьому організм не звикає до наркотичних речовин. Крім того, регіонарна анестезія має переваги в частині економічності методу. Введення наркотичних засобів здійснюється відповідно до інструкції. У світловий день та у час роботи лікувального закладу ін’єкцію здійснює медична сестра, а наркотичні засоби при цьому зберігаються у закладі охорони здоров’я під охороною. У позаробочий час цю маніпуляцію здійснює виїзна бригада швидкої допомоги. В обох випадках медикам потрібно діставатися до хворого транспортом. Натомість при наявності катетера пацієнт може вводити собі препарати самостійно.

Встановити  катетер людина може у лікарні за місцем проживання. Галузь охорони здоров’я побудована таким чином, що медична допомога максимально наближена до пацієнта. Тому категорія хворих, які підлягають симптоматичному лікуванню, зокрема, протибольовій терапії, можуть отримати допомогу у медичних закладах за місцем проживання. Наприклад, у районах області в центральних районних лікарнях, у Тернополі – у міських лікарнях, каже Шагін Расімович.

Частина медиків схиляються до того, що даний метод здатний навіть продовжити життя хворого. Та справа далеко не в медикаментах.

– Зупинити розвиток раку та продовжити життя пацієнта можливо лише шляхом застосування спеціальних методів лікування: променева терапія, хіміотерапія та хірургічне лікування. Оскільки хімічний нейролізис спрямований тільки на зняття больового синдрому, у нас немає підстав стверджувати, що ми лікуємо рак, а разом з тим продовжуємо тривалість життя. Та коли людина не відчуває болю, почувається комфортно, повноцінно харчується, не переживає нервових стресів, у результаті опосередковано збільшується опірність організму. Вартість знеболюючих препаратів для регіонарної анестезії є незначною. Маніпуляцію можна здійснюватися при застосуванні поширених серед населення анальгетиків, на зразок лідокаїну. Катетер та засоби, які вводяться у поліклініці, пацієнт отримує безкоштовно.  Втім асортимент знеболюючих засобів надзвичайно великий, тому пацієнт має право використовувати той, що є найбільш ефективнішим у його випадку. Протипокази до застосування регіонарної анестезії – мінімальні. Сюди належать захворювання хребта (остеохондроз, перегиби хребта), віддаленість метастазів у хребці, захворювання шкіри, – пояснює Шагін Бабанли.

Останній випадок застосування реґіонарної анестезії в обласному онкодиспансері зареєстровано 12 листопада.

– Пацієнт з 2010 року хворіє на рак прямої кишки. Він отримав оперативне лікування, але, на жаль, відбулося прогресування захворювання з наявністю віддалених метастазів у поперековий та крижовий відділи хребта, що обумовило больовий синдром. Для неінтенсивного больового синдрому, який можна зняти банальними анальгетиками, метод хімічного нейролізису не застосовується. Достатньо лише випити знеболююче. Однак біль у пацієнта посилювався. Тоді ми запропонували йому встановити катетер. Сьогодні він проводить знеболення у домашній умовах, без застосування наркотичних засобів. До речі, одне введення лікарського засобу знімає у хворого біль на цілу добу, – розповідає завідувач поліклінічного відділення обласного онкодиспансеру Володимир Недошитко.

Використовувати катетер можна протягом тривалого часу. Головне – не допустити інфікування. Перші дні пацієнт перебуває під наглядом медиків, аби відстежити переносимість медичного препарату. Пізніше він може звертатися до лікарів лише у випадку необхідності.

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
16 травня, близько 22 годині на 62-му році життя перестало битися серце відомого у минулого легкоатлета, дитячого футбольного тренера, футбольного функціонера Василя Олександровича Матвійківа. В п'ятницю у «Будинку печалі»  відбулось прощання з Василем Матвійківим.  Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким Василя Олександровича…
Пригоди
18 травня о 17:20 до рятувальників надійшла інформація про те, що у с. Джурин Чортківського району, внаслідок попадання блискавки у літну кухню, травмовано 6 осіб з них 5 дітей. Усіх потерпілих доставлено в приймальне відділення Чортківської ЦРКЛ з попереднім діагнозом «Оглушення легкої степені».  Управління ДСНС України у Тернопільській області нагадує правила поведінки під час грози: • Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть всі вікна та двері...
Суспільство
Нагадаємо, у четвер Верховна Рада прийняла закон, який відтерміновує штрафи на три місяці за користування автомобілями на європейській реєстрації. Відтак до 24 серпня власники євроблях можуть продовжити розмитнення. Передувала прийняттю закону дводенна акція протесту представників «Автоєвросили» в урядовому кварталі столиці. До протестувальників долучилося більше сотні жителів Тернопільщини. «Тернопільський осередок ГО «Автоєвросила» великою кількістю учас...
Суспільство
Парк Національного відродження виявився не зовсім безпечним для прогулянок. До журналістів звернулася тернополянка, яка повідомила, що вчора ввечері, повертаючись додому через парк вона стала свідком шокуючої події: із-за кущів несподівано вистрибнув невідомий чоловік, який перед нею оголився. Від несподіванки жертва почала тікати від збоченця, а коли розвернулася – того й слід простиг. Чи є ще люди, які стали свідками хуліганства невідомо.  Прогулянки у м...
Суспільство
Дипломи про закінчення навчання отримали 45 випускників Університету Третього віку. Студенти закладу – люди, яким шістдесят та більше років. Проте їх усіх об’єднує жага до нових знань і любов до освіти. Деталі у сюжеті тв4.
Суспільство
Нещодавно на одній з нарад радник голови ОДА з медичних питань озвучив інформацію щодо збору коштів в медичному закладі області. Це викликало неабияку дискусію у соціальних мережах. Думки людей розділились. Чия правда намагались з'ясувати журналісти Т1 Новини.
Суспільство
Держава забезпечила безкоштовним інсуліном хворих на діабет жителів Тернопільщини на 40% відсотків. Чому так склалось та хто мав би профінансувати закупівлю ліків для інсулінозалежних у програмі «Тема дня» на UA:Тернопіль розповів Володимир Богайчук, начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА. «Раніше, якщо держава недофінансовувала витрати на придбання інсуліну, обласна рада виділяла ці кошти з інших статей бюджетної субвенції для нашої обл...
Суспільство
У Тернополі водії вирішили влаштувати собі проїжджу частину дороги просто на тротуарі. І обрали для цього пішохідну зону біля тернопільського ставу. Читачі сайту 0352.ua надіслали до редакції відео того, як водій автомобіля так кудись поспішав, що вирішив попростувати на своєму "залізному коні" по тротуарі, де в той самий час перебували чимало людей, серед  них — діти.
Суспільство
Тернополянка знайшла в апельсинах, які купила на ринку невідому речовину синього кольору. Як видно з фото — це сині кульки, схожі на ікру.  Про таку дивну покупку жінка повідомила у фейсбук-спільноті Тернопільські мамусі. Жінка виявила невідому речовину вже вдома, коли почала чистити фрукт. Як повідомили у спільноті тернополянка виявивши речовину, відразу відчула специфічний запах.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!