Тернопільщина: темпи росту захворювання на рак просто шокують

Медики Тернопільщини знімають біль в онкохворих без наркотичних засобів.

Хворі на останніх стадіях раку зможуть обходитись без дорогого наркотичного знеболювального. Його пацієнтам замінив метод регіонарної анестезії. Маніпуляція доволі проста, але дієва. Через катетер знеболювальне вводять у відділ хребта пацієнта. Відтак біль ліквідовується за лічені хвилини, а ефект триває від кількох годи до кількох діб. Головне – застосувати цей метод пацієнт може в домашніх умовах. 

Навантаження на стаціонар зросло майже на 400%

Попри усі досягнення науки і техніки побороти онкологію науковцям світу поки не вдалось. Профілактичні огляди –  єдиний спосіб виявити захворювання, розпочати своєчасне лікування та врятувати життя людини.

– Злоякісне новоутворення – одна з найважливіших медикобіологічних та соціально-економічних проблем галузі охорони здоров’я. Захворюваність на рак постійно зростає. Ризик захворіти збільшується у зв’язку з несприятливою екологічною ситуацією. Злоякісні новоутворення разом із хворобами серцево-судинної системи визначають здоров’я нації. Онкозахворювання стали важливою проблемою не тільки системи охорони здоров’я, а й проблемою національної безпеки України. Рак скорочує тривалість життя чоловічої популяції на 3,6 року, а жіночої – 2,5. Тривалість життя онкологічно хворого зменшується на 17-18 років. 40% онкохворих – це люди працездатного віку, – пояснює головний лікар КУТОР «Тернопільський обласний комунальний клінічний онкологічний диспансер» Шагін Бабанли.

Темпи росту захворювання у Тернопільській області, яка у плані екології вважається благополучно, просто шокують. За 30 років показники, які визначають темпи прогресування недуги, зросли в рази. Так, наприклад, у 1984 році захворюваність на рак у Тернопільській області становила 224 на 100 тис. населення, тобто на 96 жителів регіону припадав один хворий на рак. У 2011 році захворюваність складала 302 на 100 тис. населення, тобто один хворий – на 50 жителів. У 1984 році в області на обліку перебувало 12 тис. хворих на рак. У 2011 році, за даними канцер-реєстру, завдяки успішному лікуванню в області проживає близько 22 тис. онкохворих. Протягом 1984 року в Тернопільському онкологічному диспансері проліковано 3086 пацієнтів, у 2011 році – 7648. Навантаження на стаціонарне відділення збільшилась на 390%.

Тернопільський онкодиспансер, відповідно до Закону України, є закладом надання третинної високоспеціалізованої медичної допомоги. Вона полягає у хірургічному лікуванні, хіміотерапії та променевій терапії. Усі вони застосовуються у випадках, коли, так би мовити, у хворого ще є надія, а розміри пухлини не перевищують 2 см. Знеболення і повноцінне життя – єдине, чим можуть допомогти медики пацієнту на останніх стадіях раку.

– У занедбаних стадіях раку, коли застосування будь-яких методів лікування протипоказане, хворим надається симптоматичне лікування. Метод протибольової терапії застосовується у кожному випадку індивідуально. Коли пухлина знаходиться нижче грудного відділу хребта, оптимальним методом знеболення є регіонарна анестезія або хімічний нейролізис. Знечулення здійснюється шляхом введення катетера у епідуральний простір та наступним введенням хімічних лікарських засобів. Мешканці Тернополя таку процедуру можуть проходити в умовах онкологічного диспансеру. Ця методика добре вивчена. З хворим працюють спеціально підготовлені спеціалісти. Маніпуляція проводиться в амбулаторних умовах з наступним перебуванням хворого вдома. Після встановлення катетера лікар знайомить пацієнта з режимом введення ліків у катетер. Періодичність введення медпрепаратів залежить від особливостей організму пацієнта та важкості перебігу захворювання. Мова йде про локалізацію пухлини, її розміри, віддаленість метастазів тощо. Режим введення може становити від 4 до 8 разів, – пояснює Шагін Бабанли.

Один укол – доба без болю

Регіонарна анестезія має значно менше побічних дій у порівняні із застосуванням наркотичних речовин.  Зокрема, зменшується токсичний вплив на центральну нервову систему. Після зняття больового синдрому людина знову почувається комфортно. При цьому організм не звикає до наркотичних речовин. Крім того, регіонарна анестезія має переваги в частині економічності методу. Введення наркотичних засобів здійснюється відповідно до інструкції. У світловий день та у час роботи лікувального закладу ін’єкцію здійснює медична сестра, а наркотичні засоби при цьому зберігаються у закладі охорони здоров’я під охороною. У позаробочий час цю маніпуляцію здійснює виїзна бригада швидкої допомоги. В обох випадках медикам потрібно діставатися до хворого транспортом. Натомість при наявності катетера пацієнт може вводити собі препарати самостійно.

Встановити  катетер людина може у лікарні за місцем проживання. Галузь охорони здоров’я побудована таким чином, що медична допомога максимально наближена до пацієнта. Тому категорія хворих, які підлягають симптоматичному лікуванню, зокрема, протибольовій терапії, можуть отримати допомогу у медичних закладах за місцем проживання. Наприклад, у районах області в центральних районних лікарнях, у Тернополі – у міських лікарнях, каже Шагін Расімович.

Частина медиків схиляються до того, що даний метод здатний навіть продовжити життя хворого. Та справа далеко не в медикаментах.

– Зупинити розвиток раку та продовжити життя пацієнта можливо лише шляхом застосування спеціальних методів лікування: променева терапія, хіміотерапія та хірургічне лікування. Оскільки хімічний нейролізис спрямований тільки на зняття больового синдрому, у нас немає підстав стверджувати, що ми лікуємо рак, а разом з тим продовжуємо тривалість життя. Та коли людина не відчуває болю, почувається комфортно, повноцінно харчується, не переживає нервових стресів, у результаті опосередковано збільшується опірність організму. Вартість знеболюючих препаратів для регіонарної анестезії є незначною. Маніпуляцію можна здійснюватися при застосуванні поширених серед населення анальгетиків, на зразок лідокаїну. Катетер та засоби, які вводяться у поліклініці, пацієнт отримує безкоштовно.  Втім асортимент знеболюючих засобів надзвичайно великий, тому пацієнт має право використовувати той, що є найбільш ефективнішим у його випадку. Протипокази до застосування регіонарної анестезії – мінімальні. Сюди належать захворювання хребта (остеохондроз, перегиби хребта), віддаленість метастазів у хребці, захворювання шкіри, – пояснює Шагін Бабанли.

Останній випадок застосування реґіонарної анестезії в обласному онкодиспансері зареєстровано 12 листопада.

– Пацієнт з 2010 року хворіє на рак прямої кишки. Він отримав оперативне лікування, але, на жаль, відбулося прогресування захворювання з наявністю віддалених метастазів у поперековий та крижовий відділи хребта, що обумовило больовий синдром. Для неінтенсивного больового синдрому, який можна зняти банальними анальгетиками, метод хімічного нейролізису не застосовується. Достатньо лише випити знеболююче. Однак біль у пацієнта посилювався. Тоді ми запропонували йому встановити катетер. Сьогодні він проводить знеболення у домашній умовах, без застосування наркотичних засобів. До речі, одне введення лікарського засобу знімає у хворого біль на цілу добу, – розповідає завідувач поліклінічного відділення обласного онкодиспансеру Володимир Недошитко.

Використовувати катетер можна протягом тривалого часу. Головне – не допустити інфікування. Перші дні пацієнт перебуває під наглядом медиків, аби відстежити переносимість медичного препарату. Пізніше він може звертатися до лікарів лише у випадку необхідності.

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Антон Угляр 9 років живе у Лондоні, де займається фінансовим консалтингом. Проводить консультації для людей, які приїжджають до Великої Британії. У селі Оришківці (Гусятинський район), що на Тернопільщині, він нещодавно відвідав родичів. "Працюю фрілансером, тобто сам на себе. Мої клієнти україномовні, польськомовні, російськомовні люди, які працюють у Лондоні". 26-річний чоловік розповідає, що для відкриття туристичної візи до Великобританії треба навести...
Суспільство
Правоохоронці Гусятинського відділення поліції розшукують мешканця села Гадинківці, Захарчука Степана Антоновича, 1960 року народження. Як повідомив заявник, його брат 7 жовтня вийшов з дому та не повернувся. Місце знаходження краянина невідоме. Прикмети зниклого: 165-170 см., худорлявої тілобудови, коротке, сиве волосся.  Був одягнений: в зелену кофту із надписом «БОЙС», джинсові штани синього кольору, коричневі туфлі. Усіх, хто бачив зниклого або володіє...
Пригоди
Такою була одна з легенд (ввідна), за якою на Кременеччині проводили командно-штабні навчання з цивільного захисту. Згідно з нею, у підсобному приміщенні школи прибиральниця виявила невідому речовину сріблясто-білого кольору. Учнів відразу "евакуювали". До встановлення походження речовини та ліквідації наслідків надзвичайної події та захисту дітей і працюючого персоналу залучили рятувальників, лікарів, поліцію. Як повідомляє "Терен", начальник управління ц...
Екологія
У парку Національного відродження в Тернополі зрізують дерева. Зокрема, зараз роботи проводять на ділянці, розташованій неподалік Аквастради, що на вулиці 15 Квітня. Повідомляє «МедіаТОР». Раніше на сайті вже повідомляли про те, що тернополяни схвильовані через вирубку дерев. Аби з’ясувати, хто і для чого зрізує дерева, журналісти звернулися до завідувача тернопільського парку Національного відродження Галини Гладинюк. Посадовець підтвердила інформацію, що...
Суспільство
Станом на 17 жовтня  100106  пацієнтів обрали сімейного лікаря з числа працівників КНП “ЦПМСД”, що складає 57,5 % дорослих жителів м.Тернополя. Серед структурних підрозділів лідирує АЗПСМ №5 (вул.Волинська,40) – 13309  підписаних декларацій. Лікарі  Трачук Ігор Павлович (АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Муран Оксана Мирославівіна (АЗПСМ №5), Свистун Лариса Миколаївна(АЗПСМ №5), Подедворна Уляна Михайлівна (АЗПСМ №5), Яременко Неля Василів...
Суспільство
На Тернопільщині розпочала роботу комісія, яка перевіряє якість ремонту доріг. Моніторять лише нещодавно зроблені шляхи місцевого та державного значення. Проект "Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг в Тернопільській області" реалізує громадська організація "Нівроку". Як повідомив голова громадської організації Іван Марчук, комісія по ремонту доріг співпрацює спільно з інженером куратором, який і визначає, чи якісно зроблена доро...
Кримінал
З нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми у Тернополі була проведена прес-конференція, а після неї відбулося обговорення, щодо питання продажу людей у рабство при виїзді за кордон. За даними статистики в області є понад 30 людей, які постраждали від торгівлі людьми. Начальник управління сім'ї та молоді Тернопільської ОДА Ігор Чорній повідомив, що люди, які потрапили у подібну ситуацію, отримують одноразову грошову допомогу від держави. "В Терн...
Суспільство
18 жовтня, о 18:00 годині, на телеканалі у Тернополі відбудеться кастинг телеведучих. Про це повідомили на сторінці нового каналу "Тернопіль 1". Вікова категорія кандидатів – 23-33 роки. – Гостем студії буде один із кращих ведучих розважальних шоу України Юрій Гнатишин. Не пропустіть нагоди спробувати свої сили, – повідомляють організатори. Кастинг відбудеться за адресою: вулиця Олени Кульчицької 2,А, 4 поверх. Анкети на участь у кастингах та заявки на спі...
Суспільство
Днями телебачення та інтернет облетіла новина про те, що 46-річний мешканець Тернопільщини Василь Павлюк 12 жовтня переніс унікальну операцію з імплантації механічного серця. Про це пише журналістка Анна М’ятка на сайті НОВА Тернопільська газета. Це наразі третя така операція в Україні. Вживила штучне серце нашому землякові команда лікарів Інституту серця МОЗ України під керівництвом професора Бориса Тодурова спільно з професором кардіохірургічної клініки...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!